Bağımsız Oyunu Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bağımsız Oyunu Nasıl Destekleyebilirsiniz?

 

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, ona kendi başına geçirebileceği zaman sağlamak ve kendi kendine yönlendirebileceği bir oyunu teşvik etmek önemli bir hedeftir. Tüm çocuklar farklıdır ve bazıları kendilerini eğlendirmek için oyunlara daha çok meyillidir.

 

İlk önerim, çocuğunuzu ilgilendiren materyallere dikkat etmektir. Bağımsız oyun zamanı geldiğinde bu materyalleri ortaya çıkararak çocuğunuzun en sevdiği oyunların bir parçası olmalarını planlayın. Oyun ve oyuncakları taze tutmak çok önemlidir, bu yüzden rotasyonda kalabilmek için alternatifleri unutmayın. Tüpleri, plastik kapları ve diğer oyuncakları toplamak çoğu zaman eğlenceyi ve ilgiyi en iyi şekilde sağlar. Ayrıca, haftada bir kez su oyunları mevcut olmalıdır. Mutfak lavabosunda duran bardak, kaşık ve huni ile uzun süre bağımsız oyun sağlanabilir.

 

Hatırlanması gereken ikinci şey, çocuğun dikkat süresinin o olgunlaştıkça uzamasıdır. Başlangıçta, çocuklar 5 dakikalık sürelerle bağımsız oyun oynayabilir, ancak kısa bir süre sonra, özellikle deneyim ve yeni bağlamlar eklenmesiyle bu süre uzar.

 

Son olarak, bazı çocuklar ebeveynlerini taklit ederek daha iyisini yaparlar. Bir piknik ya da çay partisine bebekler ya da pelüş hayvanlarla katılırsanız, sizi en kısa zamanda taklit edeceklerdir. Bahçedeki yaprakların ve taşların meyve ve sebzeymiş gibi olduğunu düşünerek oyunlar oynarsanız, yeni senaryolar oluşturmak için hayal güçlerini kullanmaya başlayacaklardır.

 

Çocuk kitapları her ortamın önemli bir parçası olmalıdır ve eğer çocuklar onlara erişebiliyorsa, normalde kendi başlarına aktiviteyi yapacaklar ve oyuncak bebeklerine okuyormuş gibi davranacaklar. Çok küçük çocuklar için ahşap kitapların kullanımı kolay ve pratiktir.

 

Her aktivitede olduğu gibi, oyunlarda da çocuklar neyle karşılaşacaklarını bildikleri zaman en iyisini yaparlar. Birkaç dakika içinde bir telefon görüşmesi yapıp akşam yemeğine başlayacağınızı ve sonrasında oyun hamuru ile ya da oyuncak arabalarla oynamak için biraz zamanları olacaklarını açıklarsanız, geçiş muhtemelen daha yumuşak olacaktır.

 

Rutin her şeyden önemlidir. Bağımsız oyun süresi sık sık ailenizin rutinine dâhil edilirse, çocuklar kendilerini dışlanmış hissetmezler ve solo oyun zamanlarını dört gözle beklerler.

 

Kaynakça: https://littlefolksbigquestions.com/blog/2019/2/27/how-should-you-encourage-independent-play

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42 
                                                                                                          +90 (533) 165 60 94