Büyükanne ve Büyükbabalar Torunlarını Şımartıyor Mu?

Büyükanne ve Büyükbabalar Torunlarını Şımartıyor Mu?

İşte size, neyse ki benim hiç düşünmek zorunda kalmadığım, ilginç bir ikilem.
 

Geçenlerde bir arkadaşım, ailenin diğer üyelerinin çocuğuna yaptığı şımartma olayından rahatsız olduğunu söyledi.Şimdi, bir kişinin 'şımarık' olduğunu düşündüğü şeyin başka bir kişi için normal olabileceğini anlıyorum, bu yüzden durumunuzun göreceli bir durum olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte arkadaşım da, büyükannelerin ve büyükbabaların çocuğa alınacak hediyeler için çok fazla para harcadığına inanıyor. Kendisi ve kocası artan masrafları, büyükanne ve büyükbabaların tatiller ile doğum günlerinde çocuğa aldıkları hediyelere harcanan miktarla karşılaştırıyor.


Mesela arkadaşımın kızı doğum gününde dedesinden elektronik bir cihaz aldı, ayrıca çeşitli pahalı hediyeler de aldı. Bu hediyeler arkadaşımın kızına aldığı hediyelerden çok daha pahalıydı. Bu durum onun için rahatsız edici oldu. O da aslında birçoğumuz gibi hissediyor, kızının elindekilerle yetinmesini ve istediği her şeyi almamasını istiyor. Yolun sonunda durum kötüleşeceği için de korkuyor.

Büyükanneler ve büyükbabalar tipik olarak, torunlarını hediyelerle veya özel şeylerle mutlu etmek, torunları için özel şeyler yapmak isterler. Çocuklarım, büyükanneleri geldiğinde daha fazla krema yedikleri için çok mutlu oluyorlar. Ve bu küçük şeylerin, bazen daha fazla TV izlemelerine, daha fazla bilgisayarla oynamalarına veya daha fazla şeker yemelerine izin vermem gibi, çocuklarımın sonsuza dek hatırlayacağı ve onları besleyecek şeyler olduğu gerçeğini seviyorum. Şimdi bile hala, okuldan sonra büyükbabamın evinde kalmak için istediğim izni hatırlıyorum. Peki, beni ertesi gün okula mı götürdü? Tabi ki hayır! Beni kahvaltıya götürmüştü.

Büyükanne ve büyükbabalarla yaşanan hatıralar çocuklar için önemlidir. Ancak, eğer ebeveyn büyükbaba veya büyükannenin sınırları aştığına inanıyorsa, bu tür bir durum ileride sorunlara neden olabileceğinden onlarla bu konu hakkında konuşulabilir. Arkadaşıma da ailesiyle bu durum ile ilgili konuşmasını tavsiye ettim ama onların duygularını incitmek istemediğini söyledi. Arkadaşım onların bu işi aşk ile yaptıklarını biliyor ama bu duruma daha fazla tolerans gösterirse de kızının yetinmekten çok artık her şeyi beklemeye başlayacağından korkuyor.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/can-a-grand-parent-over-spoil-a-child/

 

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog