Arabada Seyahat İçin Koltuk Kuralları

Arabada Seyahat İçin Koltuk Kuralları

Arabada seyahat için koltuk kuralları nelerdir? Çocuğum hangi yaşta öne dönük bir şekilde oturabilir?
 

Tüm bebekler ve küçük çocuklar, araba koltuğu üreticileri tarafından izin verilen en ideal ağırlık veya boya ulaşana kadar arabanın arka koltuğunda arkaya dönük biçimde mümkün olduğunca uzun süre seyahat etmelidirler.

 

2 Yaşına Kadar Arkaya Dönük Bir Koltuk Kullanın
Dönüştürülebilir koltukların çoğu, çocukların 2 yıl veya daha uzun süre arkaya dönük biçimde seyahat etmelerine izin veren özelliklere sahiptir. Çocuğunuz büyüdükçe, arkaya dönük ve açılabilir koltuktan, onu iyi tutabilecek, daha geniş ve arkaya bakan bir araba koltuğu kullanmaya geçmeniz gerekebilir. Koltuğu öne çevirdikten sonra ayarlamaları ve kontrolleri iyi yaptığınızdan emin olun.

Çocuğunuzu neden arkaya dönük bir koltukta mümkün olduğunca uzun süre tutmalısınız? Bir önden çarpışma yaşarsanız eğer, arkaya dönük bir araba koltuğu, çocuğunuzun başını boynunu ve omurgasını kaza sırasında koruyacaktır.

Arkaya Dönük Koltuktan Öne Dönük Koltuğa Geçiş
Araba koltuğu için arkaya dönük ağırlık veya yükseklik sınırını aşmış olan çocuklar, daha geniş, emniyet kemeri olan ve öne bakan bir araba koltuğuna geçmelidir. Bu koltuğu mümkün olduğu kadar kullanın, çocuğunuz koltuğun kullanma kılavuzunda izin verilen en yüksek ağırlık veya boya erişinceye kadar kullanın.

Çocuğunuzun ağırlığı arabanın alt parçalarını kullanırken sınır değere ulaşırsa, alt parçaları kullanmaktan vazgeçmeniz ve emniyet kemerini kullanmaya başlamanız gerekebilir.

Çocuğunuzun, yükseltici koltuğa geçmeden önce daha yüksek ağırlık veya boy sınırına sahip, emniyet kemeri olan öne dönük bir araba koltuğuna ihtiyacı olabilir. Tüm çocuklar yükseltici koltuğa hemen hazır olmayabilirler.

Hazır olduğunuzda ve çocuğunuz öne bakan araba koltuğunun ağırlık veya yükseklik sınırlarını fazlasıyla karşıladığında, çocuğunuzun emniyet kemeri olan bir yükseltici koltukta seyahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/what-are-the-rules-for-car-seats/