Alan Gezileri ile Kelime Hazinesi Oluşturma

Alan Gezileri ile Kelime Hazinesi Oluşturma

Manzara değişikliği, biraz temiz hava, yeni yüzler ve sesler bizim ve çocuklarımız için harikalar yaratabilir. Önceden plan yaparsanız çok ucuz ve hatta ücretsiz olabilir!

Kütüphane ya da akvaryuma sık sık gitmek için yeterince neden yokmuş gibi çocuğunuzla alan gezilerine gitmenin gizli bir “bonusu” var. Kelime dağarcığının % 98’i sizinkiyle aynı olduğu için dışarı çıkmak, daha önce hiç duymadığı yeni kelimeleri ve cümleleri tanımasını sağlayacaktır. Büyükannenin ve büyükbabanın evine yapılacak bir gezi bile bazı yeni kelimeler kazanmayı sağlayabilir.

Çocuğunuz bebek, yürümeye yeni başlayan bir çocuk veya okul öncesi dönemde olan birçocuk olsun, muhtemelen sizin ve ailenizin evde kullandığı günlük kelimeleri bilir. Bazı günlerde öğrenmeye odaklanmış olarak yapılan gezilerde yeni kelimeleri, günlük kelime hedeflerinize ekleyebilir ve çocuğunuzun aklını yalnızca evinizin dört duvarının dışında olacak şekilde zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca, eğer bunu doğru zamanda yaparsanız yolda öğle yemeği yiyebilir, eve giderken akşam yemeği yiyebilir ve bebeğiniz siz eve varmadan uyuya kalabilir! Kulağa inanılmaz gelebilir.

Müzeler, hayvanat bahçeleri, akvaryumlar ve hatta eski güzel oyun alanları, bebekler ve küçük çocuklar için mükemmel kelime oluşturma merkezleridir. Okul öncesi dönemde olan çocuklar, itfaiye veya polis karakolu gibi  daha tur odaklı geziler yapabilir. Fakat gerçekten, sizi evden çıkaran ve konuşan her yolculuk faydalı olacaktır.

Evden çıkmak, eğlenmek, çocuğunuzun kelime hazinesini zenginleştirmek için bazı fikirler!

Klasik Doğa Yürüyüşü:Dağlarda, denizde veya çölde yaşamanıza bağlı olarak, çocuğunuzun ilk sözlerinden bazıları “kum”, “su”, “geyik”, “kabuk”, “balık” veya “kaya” olabilir. Zaten bu küçük kutulara yapışmış yapraklarla dolu en iyi hazineler değil midir? Eğer yenidoğan bir bebeğiniz varsa, yol boyunca yürüyün ve gördükleriniz hakkında konuşun. Küçük çocuklar ve okul öncesi dönemde olan çocukların yerel bitki ve hayvanlarını tanımlamasına, toplamasına yardım edin. Doğanın keyfini çıkarmak ılık güneşli ışınlardan çakıl dolu ceplere kadar hiç durmayan ücretsiz duyusal bir faaliyettir; doğumdan, on sekiz yaşına kadar her türlü doğa yürüyüşünü planlayabilir ve bundan asla sıkılmazsınız! Bölgenizdeki herhangi bir doğa bilimcisini tanıyorsanız; profesörler, kuşçular, botanikçiler veya zoologlar vb. bu kişiler çocuklara soru sormaktan veya çocuklarla birlikte doğa yürüyüşlerine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyarlar.

Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar: Hayvanların çocuklarda hem korku hemde zevk çığlıklarını ortaya çıkardığı bilinmektedir. Her iki durumda da küçük çocuklar konuşur ve sorular sorarlar. Cama çarpan köpekbalıkları, eğlenceli penguenler, çocuğunuzun merakını artıracak ve bağlantı kurmasına yardımcı olacaktır. Hayvanat bahçesindeki bir gün, daha önce hiç duymadıkları aksiyon sözcüklerini, kelimeleri tanımlamaya ve duydukları sözcüklerin içeriğini sorgulamarına sebep olacaktır.

Çocuk Müzeleri:Tüm gezilerin anasıdır, bu alanlar çocukları saatlerce meşgul tutabilir Neredeyse her şehirde bir çocuk müzesi bulunmakta; Seyahat ediyorsanız ve küçük çocuğunuzun konuşmanın dışında bırakıldığını hissediyorsanız, bir ara verebilir ve size en yakın çocuk müzesine gidebilirsiniz. Paranın karşılığını en iyi şekilde almak için, çocuğunuza oynacağı oyununun bir kısmını anlatın ve onlar ile diğer çocuklar arasındaki diyaloğu destekleyin. Çocuk müzelerinde genellikle çeşitli alanlar ve ilgi çekici yerler vardır, bu nedenle çok fazla yorulmak zorunda kalmazsınız, ancak yeni kelime hazinesi kazandıracak yeni ve yabancı nesneleri (oyun hastaneleri veya müzik aletleri gibi) tanıma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Bazen kapıdan çıkmak en zor kısmı olabilir. Bir alan gezisinin faydalarından yararlanmak için bir çok fazla bilgili olmaya gerek yoktur, ancak bir sonrakini planlarken, içerisinde konuşmaya zaman ayırmayı unutmayın.

Çocuğunuzun kelime hazinesini genişletmek ve günlük kelime hedefinize ulaşmak için fazladan plan yapmak veya harcamak zorunda değilsiniz. Evet, Disneyland eğlencelidir. Ancak bir bebek veya yeni yürümeye başlayan çocuğa, bazı sopalar, yapraklar her zaman kazançlı olacaktır.

Kaynakça: https://getstarling.versame.com/building-vocabulary-field-trips/