SOS beslenme yaklaşımı, Kay A. Toomey, Erin Sundseth Ross, Yeme Bozuklukları, Çocuklarda Yeme Alışkanlıkları, Yemek Seçenler, Beslenme Sorunluları, SOS Approach to Feeding, Toomey
Kargo Bedava

SOS Beslenme Yaklaşımı

7.318,85 + KDV
Sepete Ekle
İlk yorumu sen yaz
Bu ürünle ilgili fikirlerini diğer kullanıcılarla paylaş.

Sos Beslenme Yaklaşımı, özellikle 6 ay ve 5 yaş arası çocukların erken tanılanması üzerine yoğunlaşan ve çocuklardaki (0-18 yaş aralığı) beslenme ve büyüme sorunlarının değerlendirilmesi ve terapisi için geliştirilmiş disiplinlerarası bir yaklaşımdır. SOS içerisinde beslenme ve büyüme sorunları olan çocukların değerlendirilip etkin şekilde yönlendirilebilmeleri için duruş, duyu, motor, davranış/öğrenme, sağlık ve beslenme ile ilgili her konu derinlemesine ve bütünleşik bir anlayışla ele alınır.

 

SOS Çalıştayları

SOS Temel Düzey Eğitimi’ne devamsızlık yapmadan katılan uzmanlar SOS programı uygulamak için akredite edilmeye uygundurlar. Temel Düzey Eğitimi’ni tamamlayan ve bu konudaki uzmanlıklarını daha ileriye taşımaya götürmek isteyenler için başka konularda SOS Özel Alan eğitimleri de çevrimiçi olarak sunulmaktadır.

 

 

Dört günlük Temel Eğitim Konferansı, beslenme problemleri olan çocukları değerlendirmek ve tedavi etmek için SOS Yaklaşımını öğrenmeye ilgili uzmanlar içindir. Temel Eğitim Konferansı, SOS Yaklaşımının kuramsal zemini ile ilgili detaylı bilgileri sunmakla birlikte;

 1. Çocuklar yemeyi ya da yememeyi nasıl öğrenirler?
 2. Genel ve özel beslenme stratejileri nelerdir?
 3. Beslenme problemlerinin değerlendirilmesine dair detaylarlar nelerdir?
 4. SOS Beslenme Yaklaşımı ile terapi oturumu nasıl planlanır gibi konularda da katılımcıları bilgilendirir?
 5. Bu eğitim, PP formatında öğretici sunumlar, çocuklarda yeme bozukluklarıyla ilgili ve katılımcıların yemek yemeye direk olarak dahil oldukları video görüntüleri, nefes alma ve duruş egzersizlerini kapsamaktadır. 

 

 

Çocuklar Yemediğinde: Yemek Seçenler ve Beslenme Sorunlular
SOS Beslenme Yaklaşımı ile Değerlendirme ve Tedavi
(SEQUENTIAL ORAL SENSORY)

 

 

4 GÜNLÜK SOS BESLENME YAKLAŞIMI KONFERANSI
Eğitim Hedefleri, Eğitmenler, Gizlilik ve Eğitmen Özgeçmişleri

 

SOS Beslenme Yaklaşımı, beslenme güçlüğü ve kilo/büyüme sorunları olan çocukların değerlendirilmesi ve tedavisinde kullanılan disiplinlerarası bir programdır. Dr. Kay Toomey’nin pediatrist, diyetisyen, konuşma patoloğu ve ergoterapist olan çalışma arkadaşları ile birlikte gerçekleştirdiği klinik çalışmalar sonunda geliştirilmiş ve de iyileştirilmiştir.  Bu programda, duruş (postür), duyu, motor, davranış/öğrenme, sosyal/duygusal, sağlık ve beslenme ile ilgili faktörlerin tümü büyüme/beslenme sorunları olan çocukları detaylı bir biçimde değerlendirebilmek ve durumlarını yönetebilmek için bütüncül bir yaklaşımla ele alınır. Kuramsal olarak, normal gelişim gösteren çocuklarda gözlemlenen “normal” gelişimsel adımlar, aşamalar ve beceriler üzerine kurulu bir programdır. Çocukların farklı dokulardaki yiyecekleri yiyebilmeleri ve büyümelerini uygun şekilde sürdürebilmeleri için gerekli olan beceri/davranışlara dair sistematik bir duyarsızlaştırma hiyerarşisi geliştirebilmek için bahsi geçen normal gelişimsel adımlardan hareket eder. Programın ölçme ayağı, atipik beslenme gelişimine neden olan tüm fiziksel sebeplerin değerlendirilmesini ve tedavi edilmesini hedefler. SOS Yaklaşımı, beslenme ile ilgili tüm sıkıntıların tespit edilmesini sağlar ve her bir çocuğun büyüme parametreleri ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun şekilde beslenebilmesi için tavsiyeler geliştirir. Tüm gelişimsel alanlardaki beceri düzeyleri beslenmeyle olan ilişkileri bağlamında değerlendirilir ve SOS programını uygulayabilmek için gerekli öğrenme yeterliklerinin mevcut olup olmadığı tespit edilir.

 

Hedefler:

 

 1. Beslenme ile ilgili önemli oral, duyusal, motor, bilişsel ve duygusal gelişim aşamalarını belirleme.
 2. Öğrenme kuramlarının ilkelerinden yola çıkarak çocukların neden yemediklerine dair önemli sebepleri tanıma ve tanımlama.
 3. Beslenme Değerlendirmesinin bir parçası olarak fiziksel, davranışsal, oral-motor ve duyusal faktörleri belirleme
 4. Beslenme sorunları için davranışsal ve sosyal öğrenme ilkeleri ile sistematik duyarsızlaştırma stratejilerinin uygulanması
 5. Bebekler ve küçük çocuklar için hem bireysel hem de grup SOS beslenme programı geliştirme ve uygulama.

 

 

EĞİTİMENLER

 

 

Kay A. Toomey, PhD
Pediatrik Psikolog, Toomey & Associates, Inc. Başkanı

 

Yaklaşık 30 yıldır, yeme sorunları olan çocuklarla çalışan bir Pediyatri Psikoloğudur. SOS yaklaşımını, beslenme sorunları olan çocukların değerlendirilmesi ve tedavisinde kullanılmak üzere aile merkezli bir program olarak geliştirmiş.   Bu yaklaşımın kullanılmasını yaygınlaştırmak için hem ulusal hem de uluslararası etkinliklerde konuşmalar yapmaktadır. Aynı zamanda Gerber Products şirketinde danışman olarak görev almaktadır. Kendisinin, hem The Children’s Hospital Denver Pediatrik Oral Beslenme Kliniğinin hem de Rose Medical Center Pediyatrik Beslenme Merkezinin kurulmasına önemli katkıları olmuştur. Kendi işini kurmadan önce Rose Medical Center’da Pediatrik Terapi Hizmetleri Bölümüne eş-başkanlık etmiştir. Toomey & Associates Inc. Beslenme Kliniğinde 6 yıl ve STAR enstitüsü SOS Beslenme Çözümleri biriminde de 8 yıl boyunca klinik yöneticisi görevini yürütmüştür.  Şu anda Toomey & Associates Inc. Başkanı ve de STAR Enstitüsü Beslenme Kliniği için Klinik Danışman olarak görevlerini sürdürmektedir. 

 

 

Erin Sundseth Ross, PhD, CCC-SLP
Yenidoğan ve Pediatrik Konuşma Patoloğu

 

Sağlık Hizmetleri Araştırmaları Klinik Bilimler alanında Doktora derecesine sahip bir Konuşma Patoloğudur. Beslenme Kliniğinde iki yıllık doktora sonrası bir eğitim de tamamlayan Dr. Ross, Colorado Denver Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümünde klinisyen hoca olarak dersler vermektedir. Kendisinin HealthONE hastaneleri kapsamında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ve Denver Colorado’daki SOS Beslenme Çözümleri kliniğinde çocuklarla çalışma tecrübesi 25 yılı aşkındır. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kullanılan SOFFI Method’unu Dr. Ross geliştirmiştir. Hastanedeki doğumdan 5 yaşa kadar olan dönemdeki beslenme becerilerinin gelişimi ile yenidoğan ve çocuklarda beslenme ve büyüme sorunlarının kökeni ve tedavisi konularında uzmanlaşmış bir eğitmenimizdir.

 

 

Bethany Kortsha, MA, OTR/L
Pediatrik Ergoterapist; Pediatrik Beslenme Uzmanı

 

Yüksek lisansını St. Paul Minnesota’daki The College of Saint Catherine’de iş-uğraşı terapisi/ergoterapi alanında tamamlamıştır. Yüksek lisans tezinin konusu Otizm ve Yeme Bozukluklarında SOS Yaklaşımının kullanımıdır. Bethany, Duyusal İşlemleme Bozukluğu STAR Enstitüsü Beslenme Kliniği’nde Dr. Lucy Jane Miller ile birlikte Pediatrik Beslenme Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, Toomey & Associates Inc.’da Klinik Danışmanlık Sorumlusu olarak çalışmaktadır. STAR Enstitüsü ve Toomey & Associates Inc.’da çalışmaya başlamadan önce, Otizm Spektrum Bozukluğu, Duyusal İşlemleme Sorunları, duygusal/davranışsal problemleri olan ve de beslenme sorunları yaşayan çocukların devam ettiği ayaktan hasta kabul eden bir klinikte disiplinlerarası bir ekibin içerisinde görev almıştır. Bunların yanı sıra, STAR Enstitüsü Danışmanlık Programı ve DIR Floortime Eğitmenlik programlarını başarıyla tamamlamıştır.

