7 Adımda Çocuklarınıza Korkularının Üstesinden Gelmeleri İçin Yardımcı Olun

7 Adımda Çocuklarınıza Korkularının Üstesinden Gelmeleri İçin Yardımcı Olun

Ebeveynler olarak, en büyük vizyonumuz, yaşamın zorluklarını aşacak kadar kendine güven duyan ve pozitif bir benlik duygusu olan çocuklara sahip olmak.

Yaşam tecrübesi bize ilerlememizi engelleyen ve korku yaratan durumlarla hep karşı karşıya olabileceğimizi öğretir.

Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediyelerden biri, kendi yaşamında daha fazlasını yapmak için kendi korkularıyla başa çıkma becerisini edinmesine yardımcı olmaktır.

 

1. Korkular Normaldir

Bu süreçte ilk adım, çocuklarınıza korkuların normal olduğunu açıklamaktır. Hepimizin kendi zihin-beden sistemimizdeki korkularının olduğunu kabul ederek ve bunu çocuklarımıza ifade ederek, durumları ele almamızı engelleyen korkutucu düşünceleri ortadan kaldırabiliriz. Ebeveynlerimiz, meslektaşlarımız, akranlarımız gibi etrafımızdaki herkesin bir şeylere korkusu olduğunu fark ettiğimizde utanılacak hiçbir şeyimiz olmadığını bilmemiz gerekir. Bu fikri çocuklarınızla paylaşın. Onlara durumun gerçekte ne kadar normal olduğunu göstermek için, onlarla kendi korkularınızdan bazılarını paylaşabileceğiniz açık bir iletişim kurun. Bu iletişim çocuklarınızın korkuları hakkında daha açık olmasını ve onların korkularını size daha kolay iletebilmelerini sağlayacaktır.

2. Korkunun Ne Olduğunu Bilin

Eğer korkularımızı salıvermek veya onların üstesinden gelmek istiyorsak, herhangi bir yaşta uğraştığımız korkunun tam olarak ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bunları tanımlamak için de gerekli kelime haznesine sahip olmak önemlidir. Bazı yaygın korkuların yeterince iyi olmama, başarısızlık ve kabul edilmeme korkusu olduğunu biliyoruz. Çocuklarınıza kendilerini “Neden korkuyorum?” diye sorguladıkları süreçte rehberlik edin. Hayatlarında hangi korkuları sınırlandırdıklarını bilmeniz önemlidir. Korkuyu bilmiyorlarsa, bu gizli kalır ve uygun şekilde ele alınamaz. Kendilerini sıkışmış, endişeli veya bunalmış hissetmelerine neden ve mutlu ve huzurlu olmalarını engelleyen korkuları yazmalarına veya çizmelerine yardımcı olun.

Bu, en çok korktukları şeyleri salıvermeleri için bir başlangıçtır.

3. Korkuyu Yenmede En İyi Motivasyonu Bulun

Korkunun üstesinden gelmek genellikle zor bir süreçtir. Zaman alabilir ve iç gücümüzü kullanmamızı gerektirir. Bunun için motivasyona, ilham kaynağına ve cesarete ihtiyacımız vardır. Çocuklarınıza korku da dahil yollarındaki engellerin üstesinden gelebilme becerisini öğretmek için hayatlarındaki içsel amaçları, tutkuları ve hayalleri ile bağlantı kurmalarına yardımcı olun. Sahip olabileceğimiz en büyük ilham kendi hayallerimiz, tutkularımız ve hedeflerimizdir. Hayaller güzel ve samimidir ve birey olarak öğrenip büyüdükçe değişecektir. Her yaşta her zaman bir hayalimiz olması önemlidir. Çocuklarınızı kendi içlerine girmeye ve hayal kurmaya teşvik edin. Çocuklarınızın gözlerini kapatmalarını ve hayallerini görebilmek için hayal güçlerini kullanmalarını, hayallerini yazmalarını veya çizmelerini ve onları gerçeğe dönüştürmek için harekete geçmelerini sağlayın.
 

{!GALLERY}