6. Duyu: Propriyosepsiyon (Vücut Farkındalığı ve Kontrolü)

6. Duyu: Propriyosepsiyon (Vücut Farkındalığı ve Kontrolü)

Hayatımız boyunca daima beş duyumuz hakkındaki şeyleri biliriz: görme, duyma, dokunma, tat ve koku alma. Bununla birlikte, sıkça tartışılmayan başka üç duyu daha vardır: propriyoseptif (vücut farkındalığı ve kontrolü), vestibüler (denge ve uzaysal oryantasyon) ve introseptif (iç organlardan gelen hisler). Bunlar vücudumuzdaki organların, nerede olduğunu, nasıl hareket ettiğini ve nasıl hissettiğini bilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemlerden biri kapalı olduğunda, kişinin bütün vücudu kapalı olma eğilimindedir ve dikkat etmekte zorluk, sürekli hareket etme gibi problemler ortaya çıkabilir.

Propriyosepsiyon (Öz Duyum), bir kişinin vücudunun uzayda nerede olduğunu bilme yeteneğidir. Birinin vücudunun uzayda nerede olduğunu bilmesi, hareketleri kontrol edebilmesi ve kendini hissetmesi için esastır. Propriyoseptif sistem deriden, kaslardan ve eklemlerden girdi alır, bu da kişinin vücudunun uzayda pozisyonlarını nasıl değiştirdiğinin farkında olmasını sağlar. Bu bilgi motor hareketleri yaratmamıza ve duruş gibi kontrollere sahip olmamıza izin verir.

 

Vücudumuz, propriyoseptif girdilere doğru tepki veremediğinde, bu durum günlük yaşamı etkiler. Oyuncakları kırmak, başkalarına çarpmak, kişisel alanı yanlış değerlendirmek, yazma, alkışlama veya yürüyüş gibi etkinliklerde çok fazla ya da çok az güç kullanmak zayıf propriyosepsiyonla ilişkilidir.

 

 

Terapide vakaya propriyoseptif girdi sağlamak bizler için önemlidir. Çarpma, atlama, sıkma ve ağır topları taşıma, çocuğun vücudunun uzayda nerede olduğunu bilmesini sağlamak ve beden bilincini artırmak için propriyoseptif girdi sağlayan aktivitelerdir. Sıkı ve sert baskılar veya eklemlere yapılan baskı, birinin uzaydaki konumu hakkında geri bildirim sağlar.

 

 

Çocuklar her ne kadar bu girdilerin çoğunu terapide alabilseler de, ev ortamına genelleme yapıldığında daha iyi sonuçlar alınacaktır. Propriyoseptif girdi sağlamak için evde yapabileceğini birkaç aktivitenin listesi:

 

  • Ev işleri – elektrik süpürgesi kullanma, dolu çamaşır sepeti / deterjan taşıma, market poşeti taşıma
  • Trambolin
  • Ayı kucaklaşması
  • Masajlar / Eklem kompresyonları
  • Duvarı itme
  • Oyun

Kaynakça
https://www.tendertouchtherapyllc.com/blog/a-sixth-sense-proprioception

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94