Bebeğim Ne Zaman Gülecek?

Bebeğim Ne Zaman Gülecek?

 

Mutlu ve gülümseyen bir bebekten daha iyi bir görüntü var mıdır? Genellikle, bebekler 6-12 hafta arasında gülümsemeye başlar, ancak doğumdan çok kısa bir süre sonra da bir gülümseme veya sırıtış görebilirsiniz.

 

Refleks Gülümseme

ÇBu erken gülümsemelere “refleks gülüşler” denir. Bebekler doğumdan önce refleksif hareketler yapmaya başlar. Bu gülümsemeler rastgele gerçekleşir ve refleks gülümsemeleri genellikle doğumdan 2 ay sonra azalır ve bebeğin ilk gerçek gülümsemesini bekleyebilirsiniz.

 

Refleks Gülümseme ve Gerçek Gülümseme: Fark Nasıl Anlaşılır?

Refleks gülümsemeleri genellikle kısadır ve bebeğin uyurken öksürmesi veya gaz çıkarması gibi rastgele gerçekleşir. Annenin sesini duymak ya da babayı görmek gibi dışsal faktörlere karşılık olarak gerçek gülümser.

En büyük fark nedir? Bebeğin tüm yüzü, gerçek bir gülümseme olduğunda ışıl ışıl olur.

 

Bebeğinizin Gülümsemesini Teşvik Etmek İçin İpuçları

  • Onlara bolca sevgi ve ilgi verin. Bebeğiniz kucaklamalara, öpücüklere, tatlı ve komik bir sese cevap verecektir.
  • Onlarla oyun oynayın. Oyunlar bebeğinizi şaşırtacak ve sevindirecektir, ayrıca beyin gelişimi için gereklidir.
  • Mutlu bir yüzünüz olsun. Bebekler etraflarındaki insanları taklit eder, bu yüzden daha önce hiç gülmediğiniz kadar gülümseyin.

 

Bebeğin Artan Gelişim Hızı

Bebeğiniz 6 ila 12 hafta arasında gülümsemeye başladığında sizin için ve onun gelişimi için heyecan verici olacaktır. Bebeğinizin vizyonu ve yüz tanıma özelliği gelişecek ve erken dönem reflekslerini geride bırakacaklar. Aynı zamanda heyecan veya memnuniyet gibi duygularını da ifade etmeye başlayacaklar.

 

Gülümsemeden Sonra Sırada Ne Var?

Bebeğiniz bir kez gülümsediğinde, sesli harflere benzer sesler çıkarırlar. Daha sonra kıkırdama benzeri ses kullanırlar. En sonunda da bebeğiniz gülmek için tam olarak uyumlu olacaktır.

 

Bebeğiniz Henüz Gülümsemiyorsa…

Endişelenmenize gerek yok. Sadece mizaçları ya da kişilikleri böyle olabilir. Özellikle bebeğiniz sizinle veya diğer bireylerle sesleri ve ifadeleri kullanarak 3 ay veya daha fazla süre iletişim kurmuyorsa doktorunuzun bebeğiniz hakkındaki endişelerinizi bilmesi gerekir

 

Kaynakça
https://pathways.org/blog/when-will-my-baby-smile/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94