Bebeğiniz İçin Kitap Seçimi ve Okuma

Bebeğiniz İçin Kitap Seçimi ve Okuma

Bebeğinize sesli kitap okumak siz ve onun için harika bir etkinliktir, aranızdaki bağın güçlenmesini ve özel becerilerini gelişmesini sağlar. Bir oturumda çok uzun süreli olmayan okumalar yapabilirsiniz ve bunu sık sık yapmanızın önemli getirileri olacaktır. Tüm kitapları bitirmek için endişelenmeyin, sizin ve bebeğinizin sevdiği sayfalara odaklanabilirsiniz.

Her gün, bebeğiniz yatmadan önce ona kitap okumaya çalışın. Yatmadan önce okumak size ve bebeğinize kucaklaşma ve bağlanma şansı verir. Aynı zamanda bebeğinizi sakinleştirmenize yardımcı olacak bir rutin oluşturur.

 

Günün diğer zamanlarında da okumak güzeldir. Okuma için, bebeğinizin altının kuru, beslenmiş ve uyanık olduğu zamanları seçin. Kitaplar sırada beklerken de işe yarar, bu yüzden doktor ofisinde otururken ya da markette sıra beklerken zamanınızı doldurmak için bir kaç kitabı bebek çantasına koyabilirsiniz.

 

İşte Size Bazı Okuma İpuçları:

  • Okurken sarılmak bebeğinizin güvende, sıcak ve size bağlı hissetmesine yardımcı olur.
  • İfade ile okuyun, sesinizi uygun yerlerde yükseltin ve alçaltın, farklı karakterler için farklı sesler kullanın.
  • Tam olarak metni takip etme konusunda fazla endişelenmeyin. Arada bir durun ve sorular sorun veya resim veya metin hakkında yorum yapın. ("Pisi nerede? İşte burada! Ne sevimli bir siyah pisi.") Çocuğunuz henüz cevap veremeyebilir, ancak bu yaklaşımınız daha sonra yapabilmesi için bir temel hazırlar.
  • Tekerlemeler söyleyin, komik hayvan sesleri çıkartın veya bebeğinizi dizinizde zıplatın, okumanın eğlenceli olduğunu gösteren her şeyi yapın.
  • Bebekler tekrar eder, tekrar eder ve tekrar eder, bu yüzden aynı kitapları tekrar tekrar okumaktan kaçınmayın. Bunu yaparken, tanıdık bir şarkıyı söyler gibi her zaman aynı vurguyu tekrarlayın.
  • Bebeğiniz büyüdükçe, küçük çocuğunuzu kitaba dokunmaya veya daha sağlam vinil, kumaş veya tahta kitap tutmaya teşvik edin.

Kitapları çiğnemeyi teşvik etmek istemezsiniz, ancak bebeğiniz ilk olarak onları ağzına koyarak öğrenir, kitapların nasıl hissettirdiğini, tadına bakarak ve onları yiyemeyeceğini keşfederek öğrenir!

 

Bebeklere Ne Okumalı

 

Bebekler için kitaplar basit, tekrarlayan ve tanıdık bir metin ile net resimlere sahip olmalıdır. Yaşamın ilk birkaç ayında, çocuğunuz sadece sesinizi duymaktan hoşlanır. Böylece hemen hemen her şeyi, özellikle şarkılar içeren veya kafiyeli bir metni olan kitapları okuyabilirsiniz. Bebeğiniz bir şeylere bakmakla daha fazla ilgilenmeye başladığında, sağlam arka plana karşı basit resimler içeren kitaplar seçin.

 

Bebeğiniz kitapları tutmaya başladığında, yüzleri, parlak renkleri ve şekilleri olan vinil veya kumaş kaplı kitapları okuyabilirsiniz. Bebeğiniz kitapların içindekilere cevap vermeye başladığında, çıkıp takılabilir resimler veya oyuncak gibi tanıdık nesnelerin bulunduğu kitapları tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz küvette oturmak veya parmak boyutunda yemekler yemeye başladığında, yatma vakti veya banyo zamanı gibi günlük rutinler hakkında basit hikayeler bulun. Çocuğunuz konuşmaya başladığında, bebeklerin basit kelimeleri veya cümleleri tekrar etmelerine izin veren kitapları seçin.

 

 

Aynalı ve farklı dokulara sahip kitaplar (kırışık, yumuşak, cızırtılı) bu yaş grubu için mükemmeldir. Öyleyse katlanabilir kitaplar ya da bir sürpriz için açılan kapaklı kitapları tercih edebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz ahşap kitaplar sayfaların bebekler için daha kolay dönmesini sağlar. Vinil veya kumaş kitaplar küvetin her yerine gidebilir. Her yaştan bebekler, tanıdıkları ve sevdikleri insanların resimlerini içeren fotoğraf albümlerini ve tekerlemeleri severler.

 

 

Küçük çocuğunuzun iyi bir okuyucu olarak büyüdüğünden emin olmanın en iyi yollarından biri evinizde çeşitli kitaplar bulundurmaktır. Bebeğiniz bir oyuncak sepetine erişecek ve bir tane oyuncak seçecek kadar büyüyünce, bazı kitapların da o sepetin içinde olduğundan emin olun.

 

 

Sahip olduğunuz kitapların yanı sıra kütüphaneden de kitap ödünç alabilirsiniz. Birçok kütüphanede bebekler için hikaye kitapları vardır. Oradayken kendiniz için de bir kitap almayı unutmayın. Eğlenmek ve öğrenmek için okumak, bebeğinize okuma için rol model olmanın bir başka yoludur.

 

 

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/parents/reading-babies.html?WT.ac=ctg

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94