Küçük Çocuğunuza Ev İşlerinin Anlamını Öğretmek

Küçük Çocuğunuza Ev İşlerinin Anlamını Öğretmek

Çoğu ebeveyn, çocuklarının belli bir zamandan sonra ev işlerine başlamalarını ister. Ev işleri, çocukların sorumluluğu öğrenmelerine yardımcı olur ve aynı zamanda çocukların evde ebeveyne yardım etmelerini sağlar. Ev işleri de zamanla dırdır seslerine benzemeye başlayabilir. Yatağını düzelt, odanı temizle, çöpleri çıkar.. Çoğu anne ve baba bu ifadeleri çok fazla dile getiriyor.

Dr. Helen Hadani, çocukların ev işlerine ne zaman ve nasıl başlayacakları konusunda tavsiyelerini paylaşıyor.

“Yararlı” kelimesi küçük çocukları düşündüğümüzde sıklıkla akla gelmese de, araştırmalar (ve günlük deneyimler) küçük çocukların doğal olarak yardım etmeye meyilli olduklarını göstermektedir. Çocuklar ailelerine ev işlerini yapma konusunda yardım etmeye isteklidirler. Ancak dürüst olalım - küçük çocuklar ve okul öncesi dönem çocukları genellikle sakar ve dağınıktır, bu yüzden yardımları işleri yavaşlatabilir.


Bu da, şu soruyu gündeme getirir: Çocuğunuzdan ev işlerine yardım etmesini istemeniz ne zaman uygun olur? Çocuğunuza yardım etme fırsatı vermenin daha sonradan daha yararlı durumlara yol açacağını hatırlamak önemlidir. Bazen çocuğunuzun sadece su tuttuğu bulaşıkları yeniden yıkamanız gerekebilir ama bu deneyim sonuçta bir amaç ve güven duygusu geliştirmek bakımından uzun bir yol kat etmenizi sağlar.

Aslında, bazı kültürlerde 6-8 yaş arası çocuklarla yapılan bir araştırma, yardımın yürümeye başladıkları döneme kadar dayandığını buldu. Dünyada yeni yürümeye başlayan çocuklar evrensel olarak yardımcı olmaya meyillidirler. 20 ay kadar küçük çocuklar da, ebeveyne veya ev işine yardımcı olmak için sıklıkla oyuncakla oynamayı bırakacaklardır. Bununla birlikte, çocuklar genellikle yardım etmeye çalışırken sendeledikleri için, pek çok kültürde ebeveynler yardımlarını istemez ve işleri daha hızlı halletmeyi tercih ederler.

Ancak, bazı kültürlerde çocuklar yardımlarının değerli olduğuna inanarak büyürler. Ayrıca temizlik, çamaşır ve diğer ev işleri ile ilgili günlük rutinlere de dikkat ederler. Zaman geçtikçe, bu çocuklar sadece yardım etmeye istekli değil, aynı zamanda işlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda iyi bir anlayışa sahip olan 6-7 yaşındaki çocuklara dönüşürler.

Çocuklara hangi görevlerde size yardımcı olabilecekleri konusunda seçenek sunmanız, onları yardım etmeleri için motive edebilir. Önce kıyafetleri mi kaldıracağız, yoksa masayı mı ayarlayacağız? Çocuğunuzu doğal olarak ilgilendiren, kolay ve eğlenceli olan görevlerle başlayın. Çocuğunuzun ne yaptığınız konusunda merak ettiği ve yardım etmek istediği fırsatları kullanın.

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/blog/your-toddler-help-chores/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog