El ve Parmak Kontrolü Neden Önemli?

El ve Parmak Kontrolü Neden Önemli?

Çocuğunuz herhangi bir görevi başarıyla tamamlamak için nesneleri veya her türlü aracı kullandığı zaman, el kontrolünün yanı sıra parmak becerilerini de kullanır. Sürünmeyi, ayakta durmayı ya da yürümeyi öğrenme gibi büyük başarılar yaşamının ilk yıllarında kolayca görülebilir. Buna rağmen, bu aylarda ellerindeki ve parmaklarındaki minik kaslar bilişsel, sosyal ve duygusal gelişim için çocuğunuza temel sağlar.

Çocuğunuz kademeli olarak tüm eliyle çıngırak tutmaktan, küçük nesneleri almaktan, çekmeceyi açmak için sapı kullanmaktan ve hareket eden oyuncakları yönlendirmekten nasıl geçileceğini öğrenir. Tüm bu basit eylemler, parmak kuvveti, parmak konumlandırma ve parmak izolasyonu gibi önemli becerilere bağlıdır. Bir nesneyi tutmak ve eşzamanlı olarak nesnenin düşmesini engellemek için kavrama kuvvetini artırmak için kullanılan güç, çocuğunuzun günlük işlerini başarıyla gerçekleştirebilmesi için gerekli olan şeylerdir.


Çocuğunuz bunları gerçekleştirdiğinde, aynı zamanda konsantrasyon, dikkat ve hafıza becerileri de gelişir. Parmaklarıyla küçük cisimleri tuttuğunda, başka bir kabın içine yerleştirmek ve bunu tekrarlamak için uzun bir şekilde ve dikkatini dağıtmadan tutmaya odaklanır. Beden farkındalığı da bu süreçte önemli bir rol oynar. Parmaklarının nerede olduğunu, onları nasıl konumlandırıp hareket ettirmesi gerektiğini ve her birine ne kadar baskı yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Genel olarak, kas koordinasyonu ve bilişsel süreçler nesneleri farklı şekillerde değiştirmek için birlikte çalışır.

Bu becerileri güçlendirmenin en iyi yolu, çocuğunuza her türlü oyuncağı ve nesneyi (onun için güvenli olduğu sürece) kullanma fırsatları sunmaktır. Kâğıtları yırtmak, sayfaları çevirmek, dolapları veya kapıları açmak ve blokları dizmek çocuğunuzun el ve parmak kontrolünü güçlendirecek ve geliştirmeye devam edecektir.

Zamanla, bu becerilerin temel öz bakım becerilerine de nasıl yansıdığını göreceksiniz: Kendi kendine giyinmesi, dişlerini fırçalaması, ayakkabısını bağlaması. Ayrıca bu beceriler, akademik bir göreve odaklanmak ve değerlendirmelerde bir kapasite göstermek gibi bilişsel süreçleri de etkiler.

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/why-hand-and-finger-control-are-so-important/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog