İnce Motor Becerilerin Gelişimi İçin Güçlü Aktiviteler

İnce Motor Becerilerin Gelişimi İçin Güçlü Aktiviteler

İnce Motor Beceriler
İnce motor becerileri, el ve parmak kaslarının kullanılmasını ve kontrol edilmesini gerektiren becerilerdir. Bu becerileri, giyinme, yemek yeme ve yazı yazma gibi öz bakım ve bağımsızlığa izin verebilen birçok günlük işlerde kullanıyoruz. Ebeveynler, yaşam boyu bağımsızlığını kolaylaştırmak için çocuklarının ince motor becerilerini kullanmalarına yardımcı olmakta ve bu becerilerin ediniminde de hayati bir rol oynamaktadır.
 

Okul öncesinden ortaokula kadar olan dönemde çocuklarla yaptığım çalışmalarda, farkına vardığım bir şey de basit işler için el becerisi eksikliği olmuştur. Mektup yazma ve şekillendirme yetenekleri etkilenen birçok çocuk gözlemledim. Ayrıca bir makası kullanma becerisi bile olmayan ortaokul öğrencileri gördüm.


Pratik Mükemmelleştirir
Her bilişsel beceride olduğu gibi, ince motor beceriler de pratikle gelişecektir. İnce motor becerilerin gelişimini artıracak pratikler açısından zengin bir ortam sağlama ebeveynin rolüdür. İnce motor becerileri geliştirmek için kalem tutma ve yazma alıştırmaları, hem bu becerileri geliştirecek hem de diğer gelişim alanlarındaki ilerlemeleri de artıracak ve beyinde öğrenme için yapılan bağlantıları güçlendirecektir. İnce motor gelişimi teşvik eden yapboz parçalarını birleştirme, ipe boncuk dizme, resim yapma, oyun hamuru ile oynama gibi faaliyetlerle çocukların bu becerilerinin güçlenmesi sağlanabilir.

Çocuklar, dünyayı keşfetmek için duyularını kullanır ve gelişimsel olarak uygun oyunlar yoluyla en iyi şekilde öğrenirler. Basit ve eğlenceli el becerisini güçlendiren aktiviteler eklemek, oyununuza bir amaç verecektir. Örneğin, oyun hamurları basit bir aktivite gibi görünse de çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirirken diğer gelişim alanlarını da olumlu yönde etkiler.

Kaynakça
https://learningchildblog.com/2016/09/07/strength-training-for-fine-motor-development/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

İlber bkş

01 Ağustos 2019, Perşembe ,21:22

İnce motor örneklerinizin hiç birini biz yapsmadık Hamur bildiğiniz kum tanecikleri haline gelirdi Resim çizme sanatı sıfır dır kibrit adam dısında 5.sınıf bitti yaratıcılık yok çizimde Oligami kağıt katlama sanatı bu konuda yaptıgımız tek çalışma orada da saplantımız var tek modelde kalıyoruz geliştirebileceğimiz başka öneriniz olsbilir mi

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog