Otizm Spektrum Bozukluğu ve Besin Alerjileri

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Besin Alerjileri

Otizm, çocuklarda beyin gelişimini etkileyen bir bozukluktur. Bu durum, sosyal etkileşim ve iletişim becerileri ile ilgili sorunlara ve davranışlarda kısıtlamalara neden olmaktadır.
 

Otizm için genetik nedenlerden şüpheleniliyor ancak bozukluğu etkileyen çevresel faktörler de vardır.
 

 

Besin Alerjileri Otizme Neden Olur mu veya Otizmi İlerletir mi?


Son yıllarda, çoğu alternatif tıp literatüründe yapılan çeşitli çalışmalar, gıda alerjilerinin otizme yol açma veya kötüleşmede rol oynadığını öne sürmüştür. Spesifik olarak, glüten (buğday proteini) ve kazeinin (süt proteini) otizmi olan çocuklarda semptomları arttırdığı görülmüştür. Bu besin proteinlerinin, otizmi olan çocuklarda daha küçük proteinlere (peptidler) parçalandığı ve böylece otizmde olan davranış değişikliklerini kötüleştirdiği düşünülmektedir.

Yumurta, domates, patlıcan, avokado, kırmızı biber, soya ve mısır, otizmi kötüleştiren gıdalar arasındadır. Bununla birlikte, otizm ve gıda alerjileri konusundaki alternatif tıp literatürünün yazarları, bu yiyeceklere (buğday ve sütün yanı sıra) alerji testlerinin genellikle negatif olduğunu kabul etmekte ve bu çocukların çoğunun, tipik gıda alerjisi semptomları yaşamadığı görülmektedir. Yine de bu yiyeceklere karşı spesifik antikorların (IgG) test edilmesini önerirler.

Çalışmalar bu yiyeceklerin etkisini test etmek için, gıda kısıtlamasının (çoğunlukla glütensiz ve kazeinsiz beslenme) otizmli çocuklar üzerindeki etkilerine bakmaktadır. Bu çalışmaların çoğu, günümüz bilimsel standartlara göre çok düşük kalitededir. Bu konuyla ilgili bir 2004 Cochrane analizi, glütensiz / kazeinsiz beslenen çocuklarda otistik özelliklerde bazı iyileşmeler gösteren sadece küçük, iyi tasarlanmış bir çalışma yapmıştır. Bir başka Cochrane analizi, genel otizm özellikleri, sosyal izolasyon, genel iletişim ve etkileşim yeteneği olmak üzere otizmin üç yönündeki küçük iyileşmeleri gösteren iki çalışmadan bahsetmektedir. Ancak tedavi grubu ile kontrol grubu arasında önemli bir fark olmadığını da belirtmiştir. Bu küçük çalışmaların sonuçlarını doğrulamak için daha fazla sayıda çocukla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Besinler Otizmi Nasıl İlerletiyor?

Bunun nasıl olabileceğine dair birçok teori olmasına rağmen, gıdaların otizmi nasıl ilerlettiği tam olarak belli değil. Otizmin, bağışıklık sisteminin düzenlenmesindeki sorundan kaynaklanabileceği ve kan hücrelerinde enflamatuara neden olan kimyasallarda bir artışa yol açabileceği ileri sürüldü. Bu kimyasalların (sitokinler) otizmli çocuklarda görülen nörolojik anormalliklerden dolayı olabileceği düşünülmektedir.

Son araştırmalar, otizmli çocukların, bu enflamatik sitokinlerin çoğunu üreterek, özellikle glüten ve kazein içeren yiyeceklere cevap verebileceğini göstermektedir. Otistik çocuklardan kan hücreleri laboratuvarda çeşitli yiyeceklerle birlikte alındı ve çeşitli enflamatik sitokin değerleri ölçüldü. Otistik çocuklarda sitokinler, glütene veya kazeine maruz kaldıktan sonra otizmli olmayan çocuklardan daha yüksekti. Bu artış, otistik bir çocuğun bu proteinlerin olduğu beslenme şeklinden ne zaman kaçınacağını ve ne zaman fayda sağlayacağını tahmin etmeye yardımcı olabilir.

