Grip Sezonu: Çocuğunuzla Birlikte Ne Zaman Grip Aşısı Olmalısınız?

Grip Sezonu: Çocuğunuzla Birlikte Ne Zaman Grip Aşısı Olmalısınız?

Soğuk algınlığı ve grip mevsimi yaklaşıyor ve ebeveynlerin çoğu ailelerini sağlıklı tutmak için ellerinden geleni yapmakla meşguller. Gribin evinize gelmesini önlemenin en iyi yollarından biri de grip aşısı olmaktır. Bununla birlikte, hamileyseniz veya küçük bir çocuğunuza varsa, ailenizin grip aşılarını tam olarak ne zaman planlamanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Cevap, düşündüğünüzden daha erken dönemde oluyor.
 

Ne zaman aşı olacağınıza karar verirken, vücudunuz için gerekli olan antikorların 2 hafta içinde üretileceğini göz önünde bulundurun. Bu nedenle, grip mevsimi resmen başlamadan önce aşınızı planlamalısınız. Hastalık Kontrol ve Müdahale Merkezi, gribi önlemek için aşınızı Ekim ayı sonuna kadar olmanızı önerir. Bunu aklınızda tutarak, ailenizin aşı randevularını ayarlamak için şimdiden doktorunuzla görüşün. Okula dönüş durumları sırasında, randevu almak daha zor olacaktır.

Bu soğuk algınlığı ve grip mevsimi boyunca eğer hamileyseniz, grip aşısı yaptırmanın iyi bir fikir olup olmadığını merak edebilirsiniz. Hastalık Kontrol ve Müdahale Merkezi, aşı olmanızı öneriyor çünkü özellikle bebeğiniz doğduktan sonra aşı olmak için çok küçük olduğundan, sizin yaptıracağınız aşı yaşamının ilk birkaç ayında onun da gripten korunmasına yardımcı olabilir. Hamileliğiniz sırasında istediğiniz zaman grip aşısı olabilirsiniz. Bunu yapmanız, bebeğinizin yalnızca kendi direncini geliştirmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda grip olmamanıza ve çocuğunuzun sizden grip kapma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu yıl çocuklarınıza aşı yaptıracaksanız, aşılarının zamanlamasını dikkate almanız da önemlidir. Çocuklar, gripten dolayı başka bir hastalık geliştirme ve günü hastanede geçirme riski yüksek olan gruplardan biridir, bu nedenle önleme çok önemlidir. Çocuğunuz grip aşısını bu sezon ilk kez olacaksa, aşı için 28 gün aralıklı iki doza ihtiyacı olacaktır. Böylece aşı etkisini gösterecektir. Hastalık Kontrol ve Müdahale Merkezi, ebeveynlerin çocuklarının grip aşılarını mümkün olduğunca erken planlamalarını tavsiye eder, çünkü aşı olma günü ile gripten korunamadıkları süre arasında bir ay süren bir boşluk olacaktır.

Grip aşısı, ailenin her üyesi için önemlidir ve ailenizi güvende tutmak için atabileceğiniz bazı diğer pratik grip önleme adımları da vardır.

Hastalık Kontrol ve Müdahale Merkezi gribi önlemek için şunları önermektedir:
 

 • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın
 • Öksürürken veya hapşırırken daima ağzınızı ve burnunuzu kapatın.
 • Grip salgını olduğunda kalabalık yerlerden kaçının.

Grip mevsiminde ailenizi güvende tutmak için artık ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz. Mutlu aşılar.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/season-baby-flu-shot/?internallink=blogtopslider

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog