Otizmli Bireyler için Ergoterapi

Otizmli Bireyler için Ergoterapi

Amerikan Ergoterapi Derneği'ne göre ergoterapi, bireylerin yaşamlarının tüm yönlerinde bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olan etkili bir terapidir. Ergoterapi, insanlara bağımsız ve tatmin edici bir yaşam için gerekli becerilerini geliştirme konusunda yardımcı olur.

Başka bir deyişle, ergoterapistler her yaştan insanla çok çeşitli beceriler üzerinde çalışmaktadır. Sonuç olarak, terapistlerin yaklaşımları, bireysel bir terapistin eğitimine, ilgi alanlarına, bulunduğu yere ve kişisel yeteneklerine bağlı olarak geniş ölçüde değişir. Ergoterapistler temel beceriler üzerinde çalışarak insanlara el yazısını geliştirmede yardımcı oluyor, kavanoz açma, makas kullanma ve benzeri günlük rutinleri yapmayı sağlıyorlar. Bununla birlikte, birçok ergoterapist hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için ilgi ve uzmanlık alanlarını da genişletmekteler.


Neden Otizmi Olan Bir Kişinin Ergoterapisti Görmesi Gerekir?

Otizmden dolayı, ergoterapistler çalışma alanlarını büyük ölçüde genişlettiler. Geçmişte, bir ergoterapist, el yazısı, gömlek düğmelerini ve ayakkabı bağcıklarını bağlama vb. becerilerini geliştirmek için otistik bir kişiyle çalışmış olabilir. Ancak günümüzde otizmde uzmanlaşan ergoterapistler aynı zamanda duyu bütünleme konusunda da uzman olabilir veya hastalarıyla birlikte oyun becerileri, sosyal beceriler ve daha fazlası için çalışabilirler.

Ergoterapist Otizmliler İçin Ne Yapar?

Ergoterapistler elbette fiziksel beceriler üzerinde çalışırlar. Aslında, el yazısı bir ergoterapistin okul ortamında yapacağı çalışmanın odak noktasıdır. Bununla birlikte, otizmi olan insanlar genellikle bağımsız yaşam için gereken temel sosyal ve kişisel becerilerden bazılarına sahip olmadığından, ergoterapistler tüm bu ihtiyaçlar üzerinde çalışmak için teknikler geliştirmiştir. Örneğin, şunları yapabilirler:

 • Bir çocuğun ışığa, sese, dokunmaya, kokulara ve diğer girdilere uygun şekilde yanıt vermesine yardımcı olmak için duyu bütünleme müdahaleleri sağlarlar. Müdahale, bir çocuğun vücudunu bulunduğu alanda daha iyi yönetmesine yardımcı olmak amacıyla sallanmak, diş fırçalamak, top oynamak ve bir takım diğer aktiviteleri içerebilir.
 • Bir çocuğu başkalarıyla etkileşimde bulunma ve iletişim kurma konusunda teşvik eden etkinlikleri planlarlar. Otizmde uzmanlaşan ergoterapist için, bu planlamalar özellikle fiziksel becerilerin yanı sıra entelektüel ve duygusal becerileri geliştirmek için geliştirilen Floortime gibi yapılandırılmış oyun terapilerine de dönüşebilir.
 • Bireyin bir ortamdan diğerine, bir kişiden diğerine ve bir yaşam evresinden diğerine geçişine yardımcı olacak stratejiler geliştirirler. Otizmli bir çocuk için bu, evden okula geçişleri yönetmek için rahatlatıcı stratejiler içerebilir ve otizmli yetişkinler için mesleki becerileri, yemek pişirme becerilerini ve daha fazlasını içerebilir.
 • Görülebilir yetersizliklerin üstesinden gelmek için uyarlanabilir teknikler ve stratejiler geliştirirler.

Nitelikli Bir Ergoterapist Nasıl Bulunur?

Ergoterapisler genellikle otizmli çocuklar için kapsamlı bir okul tabanlı veya erken müdahale programının bir parçası olarak çalışabilirler ve okul tarafından işe alınabilir veya sözleşmeli olarak çalışabilirler. Ek olarak, çocuk doktorları ebeveynlerin devletin sosyal hizmetler bölümü veya sağlık bölümü aracılığıyla mevcut erken müdahale programlarına katılmalarına yardımcı olabilir. Otizmli yetişkinler, ergoterapi hizmetlerine gelişimsel engelli programları veya sosyal hizmet kurumları aracılığıyla erişebilirler.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/occupational-therapy-for-autism-260576?_ga=2.145413171.68337117.1554223541-1371156703.1552814843

Ergoterapi uzmanlarımızdan destek ve randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog