2 Farklı Alanda Konuşma Problemleri

2 Farklı Alanda Konuşma Problemleri

Konuşma Problemleri

Çocukların konuşmayı öğrenmede zorluk yaşamasının birçok nedeni vardır. Bazen bu sadece konuşmanın gelişiminde bir gecikmedir ve çocuk kendi kendine konuşmayı öğrenmeye devam edecektir. Bunlar da farklı konuşma problemlerini ortaya çıkarır.

Diğer zamanlarda, belki bir dil ve konuşma terapisinden değerlendirme ve tedavi gerektirecek durumlar olabilir. Bu tür sorunları genellikle iki ana alanda düşünürüz.

İlk alan dildir.

Bir çocuğun dil gelişimi ile ilgili bir sorunu varsa, kelime hazinesini geliştirmede, farklı kelimelerin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini öğrenmede sorun yaşıyor demektir. İnsanların kendilerine ne söylediğini anlamakta güçlük çekebilirler. Geçmiş zaman biçimleri gibi belirli gramer biçimlerini öğrenmekte zorluk çekebilirler. Veya kelimeleri doğru sırada nasıl bir araya getireceklerini öğrenmekte zorluk çekebilirler.

Çocukları değerlendirirken aklımıza gelen diğer alan ise konuşmadır.

Konuşma, dilin yalnızca akustiği veya sesidir. Konuşma, dilin seslerini yaratmak için sözlü artikülatörlerin (dil, çene, dudaklar) hareketini içerir. Dolayısıyla konuşma, dilin bir tür sözlü bileşenidir. Çocukları değerlendirilirken iki duruma da bakılması gerekir. Çocuklar hem dilde hem de konuşmada zorluk çekebilir veya birinde diğerinden daha fazla zorluk çekebilir.

Pek çok farklı türde problemle olabilir; bunları farklı alanlar halinde düşünüyoruz. Yani bazı çocuklar, dilleri için kurallara göre yönetilen bir ses sistemini öğrenmekte zorlandıkları için konuşmayı öğrenmekte zorluk çekerler. Dolayısıyla bu çocuklar tüm sesleri öğrenemeyebilir veya bir sesi diğerinin yerine koyabilir.

Ancak konuşma problemlerinin bir diğer önemli kategorisi motor konuşma bozukluklarıdır. Ve bunlar farklı nedenlerle olabilir. Bazen kasların kendisi zayıftır ve bu nedenle sesler bozulur veya bulanıklaşır. Ancak bazen kaslar iyi olabilir; beynin kaslara ne yapacağını söyleyen süreçleri sağlıklı çalışmıyor olabilir. Ve bu, motor konuşma bozukluğunun farklı bir türüdür; bu tür motor konuşma bozukluğu için çocukluk çağı konuşma apraksisi terimini kullanıyoruz.

Bazı konuşma problemleri aslında işitme kaybından kaynaklanır, bu da çocuğun sesleri yanlış çıkarmasına veya dili için ses sistemini öğrenmemesine neden olabilir. Diğer çocukların, ağızdaki, özellikle damaktaki gerçek değişiklikler nedeniyle seslerin bozulabileceği yarık damak gibi yapısal sorunları olabilir. Bazen diş yapısı ve dişlerin ağızda bir araya gelme şekli bile bazı konuşma problemlerine neden olabilir.

Dil gelişimi ve bozuklukları için kullanabileceğiniz alternatif materyaller aramakta iseniz, DİLGEM olarak satış yapmakta olduğumuz Dil ve Konuşma Terapisi Materyallerini buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynak:

Orijinal metne buradan ulaşabilirsiniz.