Babıldama Neden Önemlidir?

Babıldama Neden Önemlidir?

Bebeğinizin “bababababa” “dadadadada” gibi seslendirmeleri yaptığını duydunuz, peki babıldamanın ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Babıldama, çocuğunuzun konuşma ve dil gelişiminde önemli bir basamaktır.

Son araştırmalar, babıldamanın ilk kelimelerin ortaya çıkmasının en büyük belirleyicisi olduğunu ve bebeklerin konuşmanın toplumsal önemini öğrenmelerine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Babıldama Nedir?

Babıldama istemsiz çıkan refleks seslerden farklıdır. İstemsiz ve refleks sesler homurdanma, ağlama, geğirme ve iç çekme gibi seslerdir. Mırıldanma ve kahkahalar ise bebeğinizin çıkaracağı ilk gönüllü seslerdir. Bunlar genellikle 1-4 ay arasında başlar. Bebeğiniz zamanla “ooooo” ve “aaaaa” gibi ünlü sesleri de çıkarır.

4-6 ay arasında bebeğiniz seslerine, bazı konuşma benzeri seslendirmeler eklemeye devam edecektir. Bu aşama doğal babıldamadan önceki aşamadır.

Babıldama, genellikle bebeğiniz 6-10 aylıkken başlar ve kendi içinde ayrılır.

  • İkili Babıldama: Bir ünlü ve bir ünsüzün tekrarıyla çıkarılır. “dadadadada”
  • İkili Olmayan Babıldama: Aynı heceyi tekrar tekrar üretmek yerine, bebekler “bamama” veya “gogodaaa” gibi farklı sesleri ve heceleri birleştirir.
  • Geliştirilmiş Babıldama: Konuşmaya başlamadan önce bebeğinizin kullandığı son babıldama türüdür. Bu genellikle 9-12 ay arasında başlar. Bebeğiniz yetişkin konuşmasının çekimlerini, tonlamalarını ve sesini kullanmaya çalışır. Bu tür babıldamayla bebeğiniz kendi konuşma dilini kullanmaya başlar.

Bebeğimin babıldama yapmaya başlamasına veya babıldama konusunda ilerlemesine nasıl yardımcı olabilirim?

Bebeğinizi etkileyici bir dil bilgisi için doğru şekilde teşvik etmek amacıyla bu alanda uzmanlaşmış ve bilgi sahibi bir dil ve konuşma terapisti ile görüşebilirsiniz.

 

Kaynakça: https://talkthetalkcourse.com/babbling-and-why-it-is-important/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42 
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94