 

 

Kelly Fitzpatrick, CCC-SLP
Pediatrik Konuşma Patoloğu; Pediatrik Beslenme Uzmanı

 

Kelly Fitzpatrick, MA, CCC-SLP, Memphis Üniversitesi'nden İletişim Bilimleri ve Bozuklukları alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Halen, Rocky Mountain İnsan ve Sağlık Hizmetleri’nde Pediatri Uzmanı ve Konuşma Patoloğu olarak çalışmaktadır. 0-5 yaş arası çocuklarda ve G tüpü olan çocuklarda beslenme güçlüğü konusunda uzmanlaşmıştır. Rocky Mountain İnsan ve Sağlık Hizmetleri’ndeki görevinden önce Kelly, Dr. Lucy Jane Miller ile birlikte Duyusal İşleme Bozukluları için STAR Enstitüsü Beslenme Kliniğinde Klinik Direktör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Kelly, kariyerine bir çocuk hastanesinde SOS Beslenme Yaklaşımını kullanarak başlamıştır. Kelly, ayrıca, STAR Enstitüsü’nün Yoğun Mentorluk Programlarını tamamlamıştır ve sertifikalı bir DIR Floortime sağlayıcısıdır.

 

 

Lindsay Beckerman, MOT, OTR/L
Pediatrik Ergoerapist; Pediatrik Beslenme Uzmanı

 

Lindsay Beckerman, MOT, OTR/L, Ohio State Üniversitesi'nden Ergoterapi yüksek lisans derecesini almıştır. Lindsay şu anda beslenme güçlüğü çeken çocuklar, gençler ve yetişkinlerle özel bir uygulama üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca çeşitli gelişimsel ihtiyaçları olan çocukları destekleyen ve kar amacı gütmeyen bir klinik olan Development FX'de çalışmaya devam etmektedir. Bunun öncesinde, Dr. Lucy Jane Miller ile birlikte STAR Enstitüsü SOS Beslenme Çözümlerinde Pediatrik Beslenme Uzmanı olarak çalışmıştır. Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, çok boyutlu işlemleme bozuklukları olan çocuklar ve ergenlerde beslenme güçlüğü konusunda uzmanlaşmıştır. Lindsay, Otizm Spektrum Bozukluğu, SPD, duygusal/davranışsal bozukluklar ve beslenme sorunları üzerine multidisipliner bir ekibin üyesi olarak çalışmıştır. Lindsay, STAR Institute’un 1, 2 ve 3. Seviye Yoğun Mentorluk Programlarını tamamlamıştır ve sertifikalı bir DIR Floortime sağlayıcısıdır. Lindsay ayrıca, beslenme terapisi alan çocuklar için postürel olarak destekleyici sandalyeler sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Charlotte’s Day’de de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

 

Deborah Lagerborg, CCC-SLP
Pediatrik Konuşma Patoloğu; Pediatrik Beslenme Uzmanı

 

Deborah Lagerborg, CCC-SLP, Greeley'deki Kuzey Colorado Üniversitesi'nde Konuşma Dili Patolojisi alanında yüksek lisans yapmıştır. Lisansüstü çalışmaları sırasında, bebeklerde ve çocuklarda beslenme bozuklukları ve disfajiye odaklanmıştır.

 

Deborah şu anda Talking Together, Inc’de Pediatrik Beslenme Uzmanı ve Konuşma Patoloğu olarak çalışmaktadır. Bu görevden önce, STAR Enstitüsü SOS Beslenme Çözümlerinde Pediatrik Beslenme Uzmanı olarak çalışmıştır. Deborah kariyerine, öncelikli olarak beslenme bozukluğu olan bebekler ve çocuklarla çalışan bir çocuk hastanesinde başlamıştır. Ayrıca, premature bebek gelişimi ve erken beslenme deneyimlerini destekleyen çok disiplinli bir ekibin bir parçası olarak NICU'da çalışmıştır. Deborah’nın tutkusu ailelerle çalışmak ve ebeveynleri kendi çocuklarının gelişimini ve başarılarını desteklemek için güçlendirmek olmuştur.

 

 

Amanda Foster, MS CCC-SLP
Pediatrik Konuşma Patoloğu; Pediatrik Beslenme Uzmanı

 

Amanda CC, MS CCC-SLP, yüksek lisans derecesini Massachusetts Genel Hastanesi IHP'den Konuşma Dili Patolojisi alanında almıştır. 15 yıldan fazla bir süredir, okulda, klinikte, hastanede ve erken müdahale ortamlarında çeşitli tanıları olan çocuklarla çalışmaktadır. Beslenme kariyerine 2005 yılında Toomey & Associates, Inc.’in Beslenme Kliniğinde başlamıştır ve ardından Dr. Toomey ile birlikte STAR Merkezine geçmiştir. 2010 yılında Foster, ailelere evlerinde ve topluluk ortamlarında beslenme desteği sağlamaya yönelik özel bir uygulamaya başlamıştır. Halen Oklahoma, Tulsa'daki multıisipliner bir pediatri kliniğinde Baş Konuşma ve Beslenme Terapistidir. Toomey & Associates, Inc.’de Beslenmeye SOS Yaklaşımını sunmanın yanı sıra, Denver, Colorado'daki Metropolitan State College'da yutma bozuklukları üzerine dersler vermiştir. Ayrıca düzenli olarak veli, öğretmen ve uzmanlara yönelik seminerlerde beslenme bozuklukları üzerine konuşmalar yapmaktadır.

 

 

Çocuklar Yemediğinde:
Yemek Seçenler ve Beslenme Problemliler
SOS Beslenme Yaklaşımı ile Değerlendirme ve Tedavi

 

4 GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI

 

1.GÜN:

07.45 / 09.45

I. Giriş

A. Yaygınlık Verileri – Beslenme Sorunları

B. Yaygınlık Verileri – Büyüme Sorunları

C. Beslenme / Yeme Karmaşık Doğası & Çevrenin Rolü

D. SOS Doktrini

09.45 / 10.15

Ara

10.15 / 12.00

E. En Meşhur 10 Efsane – Genel Bakış

F. Kullanımı Uygun Tanılar

II. Beslenme Kuramı & Dönüm Noktaları

A. Öğrenme Kuramı

1. Beslenme Terapisi Seçenekleri

2. Video

12.00 / 13.00

Öğle Yemeği

13.00 / 15.00

B. Efsane 1 = Solunum

C. Motor Beceri Edinimi

D. Oral Motor Beceri Edinimi & Gelişimsel Besin Süreci

15.00 / 15.30

Ara

15.30 / 17.30

D. Oral Motor Beceri Edinimi & Gelişimsel Besin Süreci (devam)

2. GÜN:

07.45 / 09.45

E. Duyusal Beceri Edinimi

F. Beslenmede Duyusal İşlemlemenin Rolünü Anlamak

09.45 / 10.15

Ara

10.15 / 12.00

G. Yeme Adımları-Genel Bakış

H. Bilişsel Gelişim

12.00 / 13.00

Öğle Yemeği

13.00 / 15.00

I. Psikolojik Gelişimsel Aşamalar

III. Tedavi / Müdahale

A. Genel Tedavi Stratejileri

1. Sosyal Rol Model Olma

2. Yapı/Rutin

15.00 / 15.30

Ara

15.30 / 17.15

3. Doğru Pekiştireç Kullanımı

4. Bilişe Erişim

B. Yiyecek Takıntısı

IV. Beslenme Sorunlarının Değerlendirilmesi

A. Ölçme/Değerlendirme Süreci

B. Sevk Edilmesi Gerekenler

C. Çocukların Yemek Yememe Sebepleri

D. Çocuğa Dair Faktörler

3.GÜN

07.45 / 09.45

E. Çevresel Faktörler

F. Ebeveyn Faktörleri

G. Örnek Videolar

H. Ebeveynlerin Deneyimleri

09.45 / 10.15

Ara

10.15 / 12.00

V. SOS Beslenme Yaklaşımı – Kuramsal Gereklilikler

A. Sistematik Duyarsızlaştırma

B. Beslenme İpuçları

C. Dil Kullanımı

12.00 / 13.00

Öğle Yemeği

13.00 / 15.00

D. Terapi Formatı – Çocuk

1. Odanın Düzeni + Değişiklikler

2. Oturumun Yapısı & Rutin

15.00 / 15.30

Ara

15.30 / 17.15

E. Terapi Formatı – Ebeveyn

F. Bağlamlardaki Düzenlemeler

G. Duyu Odaklı Sorun Çözümü

4. GÜN

07.45 / 09.45

VI. SOS Beslenme Yaklaşımı – Terapi Oturumları

H. Oturumlar Arası Gelişim

I. Sonlandırma Ölçütleri & SOS Verileri

J. Besin Hiyerarşisi Oluşturma

1. Gereklilikler

09.45 / 10.15

Ara

10.15 / 12.00

2. Alıştırma

K. Hiyerarşi Stratejileri – Çocukların İlerlemesini Sağlamak

1. Her Adımdaki Oyun Teknikleri

2. Hiyerarşi Stratejileri Alıştırması Yapmak

12.00 / 13.00

Öğle Yemeği

13.00 / 15.00

L. Hiyerarşi Stratejileri – Yemenin Oral Motor Adımları

15.00 / 15.30

Ara

15.30 / 17.15

M. Video: Oturum Sırasında Gelişim

N. SOS Verileri

VIII. Başka Uyumsuz Davranışların Kontrol Edilmesi

A. Müdahale / Terapi Stratejileri – Atlatamama ve Kusma

B. Duyguya Dayalı Disiplin

 

 

DİKKAT:

 

 1. Bu konferans, SOS Approach to Feeding ve DİLGEM işbirliğiyle organize edilmektedir.
 2. Belgelendirme: Konferans sonunda katılımcılara SOS Approach to Feeding ve DİLGEM onaylı SOS Approach SERTİFİKASI verilecektir. 
 3. Eğitim Dili: Eğitim dili İngilizce olup İngilizce bilmeyen katılımcılar için anında çeviri hizmeti verilecektir.
 4. Hedef Kitle: SOS çalıştaylarına beslenme güçlüğü olan çocuklarla çalışan pediatrik sağlık çalışanları, özel eğitimciler, akıl ve ruh sağlığı çalışanları, erken dönem bebeklik hemşireleri ve genel hemşireler, pediatri çalışanları, pratisyen hekimler, diyetisyenler, beslenme uzmanları, psikologlar, Ergoterapistler ve konuşma terapistleri katılabilirler.
 5. Ebeveyn Katılımcı Koşulları: Lütfen eğitimlerin beslenme sorunu olan çocukların anne babaları için değil alandaki uzmanlar için geliştirildiğini unutmayınız. Anne babaların eğitim oturumlarından birine katılmalarına ancak çocuklarının beslenme terapisti ile birlikte olma şartı ile izin verilmektedir. Böylelikle eğitimde verilen bilgiler anne babalar için daha anlaşılır olmakta ve eğitim akışında aksilik yaşanması engellenmektedir.
 6. EFT ya da Havale yoluyla ödeme yapmak isteyen katılımcılar alışveriş sepetindeki tutarı https://www.dilgem.com.tr/tr/site/banka_bilgileri linkinde yer alan IBAN Numarasına yatırdıktan sonra 0 (533) 165 60 94 numaralı WhatsApp Hattına dekont yollayarak kayıt işlemlerini tamamlarlar.

 

 

 

Ulaşım

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Divan İstanbul Asia’ya 12 km uzaklıktadır. 
 • İstanbul Havalimanı, Divan İstanbul Asia’ya 75 km uzaklıktadır. 
 • D-100 Karayolu, Divan İstanbul Asia’nın önünden geçmektedir.
 • E-180 Otobanı Kurtköy Gişeleri, Divan İstanbul Asia’ya 15 km uzaklıktadır. 
 • Tavşantepe Metro İstasyonu, Divan İstanbul Asia’ya 3 km uzaklıktadır.
 • Pendik Tren Garı, Divan İstanbul Asia’ya 4 km uzaklıktadır. 
 • Kaynarca Marmaray Durağı, Divan İstanbul Asia’ya 2 km uzaklıktadır.
 • İDO Pendik Terminali, Divan İstanbul Asia’ya 3 km uzaklıktadır. 

 

Yakındaki Görülecek Yerler ve Yapılabilecek Aktiviteler

 • Viaport, Neomarine, Piazza, Anatolium, Pendorya ve Viasea Alışveriş Merkezleri
 • Tuzla Marina, Pendik Marina, ViaSea, Aquapartk ve Temapark 
 • Adalar Tekne Turu
 • Bağdat Caddesi ve Kadıköy' e bir Gezinti

https://www.divan.com.tr/divan-istanbul-asia/tr

Bu ürün için henüz herhangi bir yorum yazılmamış.
Yorum Yazın
Oy Ver : Kötü             İyi
Yorum Ekle

Bu site Dayneks E-Ticaret Tarafından Hazırlanmıştır.