ADİS (Alternatif Destekleyici İletişim Sistemi) Nedir?

ADİS (Alternatif Destekleyici İletişim Sistemi) Nedir?

Erin Vollmer MS, CCC-SLP

ADİS nedir?

ADİS nedir? Alternatif destekleyici iletişim veya ADİS, sınırlı sözlü becerilere sahip veya sözel olmadan başkalarıyla iletişim kuran kişilere yardımcı olan sistem ve cihazları ifade eder.

Hepimiz ADİS kullanıyoruz. Bir başparmak işareti yaptığınızda, bir not karaladığınızda ve birine ilettiğinizde ya da konuşmadan odaya bilerek bir bakış attığınızda, ADİS kullanmış olursunuz.

Ancak, ADİS’in tam olarak neyle ilgili olduğu konusunda bazı karışıklıklar vardır. Bugünün alanyazında, ADİS’in temellerini, neler yapabileceğini ve bundan kimlerin yararlandığını gözden geçireceğiz.

Destekleyici iletişim ile alternatif iletişim arasındaki fark nedir?

ADİS, iki ana iletişim biçimine ayrılır: destekleyici ve alternatif.

Destekleyici iletişim, doğal konuşmayı desteklemek için sistemleri/cihazları kullanır. Örneğin, küçük bir taşınabilir amplifikatör, konuşma sesini artırabilir ve sınırlı ses kapasitesine sahip olanların etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olabilir.

Alternatif iletişim, doğal konuşmanın yerini almak için sistemleri/cihazları kullanır. Bir klavye metin-konuşma programı, hatta bir iletişim panosu kadar basit bir şey, alternatif iletişimi mümkün kılan araçlardır. Alternatif iletişim cihazlarının kullanıcıları genellikle sözlü olarak iletişim kurma yeteneğine sahip değildir.

Başlangıçta, bu alan basitçe “destekleyici iletişim” olarak adlandırıldı. “Alternatif” terimi daha sonra, iletişim cihazlarının doğal konuşmayı iyileştirebileceğini veya değiştirebileceğini vurgulamak için eklendi.

1983 yılında Uluslararası Destekleyici ve Alternatif İletişim Derneği, karmaşık iletişim ihtiyaçları olan çocukların ve yetişkinlerin ihtiyaçlarına hizmet etmek için çalışan dünyanın önde gelen kuruluşu olarak kuruldu.

ISAAC üyeleri; ADİS kullanıcıları, aileleri, öğretmenleri, öğrencileri, terapistleri ve dünyanın dört bir yanından araştırmacıları içerir.

ADİS nedir? Kısacası, ADİS, herkesin etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olan herhangi bir şeydir.

ADİS cihazı nedir?

ADİS cihazları tüm şekil ve boyutlarda karşımıza çıkabilir. Bazı örnekler arasında iPad’ler, konuşma üreten cihazlar (SGD), göz bakışı, iletişim panoları ve resimli kitaplar yer alır.

Gördüğünüz gibi, bu cihazların süslü veya yüksek teknoloji ürünü olması gerekmiyor. Konuşmayı tamamlayan veya insanların sözsüz iletişim kurmasına yardımcı olan her şey bir ADİS cihazı olarak sayılır.

ADİS’i kimler kullanır?

ADİS kullanıcıları sınırlı sözlü becerilere sahip olabilir, konuşulan dilin üretimi ve anlaşılmasında bozukluklardan muzdarip olabilir veya tamamen sözsüz olabilir.

İnsanlar ADİS’i geçici veya uzun vadeli olarak kullanır.

Geçici kullanıcılar; felç, travmatik beyin hasarı, ALS veya başka bir yaralanma veya durum yaşayan kişilerdir. Doğal iletişim yöntemleri iyileşene ve düzelene kadar ADİS cihazlarını kullanacaklardır.

Uzun süreli kullanıcılar; otizm, serebral palsi veya şiddetli çocukluk çağı konuşma apraksisi gibi doğuştan bozuklukları veya engelleri olan kişilerdir. Birkaç yıl boyunca veya tüm yaşamları boyunca iletişim yardımına ihtiyaç duyabilirler.

İnsanlar ADİS kullanarak nasıl iletişim kurar?

ADİS nedir? ADİS genellikle üç kategoriye ayrılır:

Yüksek teknoloji: iPad’ler ve metin okuma yazılımına sahip bilgisayarlar gibi dijital teknolojiler. Amplifikatörler ve önceden kaydedilmiş mesajları olan cihazlar da bu kategoriye girer. Yüksek teknoloji ADİS cihazları genellikle “dinamik”tir, yani kullanıcının acil iletişim ihtiyaçlarına uyacak şekilde farklı kelimeler, ifadeler veya mesajlar üretebilirler.

Düşük teknoloji: Resim sembolleri, çizim araçları, iletişim panoları, resimli kitaplar, vb. Düşük teknolojili cihazlar, genellikle değiştirilemeyen sınırlı sayıda ‘statik’ ekran içerir.

Teknoloji yok: İşaret dili, jestler, yüz ifadeleri, beden dili ve hatta dilsel olmayan seslendirmeler. Bu tür ADİS, zamanın başlangıcından beri var olmuştur ve hala sınırlı sözlü becerilere sahip kişilerin iletişim kurmasına yardımcı olmak için önemli bir araçtır.

ADİS’in temel amacı, kullanıcıların iletişim yeteneklerini geliştirmek ve kelime dağarcıklarını genişletmektir. Bunu yapan herhangi bir araç veya yöntem, ADİS’in bir parçasıdır.

Bir ADİS kullanıcısı ne söyleyebilir?

Kesinlikle her şey! ADİS’in önemli bir yönü, gerekli kelime dağarcığına erişimdir. Bir konuşma terapisti, hastalarının ihtiyaç duyduğu kelime türlerine göre cihazları öğretebilir veya programlayabilir. ADİS kelime dağarcığı temel ve ilişkili olarak ayrılmıştır.

Temel kelime hazinesi: Günlük isimler, zamirler, fiiller ve soru kelimeleri. Bu kelimeler ve terimler günlük olarak kullanıldığından, yüksek teknoloji ürünü ADİS cihazları, bu terimlere kolayca erişmek için genellikle kısayollar veya otomatik doldurma özellikleri içerir.

İlişkili sözcük dağarcığı: Rutin olmayan belirli bir etkinliğe uygulanabilen sözcükler. Birisi bir futbol maçı izlediğinde, spor terminolojisine ihtiyaç duyabilir. Disneyland’i ziyaret ettiklerinde, tüm farklı prensesleri, kahramanları ve kötü kötüleri adlandırmaları gerekir. Ve benzeri!

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Amerikan Konuşma-Dil-İşitme Derneği harika bir kaynaktır: Destekleyici ve Alternatif İletişim: Bir Sözlük: Amerikan Konuşma Dili İşitme Derneği (ASHA).

ADİS cihazları veya daha genel olarak pediatrik terapi hizmetleri hakkında daha fazla sorunuz varsa, lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin. Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır. Başlarken formumuzu doldurun veya ücretsiz telefon danışmanlığı için bize ulaşın.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.