Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), kişinin beyin gelişimi açısından bir farklılıktır. OSB'li insanlar bununla doğar ve sorunları genellikle yaşamın ilk birkaç yılında başlar. Başkalarıyla iletişim kurma ve onlarla ilişki kurulmasında sorun yaşayabilirler.

Otizm Spektrum Bozukluğuna Sahip Olmak Nasıl Bir Şey?
OSB insanları farklı şekillerde etkiler. Bazı insanlar konuşamaz veya öğrenemez. Davranışları garip görünebilir, diğer insanlardan kaçınabilirler, elleriyle alkış tutmak gibi vücutlarını alışılmadık şekillerde hızlandırabilir ve hareket ettirebilirler. TV şovlarından veya filmlerden gelen replikleri tekrarlayabilirler.

Daha düşük seviyelerde OSB'si olan insanlar konuşabilir ve öğrenebilirler. Ancak aşağıda ki zorlukları yaşayabilirler:

 • Duygularını ifade etme: Soğuk ve uzak görünebilirler.
 • Başkalarının duygularını anlama: Başkalarının bir durumda nasıl hissettiğini veya davranabileceğini görmezden gelebilir veya yanlış anlayabilirler.
 • Sosyal ipuçlarını okumak: Vücut dilini veya yüz ifadesini anlayamayabilirler, can sıkıntısı veya hayal kırıklığı belirtilerini görmezden gelebilirler.
 • Duyusal bilgilerin kullanımı: Yüksek sesler, parlak ışıklar veya büyük kalabalıklar onları rahatsız edebilir.
 • Yeni bir rutinin işlenmesi: Farklı bir koltukta oturmaları ya da farklı bir öğretmenin derste bulunması zorlanmalara yol açabilir.

Bazıları sıra dışı olabilecek tek bir konu ya da hobi üzerinde yoğunlaşabilir (elma çeşitleri, I. Dünya Savaşı) gibi.

Otizm Spektrum Bozukluğuna Ne Sebep Olur?
OSB'ye neyin sebep olduğunu kimse tam olarak bilmiyor. OSB'nin gelişimi muhtemelen ebeveynlerden ve beynin gelişim şeklini değiştiren enfeksiyonlar veya toksinler gibi diğer şeylerden aktarılan genler ile ilgili olabilir. Hamilelik sırasında ve doğum sırasında ortaya çıkan sorunlar çocuğun otizmli bir birey olma şansını arttırır.

Aşılar otizme neden olmaz.

Otizm Nasıl Teşhis Edilir?
Doktorlar bebekleri ve küçük çocukları her kontrol muayenesinde otizm belirtileri açısından kontrol eder. Bir ebeveyn bir şeyin yanlış olduğunu veya yolunda gitmediğini düşünüyorsa bunu doktora söyleyebilir. Belki çocuğun yaşı konuşacak kadar büyüktür ama konuşmuyordur ya da bir çocuk ona söylenenlere tepki vermiyor veya alışılmadık şekillerde tepki veriyor olabilir.

Doktor otizmden şüpheleniyorsa, uzmanlardan oluşan bir ekip (doktorlar, psikolog, konuşma terapisti, ergoterapist ve özel eğitim öğretmeni içerebilir) çocuğu değerlendirir.

Otizm Spektrum Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?
Otizmin tam bir tedavisi yoktur, ancak terapi büyük fark laryaratabilir. Terapi ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir. Otizmli bireyler terapi ile dili öğrenir, okulda gelişir ve sosyal becerilerini geliştirir. OSB’li birçok çocuk özel eğitim sınıflarındadır veya özel eğitim hizmetleri almaktadır.

Bir tedavi programı şunları içerebilir:

 • Konuşma ve dil becerilerine yardımcı olması için bir Dil ve Konuşma Terapisi
 • Giyinme ve oyun oynama gibi günlük işlere yardımcı olması için bir Ergoterapi
 • Davranışın iyileştirilmesine yardımcı olması için Davranışsal Terapi
 • Başkalarıyla ilişki kurmaya yardımcı olması için Sosyal Beceri Eğitimi
 • Öğrenmeye yardımcı olması için Özel Eğitim
 • Uyku, dikkat etme ve hiperaktivite gibi konularda yardımcı olması için doktor onaylı reçeteli ilaçlar.

Otizmi Olan Bir Arkadaşıma Nasıl Yardım Edebilirim?
OSB’li kişilerin çok çeşitli belirti ve semptomları vardır. OSB'li bazı insanlar bir bozukluklarının olmadığını ve değişmek istemediklerini hissederler. Otizmli bireyler oldukları kişi ile gurur duyarlar ve çoğu insandan farklı güçlü ve zayıf yönleri olsa bile başkaları tarafından kabul edilmek isterler.

Tüm insanlar saygıyı hak eder. Ancak OSB'li bireyler biraz farklı oldukları için alay konusu olabiliyorlar. Zorbalığa maruz kalabiliyor veya dışlanabiliyorlar. Zorbalık ve alay, asla diğer insanlara davranmanın doğru yolu değildir.

OSB’li bireyler ile arkadaş olmak biraz zor olabilir. OSB'li bireyler genellikle şakaları veya alayları anlamakta zorlanmaktadır. OSB'li biriyle ile iletişim kurduğunuzda çok net ve gerçekçi olmanız gerekebilir.

Sabırlı ve nazik olmaya çalışın. Zorbalık yapan sınıf arkadaşlarını uyarın. Gerekirse bu durumu okulunuzda ki öğretmenlere anlatın, böylece onlar da zorbalığa uğrayan çocukları korumaya yardımcı olabilirler.

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/teens/autism.html?WT.ac=ctg

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog