Asperger Sendromu Nedir?

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger Sendromu olan bir kimse ile tanıştığınızda, iki önemli ipucu not edilmeli. Diğerleri kadar zeki ve yetenekli, fakat sosyal beceriler ve yeterlilik konusunda bir o kadar zayıf ve yetersizdirler. Bu kişiler genellikle bir konuya saplantılı bir şekilde odaklanmaya eğilimlilerdir ve aynı davranışları tekrar ve tekrar sergilerler. Bu bozukluğa sahip kimseler dünyayı diğer insanlardan farklı şekilde görür, duyar ve hissederler. Bu bir hastalık değildir ya da tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalık grubunda yer almaz.

Asperger Sendromlu insanlar ortalama zeka seviyesine sahip veya bu seviyenin üzerindedirler. Bu tarz kişilerde çoğu otistik insanlardaki gibi öğrenme zorluğu yoktur, sadece spesifik öğrenme bozukluğu vardır.

Doktorlar genellikle Asperger Sendromunu ayrı bir konu olarak ele almayı tercih ederler. Fakat, 2013 yılında, zihin sağlığı uzmanlarının kullandığı The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) isimli kitabın yenilenmiş yayımında hastalığın nasıl sınıflandırılması gerektiği konusunda değişiklikler yapıldı.

Bugün, Asperger Sendromu artık teknik olarak bir tanı/teşhis değildir. Otizm Spektrum Bozukluk olarak adlandırılan geniş bir kategorinin içerisinde yer almaktadır. İlişkili zihinsel sağlık sorunları ile alakalı bu grup bazı semptomları paylaşırlar. Yine de çoğu kişi hala Asperger terimini kullanmaktadır.

DSM-5 ayrıca, Asperger Sendromu ile örtüşen bazı semptomları olan sosyal pragmatik iletişim bozukluğu olarak nitelendirilen yeni bir tanı içerir. Doktorlar bunu, konuşma ve yazma konusunda zorluk çeken, ancak normal zekaya sahip insanları tanımlamak için kullanırlar.

 

SEMPTOMLARI NELERDİR?

Hayatın ilk yıllarında ortaya çıkar. Eğer bu bozukluğu olan bir çocuğunuz varsa, çocuğun göz teması kuramadığını mutlaka fark etmelisiniz. Ayrıca, çocuğunuzun sosyal durumlarda garip göründüğünü ve birileriyle konuşurken ne söyleyeceğini ya da nasıl cevap vereceğini bilmediğini de fark edebilirsiniz. Bu tarz çocuklar arkadaşlık kurma konusunda zorluk yaşarlar. Bazıları diğer insanlarla arkadaşlık kurmak isteyebilir, fakat iletişimin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda sorun yaşarlar.

Çocuğunuz diğer insanlar tarafından bilinen beden dili veya insanların yüzlerindeki ifadeleri anlamlandırma gibi sosyal ipuçlarını kaçırabilirler. Örneğin, kişi kaşlarını çatmışsa veya kollarını birbirine bağlamışsa bu onun kızgın olduğunu gösterir, fakat çocuk bunu fark etmeyebilir veya anlamlandıramayabilir. Diğer bir işaret, çocuğun çok az duygu ifadeleri gösterebildiğidir. Mutlu olduğunda ya da bir şaka yapıldığında gülümseyemeyebilir. Veya düz ve robotik bir şekilde konuşabilir.

Çocuğunuz çoğunlukla kendisi hakkında konuşabilir ya da tek bir konu üzerinde çok yoğunlaşabilir. Ve özellikle de ilgilendiği bir konuda kendisini çok tekrarlayabilir. Aynı hareketleri tekrar tekrar yapabilir. Bu tarz çocuklar değişiklikten hoşlanmayabilirler. Örneğin, her gün kahvaltıda aynı yemeği yemek gibi.

 


TEŞHİS NASIL KONULUR?

Çocuğunuzda belirtiler görüyorsanız, mutlaka bir doktora başvuru yapmalısınız. ASD konusunda uzmanlaşmış, akıl sağlığı uzmanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Psikologlar: Duygu ve davranış problemlerini teşhis eder ve tedavi ederler.

Pediatrik Nörologlar:Beyin sağlığının tedavisi üzerinde çalışırlar.

Gelişimsel Çocuk Doktorları:Konuşma ve dil konularında ve diğer gelişim problemlerinde uzmanlaşmışlardır.

Psikiyatrist:Zihin sağlığı konusunda uzmanlığı olan kişilerdir ve tedavi etmek için ilaç yazabilirler.

Durum genellikle takım yaklaşımı ile tedavi edilir. Bu, çocuğunuzun bakımı için birden fazla alanında uzman doktorlar ile çalışmanız anlamına gelir. Genellikle çocuğunuzun durumuyla alakalı sorulan sorular şu şekildedir:

 • Çocuğunuzun hangi semptomları var ve bunları ilk ne zaman fark ettiniz?
 • Çocuğunuz ilk konuşmayı ne zaman öğrendi ve nasıl iletişim kurdu?
 • Herhangi bir konuya veya aktivitelere odaklanır mı?
 • Arkadaşları var mı ve başkalarıyla nasıl etkileşime giriyor?

Daha sonra, uzman kişiler çocuğunuzun nasıl iletişim kurduğunu ve nasıl davrandığını birebir olarak kendileri de gözlemlerler.

 

TEDAVİSİ NEDİR?

Her çocuk farklıdır, bu sebeple her soruna uygun tek bir çözüm yoktur. Doktorunuz işe yarayan birkaç tedavi şeklini deneyebilir. Tedaviler şu şekildedir:

Sosyal Beceri Eğitimi: Gruplar halinde veya birebir seanslarda, terapistler çocuğunuza başkalarıyla nasıl etkileşime gireceğini ve kendilerini uygun bir dille nasıl ifade edebileceklerini öğretirler. Sosyal beceriler genellikle modelleme ile öğrenilir.

Konuşma Terapisi: Bu, çocuğunuzun iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Örneğin, çocuğa ikili sohbeti nasıl sürdüreceğini ve el hareketleri ve göz teması gibi sosyal ipuçlarını nasıl anlayabileceğini öğretmeyi hedefler.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Çocuğunuzun düşünce şeklini değiştirmesine yardımcı olur, böylelikle çocuk duygularını ve tekrar eden davranışlarını daha iyi kontrol edebilir. Çocuklar ayrıca öfke, sinir ve takıntılarıyla daha iyi bir şekilde başa çıkabilir.

Aile Eğitimi: Çocuğa öğretilen aynı tekniklerin birçoğu aileye de gösterilir, böylece çocukla evde sosyal beceriler üzerinde çalışılabilir. Bazı aileler Asperger Sendromuna sahip birisiyle yaşamanın zorlukları ile başa çıkma konusunda bir danışmandan yardım alırlar.

Uygulamalı Davranış Analizi: Çocuktaki olumlu sosyal ve iletişim becerilerini destekleyen bir tekniktir ve genellikle görmek istemediğiniz davranışları engeller. Terapist, sonuca ulaşmak için övgü veya pozitif pekiştireç kullanır.

İlaç: Asperger Sendromu veya Otizm Spektrum Bozukluğunun tedavisi için FDA tarafından onaylanan herhangi bir ilaç yoktur. Bazı ilaçlar olsa da depresyon ve anksiyete gibi semptomlara yardımcı olabilirler. Doktorlar genellikle SSRI veya antipsikotik ilaçlar yazabilirler.

Doğru bir tedavi şekli ile çocuğunuz karşılaştığı sosyal ve iletişim orluklarından bazılarını kontrol etmeyi öğrenebilirler. Okulda başarılı olabilirler ve hayatta başarılı olmaya devam edebilirler.

 

Kaynakça: https://www.webmd.com/brain/autism/mental-health-aspergers-syndrome#3

                   https://www.autism.org.uk/about/what-is/asperger.aspx

Bu çeviri Uzman Klinik Psikolog Nuran Günana tarafından yapılmıştır. Uzman Klinik Psikolog Nuran Günana'dan randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog