Baş Ağrısının Nedenleri, Tedavileri ve Çözümleri

Baş Ağrısının Nedenleri, Tedavileri ve Çözümleri

Baş ağrısının nedenlerini anlamak için baş ağrısının ne olduğunu anlamalıyız. Baş ağrısını anladıktan sonra, baş ağrıları için tedavi önerebiliriz. Baş ağrısı, duyacağınız çok yaygın bir şeydir. Baş ağrısı o kadar yaygındır ki, hepimiz bir aşamada baş ağrısı yaşamışızdır ve ayrıca birden fazla Baş Ağrısı Nedeni olabilir. Birçok insan her yıl 5’ten fazla kronik baş ağrısı çekiyor.

Şimdi baş ağrısının nedenlerine geliyoruz. Baş ağrısı, kişinin sinirlerinde ve baş ve boyun kaslarında hissettiği bir ağrıdır. Sadece baş ve boyun değil, aynı zamanda örtü veya beyin veya omuriliğin herhangi bir bölgesinde olabilir. Başımızın etrafında biten milyarlarca sinirimiz olduğu için beynimiz veya başımız etrafındaki acıyı alır veya burada biten bir sinir tarafından alınır. Baş ağrısı ve mide bulantısı da çok sık görülür.

Bazı insanlar için baş ağrısının çabuk çaresi, bir süre dinlenmek ve gerçek yaşamlarında stres olup olmadığını unutmaya çalışmak ve ardından derin derin nefesler almaktır. Bu onların da rahatlamasına yardımcı olacak ve baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Baş ağrısı için ev ilaçları ve badem gibi bazı yiyecekler ve Omega 3 yağları içeren diğer yiyecekler de dahil olmak üzere başka çareler de vardır, küçük baş ağrısı durumlarınız varsa alımı da artırılabilir.

Yani daha geniş anlamda birincil baş ağrısı ve ikincil baş ağrısı olduğunu söyleyebilirsiniz.Birincil baş ağrılarının kendileriyle ilişkili tıbbi bir durumu yoktur ve genellikle birkaç saat sonra geçer.

İkincil baş ağrıları karmaşıktır ve enfeksiyonlar ve baş ağrıları, ateş ve baş ağrıları, baş yaralanmaları ve baş ağrıları, tümörler ve baş ağrıları, diş hastalıkları veya tansiyon semptomları veya sinüs sorunları gibi hafiften şiddetliye kadar değişen bazı nedenler olabilir.

Birincil Baş Ağrısının Nedenleri

Birincil baş ağrılarının üç ana nedeni şunlardır:

1)Migren baş ağrısı Belirtiler: Migren baş ağrıları beyin daha az kan aldığında ortaya çıkar. Beyin daha az kan alırsa, beynin düzgün çalışması için açıkça daha az oksijen de olacaktır. Migren baş ağrısının semptomları ışığa duyarlılığı içerir. Migrene bağlı olan baş ağrısının  diğer semptomları, yaşayan kişinin dışarı atma gibi düşmesi ve kusması ve genellikle dayanılmaz olan ağrıyı kesmesi gibidir.

2)Gerginliğe Bağlı Baş Ağrıları Belirtileri ve Nedenleri: Gerilim baş ağrıları en çok baş ve boyundaki kas gerilmeleri ve stresten kaynaklanır. Genellikle gerilim tipi baş ağrıları ortaya çıktığında başınızın her iki tarafında da ağrı hissedersiniz. Gerilimin Nedenleri Baş ağrıları birden çok olabilir. Gerilim Baş Ağrısının bir semptomu, ağrının genellikle donuk olmasıdır. Ancak bazen bu gerilim tipi baş ağrısı ağrıları yoğunlaşır. Bazen gözlerinizi zorlarsanız ağrıyı başlatabilir. Yani göz yorgunluğu ve Gerilim Baş Ağrısı ile de bir miktar ilişki var.

3)Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri: Küme baş ağrıları, haftalarca hatta aylar boyunca sık sık ve tekrar tekrar ortaya çıkar. Küme tipi baş ağrısı semptomları, ağrının normalde başın bir tarafında meydana gelmesi ve gözün merkezinde olmasıdır. Küme baş ağrılarının gerçek nedenleri hala bilinmemektedir, ancak bunların alkol kullanımına bağlı kan akışındaki değişikliklerle ilişkili olduğu varsayılmaktadır.

4) İkincil Baş Ağrısı Belirtileri: İkincil baş ağrıları, vücudunuzdaki başka bir tıbbi sorundan kaynaklanır. Bunlar, acı çektiğiniz hastalıkları tedavi ederek ortadan kaldırılabilir.

Baş ağrısı ağrılarının çoğu, aspirin, Tylenol, ibuprofen ve diğer steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçların kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, kronik veya sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız, vücudunuza daha fazla zarar veren herhangi bir tıbbi durumun belirtisi olabileceğinden, doktorunuza danışmak için asla çok geç kalmayın.

İkincil baş ağrıları, genellikle enfeksiyon, beyindeki tümör veya diğer ciddi hastalıklar gibi daha şiddetli bir şeyi işaret ettikleri için daha tehlikelidir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Yukarıda belirtildiği gibi, baş ağrısının tedavisi genellikle ağrı kesicidir, ancak ikincil bir baş ağrınız varsa ve bu ağrının arkasında baş ağrısına neden olan diğer sorununuz varsa buna hemen müdahale etmeniz gerekebilir. Bu tür baş ağrısı tedavileri yoktur, ancak diğer durumlarda olduğu gibi, sağlıklıysanız, iyi diyet ve egzersiz yapın, baş ağrısına yakalanma riskiniz daha düşüktür.

Kaynakça: https://www.hitwebcounter.com/how-to/causes-and-cures-of-headache.php