Besin Alerjisi Olan Anne Adayları Otizm Bakımından Risk Altında mı?

Bağışıklık sisteminin hamile bir kadının yaşadığı deneyimleri değiştirdiği, çocuğunu otizm riskine sokabileceği öne sürülmüştür. Tip 1 diyabet ve romatoid artrit gibi çeşitli otoimmün hastalıkları olan birçok kadın, otizmli bir çocuğa sahip olma bakımından daha fazla risk altındadır.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada otoimmün hastalıklar ve otizm arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Sadece sedef hastalığı olan anne adaylarının otizmli bir çocuğa sahip olma riskinin yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmada özellikle hamilelik sırasında alerjik rinit veya astım tanısının, anne adayını otizmli bir çocuğa sahip olma riski altında bıraktığı görülmüştür.

Yine de bunun nedeni tam olarak belli değildir. Bununla birlikte, çoğu teori hamilelik sırasında bağışıklık sistemindeki değişiklikleri ve bu enflamatik kimyasalların üretimini içerir. Bu sitokinler bir şekilde genetik olarak eğilimli olan çocuklarda otizm belirtilerine katılabilir.

Otizm Spektrum Bozuklukları ve Bakteriler

Son yıllarda bağırsaklarımızda barındırdığımız bakterilerin, geliştirdiğimiz hastalıklardan ruh halimize kadar her şeyi etkileyebileceğini öğrendik. Bu yoldaki çalışmalar hala başlangıç ​​aşamasındadır ve bağırsak bakterilerinin otizmde oynadığı rolün ne olduğu belli değildir ancak araştırmacılar otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar arasında bağırsak mikrobiyomunda farklılıklar bulmuşlardır. Neyse ki, birçok çalışma devam ediyor ve yakın gelecekte, beslenme değişikliklerinin bağırsak mikrobiyomunda otizmli çocuklara avantajlı olabilecek bir değişikliğe yol açıp açmayacağı konusunda daha fazla bilgiye sahip olacağız.

Otizmli Çocuğum Glutenli ve Kazeinli Besin Tüketmekten Kaçınmalı mı?

Şu anda, otizmi olan çocuklar için glütensiz ve kazeinsiz bir beslenmenin otizme nedenlerini ve etkilerini destekleyecek yeterli bilgi bulunmuyor. Ayrıca, bir çocuğun beslenmesini sınırlamak, özellikle süt ve buğday gibi besleyici öneme sahip yiyeceklerden kaçınmak tehlikeli olabilir.

Otizmli çocukları olan birçok ebeveyn, çocuklarına yardım etmek için hemen hemen her şeyi denemeye isteklidir. Çocuğunuzun beslenmesi için doktorunuzla konuşmak önemlidir. Genel olarak, bu diyetleri takip etmek bütün aileyi etkileyebilecek önemli bir çaba gerektirir. Bu değişiklikleri yapma konusunda ciddiyseniz, kafeinsiz veya glütensiz beslenme diyetlerini öğrenmelisiniz. Pek çok gizli glüten kaynağı vardır, bunlara dikkat etmelisiniz. Birçok insan, yiyecekleri elimine ederken bir günlük tutmayı yararlı bulmaktadır. Çocuğunuzun otizm özelliklerinin bir listesini yapabilir ve bu davranışların şiddetini beslenmedeki değişiklikten önce ve sonra puanlamak için 1 ile 10 arasında bir sayı kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun diyetini ve potansiyel olarak enflamatik sitokinlerin üretimini değiştirmek genellikle zaman alır.

Şunu unutmayın, otizm spektrum bozukluğunda gıda alerjilerinin rollerinin belirsiz olması, otizmli çocuklar için beslenmenin önemli olmadığı anlamına kesinlikle gelmez.
 

Kaynakça
https://www.verywellhealth.com/autism-and-food-allergies-82893?_ga=2.214350558.833037670.1554028591-1371156703.1552814843

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog