Baba, Sesin Çok Önemli!

Baba, Sesin Çok Önemli!

Babalar lütfen dikkat! Her ne kadar bebeğiniz hiç şüphesiz ilk olarak anne ile bağ kursa da olumlu ebeveynlik erken yaştaki çocuğunuz için gelecek yıllarda çok büyük faydalar sağlayacaktır. Güçlü şeyler değil mi? Yeni doğanlar, hemen anneyi tercih etmek için sonuçlanan rahimdeki bazı uyaranları hatırlar. Bu nedenle, bu noktaya kadar yapılan araştırmaların çoğunun yalnızca annelerin oluşturdukları erken bağ üzerinde inşa etmek için neler yapabilecekleri üzerinde yoğunlaşmasının nedeni budur. Ancak gelişen işgücünde daha fazla kadın olması nedeniyle babalar bebeklerinin erken dil gelişiminde daha büyük bir rol oynamaktadır. Bunun ne kadar büyük bir rol olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Araştırmalar, son iki yılda ebeveyn katılımı açısından şaşırtıcı bir şekilde babalardan gelen desteğin çocukların duygusal düzenlemeleri ile pozitif olarak ilişkili olduğunu ve bu durumda annelerin desteğinden daha fazla olduğunu göstermektedir. Evet doğru okudunuz. Öyleyse anne, bebeğinizin tanıyacağı ilk kişi olacak olsa da sizler yani babalar, ifade güçlerini biçimlendirme yeteneğini taşıyan sizsiniz. Salt ‘N Pepa’nın bize öğrettiği gibi,“ Her şey ifade ile ilgili bebeğim ”.

Babanın ev içindeki katılımının ve varlığının çocuklar için daha iyi bilişsel ve akademik işleyiş ile bağlantılı olduğu evrensel olarak anlaşılmıştır. Güzel! Ama neden? Ebeveynliğin günlük sorumlulukları bebeğinizin uzun vadeli başarısı için nasıl ortaya çıkıyor?

Anneler birincil bakıcılar olma eğiliminde olduklarından bebekleri aynı kelimeleri günlük olarak duymaya alışırlar. Babalar çocuklarıyla nispeten daha az zaman geçirme eğiliminde olduklarından kullandıkları kelimeler genellikle bebeklerine daha az aşinadır ve bu da başka türlü maruz kalmayacakları yeni kelimeler öğrenmeye zorlar.

Basitçe söylemek gerekirse, baba-bebek dili etkileşimleri bebeğinizin gelişimi için gerçekten önemlidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden yapılan bir araştırma çalışması, bir babanın dil girişinin kalitesinin, çocuğunun daha sonraki yaşamındaki anlamlı dil gelişimine önemli ve benzersiz bir katkı yaptığını keşfetti. Bu sayede bebekler sosyal dünyalarında başkalarıyla iletişim kurmak için dil veya jest gibi sembol sistemlerinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi alır.

Üzücü bir gerçek olarak babalar, bebek anne karnındayken ona kaç kez kitap okuduğunuza bakılmaksızın sesinizi duyduklarında başkalarından ayırt edememesi muhtemeldir. Bununla birlikte 6 aylıkken bebekleriyle etkileşimlerinde çeşitli kelimeler kullanan babalar 15 aylıkken bebeklerine daha iyi ifade edici dil becerileri kazandırmaktadır. Daha iyi ifade edici dil becerileri ve devam eden eşsiz konuşmalarla, bebekler 36 aylıkken dil gelişiminde daha ileridedir. Büyüleyici! Bu nedenle, bu yürümeye başlayan çocuk yıllarında babadan gelen sürekli, yüksek kaliteli etkileşimler, 3 yaşında daha ileri çocuk dil gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu, küçük çocuğunuzun anaokulunda parlamaya hazır hale gelmesinden hemen önce.

En iyi kısım ne mi? Bu ilişkiler kilit aile demografik faktörlerini kontrol ettikten sonra bile bulundu. Babalar bunun anlamı eğitim seviyeniz, geliriniz ve ırkınız mümkün olan en zeki bebeği yetiştirmenin önünde bir engel değil!

Bunu söyleyerek annemizi olaya geri getirelim. Bu araştırmaların hepsi, annelerin çocuklarının gelişiminde önemli bir rol oynamadığı anlamına gelmiyor. Bu aptalca olurdu. Araştırmalar, annelerin, bebeklerin daha uzun süren dönemlerinde alıştıkları kelime haznesi için temel belirleyici olduğunu göstermektedir. Daha yüksek bir taban çizgisi, baba geldiğinde ve bebeğe yeni kelimeler getirdiğinde daha gelişmiş bir gelişme anlamına gelir.

Peki bu günlük olarak ne anlama geliyor? Bir çalışmaya göre, her çocuğun kelime haznesinde kaydedilen kelimelerin yüzde 86 ila 98’i ebeveynlerinin kelime hazinelerinde de kaydedilmiş kelimelerden oluşur. Bu nedenle, sadece “Git git gah gah” ifadesini tekrarlamak yerine, gerçek kelimeleri daha anlamlı bir şekilde konuşmayı deneyin. Bebeğinizle konuşurken daha etkileyici bir perde aralığı kullanarak ona farklı konuşma sesleri arasında ayrım yapma, kelimeler arasındaki sınırları algılama, farklı cümleleri tanıma ve görsel konuşma işaretlerini karşılık gelen konuşma sesleriyle eşleştirme becerilerini kazandırırsınız. Bu daha iyi dil gelişimi, daha güçlü duygusal bağlar ve gelişmiş sosyal beceriler anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle, bebeğiniz bir rock yıldızı olacaktır.

Günün sonunda, çocuk yetiştirmek takım çalışmasıdır. Bazen bu takım bir köydür. Bazen bu takım dinamik bir ikiliden oluşmaktadır ve bazen bu takım birden fazla şapka giymiş bir kişidir. Ancak herhangi bir takımda olduğu gibi oyuncular güçlü yönlerini oynarlar.

Anneler, yarışa erken başlamakla bu konuda şanslısınız, bu bağda küçük çocuğunuzun rahminin diğer tarafında sizi duyabildiği andan itibaren bu bağı geliştiriyorsunuz. Fakat babalar, bebeğinizin önümüzdeki yıllarda karakterini geliştirecek duygusal ve sosyal yetenekleri geliştirmek için sesinize ihtiyacı var. Ebeveynlik konusunda en önemli araca sahip olduğunuzu bilmenizi istiyoruz yani konuşmaya ebeveynliğin olduğu maratona bakıldığında, bu aracı elinizden geldiğince, mümkün olan en iyi şekilde kullanmalısınız. Öyleyse çocuğunuzla konuşun. Sık sık konuş. Çok konuş ve akıllıca konuş.

Kaynakçahttps://getstarling.versame.com/dads-voice-matters-lot/