Çocuğunuza Nasıl İyi Bir Arkadaş Olacağını Öğretmeniz İçin İpuçları

Çocuğunuza Nasıl İyi Bir Arkadaş Olacağını Öğretmeniz İçin İpuçları

 

Yeni arkadaşlıklar kurmak ve geliştirmek hayati yaşam becerilerindendir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza bir arkadaşlığı nasıl besleyeceğini öğretmek önemlidir. Okul öncesi yıllarda bile, arkadaşlık hakkında bilgi edinmenin önemli olduğunu görmeniz için atabileceğiniz belli adımlar vardır. İşte çocuklarınızı iyi bir arkadaş olmalarına yardım etmeniz için birkaç yol:

 

 • Çocuklarınızın Benlik Saygısını Geliştirin


Benlik saygısı yüksek olan bireyler, gerçek arkadaşlıkları benlik saygısı düşük olan bireylere göre daha kolay hale getirebilir ve devam ettirebilirler. Çocuğunuzun özgüvenini geliştirmeye yardım ederseniz, onun tehlikeli arkadaşlıklardan kaçınmasına yardımcı olursunuz. Benlik saygısı yüksek bir çocuk, arkadaşlarının güvenilir ve besleyici olmalarını bekler.
 

 • İyi Bir Arkadaş Rol Modeli Olun


Çocuklar başkalarını izleyerek öğrendiğinden, arkadaşlık söz konusu olduğunda çocuğunuzun en iyi rol modeli sizsinizdir. Arkadaşlarınızla nasıl ilişkileriniz olduğunu çocuğunuza modellemek için arkadaşlarınızla ve onların çocuklarıyla zaman geçirin. Çocuğunuzun etrafındaki arkadaşlıklarını besleyin. Benim yaşımda ve çocuk sahibi olan birkaç arkadaşım var, bu nedenle çocuklarımız yakınlarda iken bu dostlukları beslemek bizim için kolay oluyor. Bu nedenle, yetişkin arkadaş edinmek zor olduğu için, anne olan bireylerle kurduğunuz arkadaşlıklar sadece akıl sağlığınız için önemli değil, aynı zamanda çocuğunuz için de önemli bir derstir.

 • Çocuğunuzu Bilgilendirin


Çocuğunuzun, özellikle konu hakkında ona yorum yaparak arkadaşlık geliştirme becerilerini ne zaman kullandığını görmesine yardımcı olun. Örneğin, çocuğunuz erkek kardeşine soğuk olduğu için ceketini verirse, ona kardeşini umursadığını ve nazik bir jest yaptığını söylediğinizden emin olun.
 

 • Arkadaşlık Özellikleri


Çocuğunuzla birlikte bir arkadaşının iyi ve kötü özellikleri hakkında konuşmaya başlamak için asla erken değildir. Yaşa uygun bir dil kullanarak, çocuğunuza dürüst ve iyi bir dinleyici olmayı öğretmeye başlayabilirsiniz. Sonuçta, bunlar zaten çocuğunuza aşılamış olduğunuz özelliklerdir. Çocuğunuza, eylemlerin arkadaşlık kurmaya nasıl yardımcı olduğunu söylemeniz yararlı olacaktır.

 • Arkadaşlıkla İlgili Kitaplar


Çocuğunuza nezaket ve dostluk derslerini öğretmenin en keyifli yollarından biri de ortak kitap okumaktır. Kitaplar, arkadaşlıklar hakkında yaşa uygun bir sohbet açmak için harika bir yoldur.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/slideshow/5-tips-teaching-preschooler-good-friend/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94

 

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog