Dil ve Konuşma Terapisinde Superfight Kullanımı

Dil ve Konuşma Terapisinde Superfight Kullanımı

Ah ortaokul… Bu yaşlarda, özellikle okul yılının başında ki öğrencilerde çok fazla güvensizlik var. Bu yüzden, öğrencilerimden çoğu bu yaşta terapiye gelmek veya sadece "fazla" konuşma yapmak istemiyor.

Bu yaştakilere ödüller veremiyorum ya da tonlarca çıkartma ya da ödül çizelgesi kullanamıyorum. Öğrencilerimden planladıkları aktiviteyi diğer sınıflarında yaptıkları gibi yapmalarını bekliyorum.

AMA, okul yılının başında bir ilişki kurmak ve tüm öğrencilerimi heyecanlandırmak ve onlarla konuşmayı dört gözle beklediğim için çok çalışıyorum. Bu okul yılında keşfettiğim oyunlardan biri Superfight'tı. Oyunun çeşitli dil ve konuşma hedeflerine ulaşmak için nasıl kullanılacağına dair birkaç fikir edindim.


Öncelikle… oyun nasıl oynanır! Dürüst olmak gerekirse, tarifimden % 100 emin değilim.

Her öğrenciye 2-5 beyaz kart ve 2-5 siyah kart dağıtırım. Daha zor bir oyun için 2, daha kolay bir oyun için 5 kart kullanıyorum. Amaç, bir kişiyi bir süper güçle birleştirerek bir süper kahraman yaratmaktır. Yani kısacası amaç bir savaşta diğer süper kahramanları yenebilecek bir süper kahraman yaratılmasıdır. Beyaz kartların üzerinde farklı insanlar var.Siyah kartların her birinin bir süper gücü var.Her öğrencinin süper kahramanını diğer öğrencilere göstermesine izin veririm. Sonra, birbirlerini süper kahramanlarının neden kazanacağını dair ikna etmek için “tartışırlar”.

Çoğu grupta ilk tur için, yazı sayfası doldurmalarını sağlarım. Yazma becerilerinin nasıl olduğunu görmek harika!

Bu oyunu kullanmanın milyonlarca yolu var. Doğal olarak, her şeyi ifade edici dilin kendisine kalıyor çünkü burrito fırlatabilen süper kahramanın ve Hillary Clinton'un neden başka bir süper kahramandan daha iyi olduğunu açıklamak inanılmaz derecede zordur.

Bu oyunu oynarken öğrencilerim ÇOK sert gülüyor! Gerçekten oyunu seviyorlar. Konuşmayı istemeyen 4 tane öğrencimi bu oyun sayesinden kazandım. Bu oyuna ihtiyacınız var.

Bir öğrencime birkaç kart verdim. En sevdiği kişiyi seçti ve şuan bu karakteriyle süper gücünü keşfetmesi hakkında komik bir roman yazıyor. Bu durum çok komik, ilgi çekici ve motive edici. Bu çocuk bu okul yılında kendisinden beklenenden daha fazla yazma, planlama ve düzenleme yaptı.

Aynı durum artikülasyon terapisi alan öğrencilerim için de geçerli. Yapılandırılmış ortamlarda % 90-100 oranında kesin olan ancak bunu düşünmediklerinde devam etmekte zorlanan öğrencileriniz var mı? Bu oyun hızlı tempo ve hızlı düşünme gerektirir!

Bonus: İnsanların adlarının ve süper güçlerinın % 75'inin / r / !! içerdiğini söyleyebilirim.

Beklenmeyen bir başka sürpriz ise, bu oyuna yerleştirilen o kadar çok dünya bilgisi var ki, öğrencilerimin çoğu bu konularda eksik. “Dev mürekkep balığı” nın gerçek olup olmadığını 2 öğrencime sordum. Öğrencilerimin birçoğu, ne olduğunu bilmiyordu. Öğrencilerim öğrendikleri şeyler hakkında hayran kaldı!

Grubumdaki birkaç öğrenci için karakterlerimiz hakkında karmaşık cümleler yazmaya çalışıyoruz. “Eğer” ve “sonra” kelimelerini içeren cümleleri yazmayı düşünün. “Eğer karakterim size bir burrito fırlattıysa, zamanın dışına çıkmak için çok yavaşlar!” Öğrencilerinizin ortaya çıkaracakları şeyler cidden inanılmaz!

Bazen çok eğleniyoruz, bir kazanan seçmeyi bile unutuyoruz. Her öğrenciye bir numara verdim. Sonunda, herkes bir başkasına oy verebilmesi için oylama yapardık (kendileri için oy kullanamazlar). Ben de oy veririm! ve kim en çok oy alırsa o kazanır!

Bu oyunun SÜPER eğlenceli kısmı yaratıcılığı geliştirmesidir. Kartların bazıları gerçekten çok komik!

Uyarı: Tüm bu yaratıcılık ve eğlence bir dezavantajla geliyor. Bence kartların çoğu okul ortamı için uygun değil. Şiddetli / uygunsuz temalar nedeniyle kartların 1 / 4'ünü çıkardım. Ayrıca öğrencilerimin bilemeyeceği şeyleri de çıkarttım.

Kaynakça: http://speechymusings.com/2017/09/28/using-superfight-speech-language-therapy/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog