Etkili Aerobik Egzersizler

Etkili Aerobik Egzersizler

Egzersiz programının önemli bir bileşeni, kalp atış hızını yükselten ve dolaşımı iyileştiren aerobik egzersizlerdir. Aerobik egzersizler, sertliği azaltarak ve omurga yapılarında ki kan akışını artırarak, omurgaya ulaşan besin miktarını arttırır ve sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 

Etkili egzersizler, omurgayı sıkıştırmadan ve sırt ağrısını kötüleştirmeden kalp atış hızını yükseltebilirler.

Aerobik Egzersizin Yararları
Düzenli bir aerobik egzersiz rutini, boyun ve sırt ağrısını hafifletmek için şu konularda yardımcı olabilir:

 • Gelecekteki potansiyel acı verici alevlenmelerin olasılığını ve / veya ciddiyetini azaltmak
 • Omurgayı işlevsel ve hareketli tutmak, kronik ağrının neden olduğu sakatlığı sınırlandırmak (Kronik sırt ağrınız olduğunda ve egzersiz yapmadığınızda, hareketlilik ve işlevsellik genellikle kötüleşir.)
 • Omurga üzerindeki aşırı basıncı kaldırabilen en uygun ağırlığı elde etmek ve korumak için kalori yakmak
 • Doğal bir ağrı kesici işlevi gören ve depresyon belirtilerini hafifletmek için ruh halini artırabilen endorfin üretiminin arttırılması

Etkili dolaşımını iyileştirmek için haftada 3 ila 5 kez en az 20 ila 30 dakikalık bir egzersiz yapın. Şiddetli ağrı için, 5 ila 10 dakikalık yürüme gibi daha kısa egzersiz aralıklarıyla başlamak ve kademeli olarak daha kapsamlı bir rutine kadar çalışmak yardımcı olabilir.

Düşük Etkili Egzersiz Türleri
Popüler düşük etkili aerobik egzersizler şunları içerir:

Egzersiz yürüyüşü: Egzersiz yürüyüşü, kalp atış hızını arttırma ve kasları nazikçe çalıştırma hedefi ile günlük yürüyüşlerden daha hızlı olan yürüyüş şeklidir. Egzersiz yürüyüşü, özel ekipman gerektirmeyen (iyi bir çift ayakkabı hariç) ve hemen hemen her yerde yapılabilme avantajlarına sahiptir. Ayak bileği veya bilek ağırlıkları kullanmak, antrenmana bir miktar direnç ekleyebilir. Yürüme, bir alışveriş merkezinde veya bir koşu bandında veya bir doğa yolunda veya mahallede olduğu gibi açık havada yapılabilir.

Eliptik eğitici veya adım makinesi: Bu makineler, düşük etkili bir aerobik egzersizi yapmak için koşu ve merdiven çıkma hareketlerini simüle eder. Çoğu makinede, yukarı ve aşağı kayan zeminden asılı pedallar veya ayak tabanları kullanırlır, böylece egzersiz sırasında ayaklar asla sert bir yüzeye vurmaz. Ek olarak, birçok makinede kasları güçlendirmeye yardımcı olabilecek bir dizi direnç ayarı bulunur.

Sabit bisiklet: Sabit bir bisiklet, bisikletin pedal çevirme hareketini taklit ederek, düz olmayan zeminlerde sürüşün itip kakma etkisi olmadan aerobik egzersiz sağlar. Sabit bisiklet, bir eğitmen tarafından yönlendirilen ve yeni başlayanlar veya daha deneyimli bisikletçiler için çeşitli egzersiz seçenekleri mevcut olan bir koşu eğitimi sınıfının bir parçası olarak tercih edilebilir. Sabit bisikletler öne doğru eğimli, dikey, yaslanmış konumda sırt desteği sağlayan yaslanmış modelleri de içerir.

Yüzme ve su aerobiği: Suda egzersiz, omurga üzerinde minimum etkiye sahip aerobik egzersizleri sağlamak için ilave direnç ve doğal yüzme hareketlerini birleştirir. Su yüzeyinde aerobik ve yüzme hareketleri, sert bir yüzeyde ki antremanların çok acı verici olduğu durumlarda düşünülebilir. Özel su egzersizleri veya yüzme hareketleri, bir ders olarak öğretilebilir veya bir doktor tarafından önerilebilir.

Doğru aerobik egzersiz rutinini bulmak tipik olarak kişisel tercihlere bağlıdır ve bir deneme yanılma sürecini içerebilir. Belirli durumlarda, ağrı seviyelerine ve kişinin yaşam tarzına daha iyi uyan başka seçenekler de önerilebilir.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/wellness/exercise/low-impact-aerobic-exercise

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog