Akıl Sağlığı Hastalıkları Tedavi Edilemediğinde Neler Olur?

Akıl Sağlığı Hastalıkları Tedavi Edilemediğinde Neler Olur?

Evsizlik, hapsolma, şiddet, intihar… Bu terimler, herkes için karanlık ve üzücü görüntüler akla getiriyor. Bu kavramların ortak noktası nedir diye soruyor olabilirsiniz. Cevap, akıl hastalığı olan kişiler uygun tedavi almadıklarında bu olumsuz durumlardan birini veya daha fazlasını yaşama olasılıkları artar.

Akıl Hastalıkları

Ulusal Akıl Hastalıkları Birliği’ne göre akıl hastalığı “Bir kişinin düşünmesini, hissini veya ruh halini etkileyebilecek bir durumdur ve başkalarıyla ilişki kurma ve günlük olarak işlev görme yeteneğini etkileyebilir. Her insanın bu hastalıkla ilgili olarak farklı deneyimleri olacaktır.”

Bu kadar değişkenlik ile soruya gerçekten kapsamlı bir cevap vermek neredeyse imkânsız görünüyor: Akıl hastalığı tedavi edilmediğinde ne olur? Bununla birlikte, son yıllarda zihinsel sağlığın hem bireyler hem de bir bütün olarak toplum üzerindeki etkisini analiz eden çok fazla sayıda araştırma yapılmıştır.

Akıl hastalığının bireyler üzerindeki etkisi yaşam boyu değişir. Örneğin, ayrılık kaygısı olan küçük çocuklar, günlerini evde ve anneleriyle geçirmekten okulda geçirmeye geçişle ilgili önemli zorluklarla karşılaşırlar. Bu hem çocuğu hem de anne ve babasını olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, depresyonu olan daha büyük bir çocuk sınıfta derslere odaklanmak için mücadele edebilir; arkadaşlıklar kurma ve sürdürmede zorluk yaşayabilir ve hatta akademik olarak geride kalabilir.

Akıl sağlığı profesyonelleri olarak, akıl hastalıkları ve tedavisi hakkında daha çok şey öğrenmemize rağmen, doğru olduğunu bildiğimiz bir gerçek, daha erken tanı ve tedavinin daha iyi sonuçlara yol açmasıdır. Tedavi edilmediğinde, ruh sağlığı koşulları kötüleşebilir ve günlük yaşam (iş, ilişkiler, fiziksel sağlık) üzerindeki etki önemli ölçüde büyüyebilir. Akıl hastalığı olan kişiler, genellikle olumsuz sonuçları olabilecek başa çıkma yöntemleri geliştirirler. Bireyler akıl sağlığını etkili bir şekilde anlar ve öğrenmeyi öğrenirlerse, akıl hastalığının yaşamları üzerindeki etkisi o kadar az olur.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/when-mental-illness-goes-untreated/