Aşı Tereddütü Salgını Nasıl Uzatabilir?

Aşı Tereddütü Salgını Nasıl Uzatabilir?

Tıp uzmanları, Amerika Birleşik Devletleri’nde “sürü bağışıklığına” ulaşabilmemiz için nüfusun yüzde 70-90’ının aşılanması gerekeceğini belirtti. Ne yazık ki COVID-19 aşısı almayı reddeden insanlar, virüsü kapma ve bulaştırma risklerini artırıyor. Bu durum, pandemiyi potansiyel olarak uzatabilir, vakalardaki ani artışlara katkıda bulunabilir, virüse mutasyona uğraması için daha fazla fırsat verebilir. Epidemiyologların COVID-19 salgınının başlangıcından beri söylediği gibi, bir aşı, bildiğimiz hayatın çoğuna devam etmenin tek gerçek yoludur.

Şimdi, bir yıldan fazla bir süre sonra, COVID-19’a karşı birkaç aşı türü bulundu. Daha fazla insan korona virüse karşı aşılanırken, araştırmalar, aşıların insanlar için güvenli olduğunu ve ciddi COVID-19 vakaları, yani ölümle sonuçlanmayı önlemede etkili olduğunu göstermeye devam ediyor. 
 
İnsanlar aşılarını olduktan sonra derin bir rahatlama içinde iç çekiyor. Kullanıcının tamamen aşı olduğunu gururla beyan etmek için popüler web sitelerinde armalar ve tişörtler bile mevcuttur. Bu yöntemle insanları aşıya teşvik edebilmeyi amaçladılar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (HKÖM), tamamen aşılanmış insanlarla sosyal mesafe olmadan veya maske takmadan iç mekanda takılabileceğinizi ve riskin çok düşük olduğunu bildirmek için yönergelerini güncellemeye devam ediyor.Yine de, bazı insanlar aşıların kendilerine uygun olmadığına inanıyor ve sıra kendilerine geldiğinde  aşı olmayacaklarını söylüyorlar. Anketler aşı tereddütlerinin azaldığını gösterse de olmayacak olanların sayısı endişe verici bir konu olmaya devam ediyor. Bu, federal yetkililerin yeni bir reklam kampanyasıyla başa çıkmaya çalıştığı bir durum.
 

Gerçekler Sayesinde Yanlış Bilgiyle Mücadele Etmek

Beyaz evanjelik Hıristiyanlar gibi bazı dini topluluklarda aşı şüpheciliği oldukça yüksek oranda görülmüştür. Buna karşılık, bazı cemaatler dini bilgilerinden kaynaklanan aşı tereddütleriyle mücadele ediyor ve hatta otoparklarında aşı kliniklerine ev sahipliği yapıyor. Bazı insanlar da sadece iğnelerden korkuyor veya COVID-19 aşılarının ne kadar hızlı geliştirildiği ve güvenilir olmaması ile ilgileniyor. Ancak Leizman, daha fazla omuza giden aşılarla birlikte, aşıların güvenli, etkili, sağlık sigortası ne olursa olsun herkes için ücretsiz olduğunu ve aşıların kendinizi ve başkalarını korumak için en iyi araç olduğunu gösteren daha fazla gerçek dünya verisinin geldiğini söyledi ve ekledi "İletişim ve eğitim çok yol kat ediyor" dedi. Aşı reddi, sonunda salgını herkes için daha da kötüleştirebilir. Aşı yaptırmak büyük ölçüde kişisel bir seçim olarak kalsa da, aşı olmaya uygun olanlar, ancak – her ne sebeple olursa olsun – sadece virüsü kapma ve onu başkalarına bulaştırma değil, aynı zamanda pandemiyi uzatma ve ani artışlara katkıda bulunma riskini de taşımaktadır. Bu durumda vakalarda artış ve virüsün mutasyona uğraması için daha fazla fırsat veriyor.
 
Tıp uzmanları şu anda salgının çok önemli bir bölümünde olduğumuzu söylüyor. Koronavirüse karşı – aşılama yoluyla ya da daha önce enfeksiyon yoluyla – daha ölümcül olabilecek durumlara (veya varyantlara) dönüşmesini önlemek için antikorlara sahip olacak yeterli sayıda insanı bulmamız gerekiyor. Bu, "sürü bağışıklığı" olarak bilinen viral veya bakteriyel bir tehdidi kontrol etmede hayati bir noktadır. COVID-19 için uzmanlar, Güvenilir Kaynak’ın nüfusun yüzde 70 ila 90’ının "sürü bağışıklığına" ulaşmak için antikorlara sahip olması gerektiğini tahmin ediyor. Ancak uzmanlar, bu koruma düzeyine ne zaman ulaşacağımızdan veya bunu gerçekleştirmemiz için tam olarak kaç aşıya ihtiyaç duyacağımızdan hâlâ emin değiller.
Lang, WorldClinic’in WorldClinic’in tıbbi direktörü ve eski Beyaz Saray doktor yardımcısı ve Başkanlar Bill Clinton ve George W. Bush yönetimindeki Beyaz Saray tıbbi biriminin müdürü, Günde 3 milyon aşılık mevcut aşılama oranlarıyla, yüzde 75 sürü bağışıklığına ulaşmamızın mayıs ortasından sonuna kadar olmayacağını düşünüyor ve ekliyor: "Mesele şu ki, sürü dokunulmazlığına ne zaman ulaştığınızı, ulaşacağınızı  bilmiyorsunuz şu anda tehlikeli olan şeyin bir beklentiye bağlı olduğu açıktır ve evet, başardık diyebilmeliydik.”
 
Ama yapmadık.
 
Önümüzdeki dördüncü dalgayla birlikte, insanları aşılama çabaları ne kadar iyiye gitse de bu iyilik hali bize yeterince zemin kazandırıp kazanmadırmadığını veya bundan daha fazlasını kaybedip kaybetmeyeceğimizi bilmek için henüz çok erken.
 
Virüsü kontrol altına almak için yeterli sayıda insanı aşı olmak için nasıl toplayacağız?
 
İnsanların aşı durumları nerede ve ne zaman göstermeleri gerekebileceği hala belirsizdir. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmakta olan aşılar, FDA tarafından "acil kullanım" kapsamında yetkilendirilmiştir, yani tam onay standartlarını karşılamadıkları anlamına gelir. Uzmanlar, şirketlerin çalışanlarından tam FDA onayına sahip olmayan bir aşıyı yaptırmalarını isteyeceğinden şüphe ediyor. FDA daha önce tüm popülasyonda kullanılmak üzere acil durum temelinde bir sağlık hizmeti onaylamadı, bu nedenle bu sağlık hizmetinin ne zaman zorunlu kılınabileceği konusunda bazı yasal durumlar vardır.
 
Ancak aşılanmaların sayısı arttıkça, deneklerin tabanı genişledikçe, aşıların onaylanması çok daha muhtemel hale geliyor. Bununla birlikte, ABD hükümeti aşılamayı açıkça zorunlu kılmasa da, bazı özel işletmeler, müşterilerini işlerine davet etmeden önce aşı olduğuna dair kanıt talep ediyor. Örneğin, San Francisco Giants hayranlarının oyunları şahsen görmek için aşı kartı veya negatif bir COVID-19 testine ihtiyacınız olacak. Rutgers Üniversitesi, sonbaharda derslere gelmeden önce tüm öğrencilerin COVID-19 aşıları almalarını zorunlu kılıyor, bu ülkede bir ilk. Northeastern Üniversitesi de aynı şartı listesine ekledi.
 
Norveç Kruvaziyer Hatları bu hafta, tüm yolcuların ve mürettebatın gemiler yola çıkmadan 2 hafta önce aşılanmasını talep edeceklerini duyurdu. Özel işletmeler, özel mülkiyet üzerine çalıştıkları için, bu kuralları uygulamak için maske, koruyucu kıyafet ve ayakkabı giymeyen kişilere hizmet vermeyi reddeden işletmelerle aynı yasal haklara sahiptirler.
 
Yine de Lang, birçok iş yerinin, bazı sorumluluk sorunları olabileceğinden, aşılanmayı zorunlu kılmak için bir politika uygulaması adına henüz çok erken olduğunu söyledi. Lang, ‘’ Uygulanması istenen bu politikaların risk konusunda her şirketin işletmenin kendi bireysel bir karar olacak," dedi.
 
Bir başka açıdan da uçaklar uzun süreli içinde bulunduğunuz kapalı alanlar olduğundan, koronavirüsün yayılması için en elverişli ortamdır. Bu nedenle havayolları gibi topluluğun olduğu alanlarda insanların hizmet alabilmesi için aşı olması gerektirebilir. Fabius, kruvaziyer hatlarının "çıkarları doğrultusunda" aşılama gerektirebileceğini ve sinema salonları, dans kulüpleri gibi kapalı eğlence mekanlarının da aynı şeyi talep edebileceğini söyledi.
 
“Bu uygulamalarla beraber günün sonunda, bireylerin aşı talebi isteyen yerlere güvenlerini arttırıp artırmayacağına karar vermesi gerekiyor" dedi.
 
Lang, toplumların daha fazla varyantın ortaya çıkmasını önlemek için virüsün yayılmasını olabildiğince düşük tutmaya büyük ilgi gösterdiğini, ancak pandemi ve aşılamanın tıbbi değil siyasi meselelere dönüştüğünü söyledi.

Lang, "Olmak istediğimiz yere o kadar yakınız ki, çok hızlı ilerlemek istemiyoruz," dedi. "Bu, bitip gidecek bir şey değil."

 

Kaynakça


Bu makale Brian Krans tarafından yazılmıştır. Orjinal metne ulaşmak için lütfen tıklayınız.