Akran Baskısı Nasıl Ele Alınır?

Akran Baskısı Nasıl Ele Alınır?

Çocuklara Akran Gruplarında Yaşadıkları Baskıları Yönetmeyi Öğretmek İçin Stratejiler

Çocuk olmak bazen arkadaş olma, sosyal uygunluk ve kendini kabul edilmiş hissetme için yollar arama anlarında zor olabilir. Çocuklar ebeveynleri, arkadaşları ve medya aracılığıyla dünya hakkında bir dizi mesajla karşı karşıyadır ve zaman zaman bu üç kaynağın tamamını karşılayan koordinasyon seçenekleri zorlayıcı olabilir. Çocuklarımıza, yanlış olan veya olumsuz geri bildirim veya sonuçlar doğurabilen sosyal baskıları yönetmelerini nasıl öğretebiliriz?

1. Değer sistemi oluşturma konusunda çocuğunuzla birlikte çalışın. Bir çocuk kendi değerlerini ve beklentilerini bildiğinde, hangi seçeneklerin doğru olacağı ve hangi seçeneklerin değer sistemlerine karşı koyacağı netleşir. Değer sistemimiz doğrultusunda seçimler yaptığımızda, kararlarımız hakkında kendimizi iyi hissediyoruz ve olumlu geri bildirimler veya övgüler bekliyoruz. Temel değerlerimize aykırı kararlar alırsak sonuçları olumsuz olur veya olumsuz geri bildirimler alırız.

2. İddialı iletişimi öğretin. Çocuklar agresif ya da kötü olarak görülebilecekleri korkusuyla ihtiyaçlarını etkili bir şekilde akranlarına iletmekte rahatsızlık duyabilirler. Bunun yerine, iddialı iletişim sakin ve sağlam bir sınırla olur. İddialı iletişim şöyledir:

“Lütfen dur, bundan hoşlanmıyorum.”

 

Mesaj, tehdit edici olmayan ve sakin bir tonda açıkça belirtilmiştir. Bir çocuk bu mesajı bağırarak veya ortalama bir tonda söyleseydi, mesaj değişir ve agresif görünebilirdi. Çocuk sakin kaldığı ve mesajını tekrar ettiği sürece, karşısındaki kişiden uygun tepkiler gelecektir. Çocuğunuzu, agresif tepki vermesi yerine bir hareketten memnun kalmadıklarında sizinle iddialı iletişim kurmaya teşvik edin.

3. Çocuğunuzla birlikte, arkadaşlarında aradıkları olumlu nitelikleri tanımlama konusunda çalışın. Çocuğunuzun bu kalıba uymayanları ayırması için bir arkadaşlık kurma konusunda önemli olan en az 5 özellik bulmasına yardımcı olun. Bu, çocuğunuzun akranları ve arkadaşları arasında ayrım yapabilmesine ve kendilerini rahat hissettiren özellikleri sahip olan kişilerle zamanlarını nasıl geçireceğine karar vermesine yardımcı olacaktır.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/deal-peer-pressure/