Bak, Dinle ve Çıkarım Yap

Bak, Dinle ve Çıkarım Yap

Clint Johnson ile Erin Riojas tarafından hazırlanan “Bak, Dinle ve Çıkarım Yap”, eleştirel düşünme, işitsel anlama ve çıkarım becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için kullanılabilecek iyi bir terapi materyalidir. İkinci sınıf veya daha yüksek sınıflarda okuyan okul çağı çocukları için mükemmel bir terapi aracıdır. Desteler, bir senaryoyu dinleyerek mesajın anlamını çıkarım yapma konusunda vakaya yardımcı olurken, aynı zamanda bir sosyal senaryoda verilen uygun ve mantıklı bir cevap için de görsel ipucu sağlar.

Bu materyal oldukça faydalıdır çünkü mesajın anlamını belirlemeye yardımcı olmak için çocuklara resimdeki tüm ayrıntılara bakmalarını söyleyerek çıkarım becerilerini geliştirmelerini öğretir. Örnek olarak klinisyenlerimizden biri son zamanlarda, eleştirel düşünme ve çıkarım becerileri konusunda zorluk çeken yedi yaşında bir çocukla birlikte bu materyali kullanmaya başladı. Kartlarda listelenen resimler ve senaryolar, bir mesajın anlamını belirlemek için çocuğun büyük resme ve küçük ayrıntılara bakmasına yardımcı oldu.

Verilen senaryo türüne bir örnek olarak, kapalı bir kapının dışında duran bir abla ve küçük erkek kardeşin resmidir. Resimde, abla her iki eliyle ağır kırılgan bir eşya taşıyor gibi gözüküyor, küçük erkek kardeş de kutuyu sadece tek koluyla taşıdığı için hafif bir kutuyu taşıyor. Resmin altındaki yazıda kız kardeş, “Bana yardım eder misin? ” diyor. Bu yazıdan hareketle çocuğa erkek kardeş ne yapmalı diye yönerge sunuluyor. Çocuğun mantıklı ve uygun bir cevap vermekte zorluk çekmesi durumunda, çoktan seçmeli seçenekler kullanılıyor. Böylece çocuk en uygun cevap olan ablanın kapıyı açmasına yardım etmek seçeneğini seçecektir.
 

“Bak, Dinle ve Çıkarım Yap” materyali birçok çocuğun zorluk çektiği ve mücadele ettiği becerileri edindirmenin ve geliştirmenin hızlı ve eğlenceli bir yoludur.
 

Kaynakça
: https://talkbayarea.com/blog/2019/7/2/look-listen-and-infer

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94