Fizik Tedavi: Sırt Ağrısı İçin Pasif Tedavi (Modaliteler)

Fizik Tedavi: Sırt Ağrısı İçin Pasif Tedavi (Modaliteler)

 

Sırt ağrısını azaltmak için yaygın olarak çoklu yöntemler kullanılır. Bunlar özellikle hasta için akut bel ağrısını hafifletmek için faydalıdır. Fizyoterapistler genellikle pasif tedavi yöntemlerini kullanırlar.

Sıcak ve Soğuk Terapisi
Sıcak ve / veya soğuk terapi kolayca temin edilebilir ve en yaygın kullanılan yöntemdir. Her terapi tipi, kas spazmı ve iltihabının azaltılmasına yardımcı olur.

Bazı hastalar, ısı paketlerini kullanılarak yapılan sıcak terapiden ve buz masajı ile yapılan soğuk terapiden daha fazla fayda görüyorlar. İkisi de değişebilir. Genellikle her iki saatte bir 10-20 dakika uygulanır ve daha erken (ilk birkaç gün) ağrı sırasında daha faydalıdır.

İyontoforez
İyontoforez, deriden steroid verme yoludur. Steroid cilde uygulanır ve ardından cildin altına geçmesine neden olan bir elektrik akımı uygulanır. Steroidler daha sonra genel alanda ağrıya neden olan bir anti-enflamatuar etki üretir. Bu modalite özellikle akut ağrı ataklarının giderilmesinde etkilidir.

Elektroterapi için TENS Üniteleri
Bir transkütanöz elektriksel sinir stimülatörü (TENS) birimi, beyine gönderilen ağrılı sinyalleri geçersiz kılarak bel ağrısı hissini modüle etmek için elektrik stimülasyonunu kullanır. Genellikle TENS ünitesi ile yapılan bir elektroterapi denemesi ilk önce yapılır ve eğer hasta ciddi bir ağrı rahatlığı yaşarsa, evde uzun süreli olarak sırt ağrısı tedavisi için bir TENS ünitesi kullanılabilir.

Ultrason
Ultrason, ses dalgalarının cilde uygulandığı ve yumuşak dokulara nüfuz ettiği bir tür derin ısıtma şeklidir. Ultrason özellikle akut ağrı olaylarının giderilmesinde faydalıdır ve doku iyileşmesini artırabilir.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/treatment/physical-therapy/physical-therapy-passive-pt-modalities-back-pain

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog