Dil-Konuşma Terapisi ve Otizm: Nasıl Yardımcı Olabileceğimizi Öğrenin

Dil-Konuşma Terapisi ve Otizm: Nasıl Yardımcı Olabileceğimizi Öğrenin

Bir dil ve konuşma terapistinin otizmi olan biri için sağlayabileceği önemli hizmetleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dil ve konuşma terapistleri Gail Richard (Amerikan Konuşma-Dil İşitme Derneği'nin (ASHA) 2017 başkanı) ve Donna Murray (“Autism Speak” klinik programlarından sorumlu başkan yardımcısı) anlatıyor.

 

Dil ve Konuşma Terapisi Nedir?

Dil ve konuşma terapistleri, yüksek lisans ve doktora eğitimi almaktadır. Klinik bir uygulamalara ve çeşitli eğitimlere katılırlar. Birçok dil ve konuşma terapisti belirli alanlarda uzmanlaşmıştır. Bu nedenle, çocuklara veya otizme sahip yetişkinlere yardımcı olmak için eğitimi ve deneyimi olan birini bulmak önemlidir.


Dil ve konuşma terapistinin en bilinen rolleri, birinin ses üretmesine, konuşmasına ve artikülasyonunun (anlaşılabilirliğin) geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Ancak dil ve konuşma terapistleri çok daha fazlasını yapmaktadır. Fikirleri sözlü aktarma ya da okuma ve yazmada iletişim kurmak için sözcükleri bir araya getirme gibi dil becerilerine de yardımcı olurlar.


Dil ve konuşma terapistleri, otizmli birçok insan için en önemli konulardan biri olan sosyal iletişim becerilerinin gelişmesinde yardımcı olurlar. Ek olarak, bir dil ve konuşma terapisti ses üretiminde problem yaşayan çocuk ve yetişkinlerin en uygun alternatif iletişim araçlarını bulmaları ve kullanmaları konusunda yardımcı olabilir. Biri için bu araçlar, hareketlerin nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerebilir. Başka bir kişi için ise, resim veya görsel destek kullanmayı içeren bir iletişim sistemi en uygunu olabilir. Bazen ise elektronik iletişim cihazlarını kullanmayı tercih ederler. Terapist bu yaklaşımların her birini bireyin beceri ve zorluklarıyla eşleştirerek seçip uygular.


İnsanların dil kullanımını geliştirmelerine yardımcı olmasının yanı sıra, dil ve konuşma terapistleri dil anlayışını geliştirilmesine de yardımcı olabilir. Örneğin otizmi olan biri, konuşması için dili nasıl kullanması gerektiği konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir. Bazı kelimelerin çoklu anlamlara sahip olduğunu anlamak gibi karmaşıklıkları anlama konusunda zorluk çekebilir. Bazı ifadelerin mizahi, alaycı veya mecazi olarak ifade edildiğini anlama konusunda otizmi olan birçok kişi ortak bir zorluk içerisindedir.
 

Sosyal İletişimi Geliştirmek

Çalışmalarımızın ana odağı, otizm spektrumda birçok insan için zorlu bir alan olan sosyal iletişimi ve sosyal etkileşimi geliştirmeye yardımcı olmaktır. Bu, birinin kendi dilini ve sözsüz ipuçlarını farklı sosyal ortamlar, bağlamlar ve iletişim partnerleri ile eşleştirmek için nasıl uyarlayacağını öğrenmesine yardımcı olabilir. Otizmi olan birçok insan diğerlerinin sözlü ve sözsüz ipuçlarını (omuz silkmek, yüz ifadeleri vb.) anlama konusunda yardıma ihtiyaç duyar. İletişimi geliştirerek ve ilgili sıkıntıları azaltarak, konuşma dili hizmetleri genellikle zorlanılan durumları kolaylaştırır ve akademik ya da işyeri başarısını artırır.

Dil ve konuşma terapistleri eğitim, toplum ve meslek ortamlarında hizmet ve destek sağlarlar. Öğretmenlerle, diğer eğitim ve sağlık profesyonelleriyle işbirliği yaparlar. Ayrıca, çoğu zaman otizme eşlik eden beslenme ve yutma güçlüklerine yardımcı olabilirler.
 

Otizmin Erken Teşhisi

Dil ve konuşma gecikmeleri, ebeveynlerin en erken gelişimsel kaygıları arasında olma eğilimindedir. Sonuç olarak, dil ve konuşma terapistleri genellikle tanısı konmamış otizmi olan bir çocukla çalışan ilk klinisyenler arasında bulunur ve tanı koyan çok disiplinli ekibin önemli bir parçası olabilir.
Hizmet sunarken dil ve konuşma terapistleri, çocukların gelişimini sürekli olarak izler. Örneğin, etkileşimli oyun, sıra alma ve ortak dikkat (başka bir kişiyle ortak bir odağı paylaşma) gibi becerilere bakar. Bu şekilde, otizmin erken uyarı işaretlerini tespit etme, değerlendirme ve işbirliği için uygun konumda olurlar. Sonuç olarak, beyin gelişimini destekleyen ve sonuçları iyileştiren daha erken tanı ve müdahaleler için öncü olabilirler.

 

Kaynakça
https://www.autismspeaks.org/science-blog/speech-language-pathologists-and-autism-learn-how-we-can-help

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog