Anlaşılmayan Çocukları Anlamış Gibi Davranmak

Anlaşılmayan Çocukları Anlamış Gibi Davranmak

Yaptığım işi, beraber çalıştığım öğrencileri ve onların üzerlerinde etki bırakmayı seviyorum. Öğrencilerimi cesaretlendirmeyi, desteklemeyi, onlara yeni şeyler öğretmeyi ve kendilerini savunmalarına yardımcı olmayı seviyorum. Kısacası ben planlar ve hazırlıklar yaparım, ardından komutları veririm ve oyuna geçerim.
 

Peki asla yapmadığım bir şeyi bilmek ister misiniz? Ne söyledikleri hakkında hiçbir fikrim olmadığı zamanlarda çocukları anlıyormuş gibi yapmam.

 

 

Öğrencilerinizi tanıyorsunuz, söylediklerini tekrar etmelerini istendiğinizde “boş ver” veya “pes ediyorum” diyenleri de. Daha kötü durumda olanlar da var elbette, anlaşılamayanlar, giderek daha az ve daha az konuşanlar ya da tekrarı sizden talep edenler.

Bu öğrencilerin hepsi, anlamayı bir yük olarak gören yetişkinler sonucu oluşmuşlardır!

Öğrencilerimizin söylediklerinin inanılmaz derecede önemli olduğuna inanıyorum.

Bu yüzden bir öğrenciden vazgeçmeyi reddediyorum ve “İyi”, “Evet” veya “Güzel” gibi geçiştirici kelimeler kullanmayı veya anlamış gibi yapıp kafamı sallamayı veya gülümsemeyi reddediyorum.

Peki bu durumlarda ben ne yapıyorum?

Ben çocuklara stratejiler öğretiyorum! İletişim bozukluklarına sahip olmaları, öğrencilerinizin çeşitli ortamlarda kullanabilecekleri bazı stratejileri geliştirmeleri için harika bir durumdur. Kendilerini tekrar etmelerini sağlayın. Söyledikleriyle ilgili bir resim veya eşya bulmalarını isteyin. Onlara “Bana gösterebilir misin?” diye sorun. Onlara seslerini kullanmaları için sözlü hatırlatmalar verin. Bazen kelimeleri yavaşça söylemelerini isteyin. Sözel yapımlarına yardımcı olmak adına onlara bir iletişim kitabı veya AAİ (Alternatif ve Arttırıcı İletişim) sistemi verin.

Tüm bunlardan sonra hala öğrencinizi anlayamıyorsanız, en azından çocuğa karşı dürüst olun. “Özür dilerim. Zor zamanlar geçiriyorum.” veya “Seni anlayamadım.” deyin.

Bunu birkaç kez öğrencilerimle yaptıktan sonra, onlardan vazgeçmeyeceğimi anladılar ve anlaşılmadıkları zaman artan bir sabır geliştirdiler.

Lütfen öğrencilerinizin söylediklerini anlamadığınızda, anlamış gibi davranmayı bırakın! Ebeveynlerini de aynısını yapmaları için eğitin. Öğrencilerimizin söylediği her şey oldukça önemli ve bunu bilmelerini istiyoruz. Dil ve konuşma terapistleri olarak, bu bir seçenek değil, yaptığımız asıl iştir.
 

 

 

 

Kaynakça
http://speechymusings.com/2016/06/22/pretending-to-understand-unintelligible-children/