Olumlu Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Neden Önemli?

Olumlu Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Neden Önemli?

Ebeveyn-Çocuk İlişkisi, çocuğun fiziksel, dil, duygusal ve sosyal gelişimini besleyen bir ilişkidir. Her çocuğun ve ebeveynin eğlenebileceği ve beslenebileceği benzersiz bir bağdır.

Bu ilişki çocuğun kişiliğinin, yaşam tercihlerinin ve genel davranışların temelini oluşturur. Ayrıca sosyal, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlıklarının gücünü de etkileyebilir.
 • Ebeveynlerine güvenli ve sağlıklı bir bağlanma ile büyüyen küçük çocuklar, yaşamlarında başkalarıyla mutlu ilişkiler geliştirme konusunda daha iyi bir şansa sahiptir.
 • Ebeveynle güvenli bir ilişkisi olan bir çocuk stres altındaki ve zor durumlarda duyguları düzenlemeyi öğrenir.
 • Çocuğun zihinsel, dilbilimsel ve duygusal gelişimini destekler.
 • Çocuğun iyimser ve kendine güvenen sosyal davranışlar sergilemesine yardımcı olur.
 • Çocuğun günlük yaşamına sağlıklı ebeveyn katılımı, daha iyi sosyal ve akademik becerilerin temelini oluşturur.
 • Güvenli bir bağlanma, sağlıklı bir sosyal, duygusal, bilişsel ve motivasyonel gelişime yol açar. Çocuklar ayrıca ebeveynleri ile pozitif bir ilişki kurduğunda daha güçlü problem çözme becerileri kazanırlar.

Ebeveyn-Çocuk İlişkilerinin Güçlendirilmesi
Çocuğunuzla bağlantı kurmak, güçlü bir ebeveyn-çocuk ilişkisi geliştirmek için önemlidir. İşte çocuklarınızla olan ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olacak bazı ipuçları:
 

Çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin: Tabii ki çocuklarınızı seviyorsunuz ama her gün söyleyin, kaç yaşında olursa olsunlar. Basit bir "Seni seviyorum" bir ilişkiyi güçlendirmek için çok şey yapabilir.
 

Birlikte oynamak: Çocuk gelişimi için oyun çok önemlidir. Küçük çocuklar oyunun gücü ile birçok beceri geliştirebilirler. Eğlenceli olması ve çocuğunuzla ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olmasının yanı sıra, çocukların dil becerilerine, duygularına, yaratıcılıklarına ve sosyal becerilerine de yardımcı olabilir.
 

Çocuğunuz ile konuşun: Çocuğunuzla konuşmak için zaman ayırın, günde 10 dakika bile olsa iyi iletişim alışkanlıkları oluşturmada büyük fark yaratabilirsiniz. TV'yi kapatın, teknolojiyi ortadan kaldırın ve birlikte kaliteli zaman geçirin.
 

Birlikte yemek yiyin: Birlikte aile olarak yemek yiyin ve sohbet edin. Masadan teknolojik aletleri uzaklaştırın.
 

Dinleyin ve empati kurun: İlişki kurmak dinlemeyle başlar. Çocuğunuzun bakış açısı ile düşünün ve karşılıklı saygıyı teşvik edin.

Çocuklarla birebir zaman geçirin: Birden fazla çocuğunuz varsa, her biriyle bireysel zaman geçirmeye özen gösterin. Kaliteli bireysel vakit geçirmek, çocuğunuzla bağınızı güçlendirebilir, özgüvenlerini geliştirir ve değerli olduklarını bilmelerini sağlar.

Kaynakça
https://www.parentingni.org/blog/parent-child-relationship-why-its-important/

Bu çeviri Çocuk Gelişim Uzmanı ve Çocuk Yogası Eğitmeni Çağla Duran tarafından yapılmıştır. Çocuk Gelişim Uzmanı ve Çocuk Yogası Eğitmeni Çağla Duran'dan randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog