Bebeğinizi Hastalıklardan Uzak Tutmak için Yapmanız Gerekenler

Bebeğinizi Hastalıklardan Uzak Tutmak için Yapmanız Gerekenler

Bebekler doğduğunda, güvenli anne karnından korkutucu mikroplarla dolu bir dünyaya geçiş yaparlar. Bebeğinizin hastalanması düşüncesi sizin için korkutucu olsa da, doktorunuzun önerdiği aşıları yaptırmanız da dâhil olmak üzere onları güvende tutmak için yapabileceğiniz çok şey olduğunu bilmeniz önemlidir. Bebeklerin çoğu iki ay civarında aşılarını olmaya başlar. İşte bebeğinizi o zamana kadar güvende tutmak için bilmeniz gerekenler!

 

Emzirme Fark Yaratır

Emzirmenin bebeği sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğine dair çok sayıda kanıt mevcuttur. Bebekler olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerine sahiptir ancak anneleri, bağışıklık sistemlerini onları besleyerek inşa ederler. Bebeklerin bağışıklık sistemleri kendi doğumlarından bu yana, anne sütlerinden topladıkları tüm gerekli antikorları üretir. Anneler antikorların üretilmesiyle bebeklerinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar ve aynı zamanda anne sütü bebeklerine karşı hassastır ve annenin vücudu problem algıladıktan sonra hastalıklarla baş etmede bebeğine yardımcı olabilir.

Kalabalık Yerlerden Kaçınmak Yardımcı Olabilir

Kendinizi ve bebeğinizi sürekli eve kapatmanıza gerek yoktur ancak havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi kalabalık kapalı alanlardan kaçınmak onların sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Genellikle kalabalık iç mekânlarda mikroplarla dolu yüzeyler ve hasta olan olmayan insanlar vardır. Böyle bir yere gitmeniz gerekiyorsa, başkalarıyla temastan kaçınmak için bebeğinizi bir bebek arabası veya pusette taşıyabilirsiniz. Ayrıca ellerinizi iyice ve sık sık yıkadığınızdan emin olun.

Hastalığı Her Zaman Hasta İnsanlar Bulaştırmaz

Hasta bir insan aklınıza getirdiğinizde muhtemelen hırıltılı öksüren veya midesinden rahatsız olan birini düşünürsünüz. Pek çok hasta insan kendisini hasta hissetmeden önce mikroplarla uğraşırlar. Bunu bildikten sonra, bebeğinizin, henüz hasta görünmeyen ancak hasta olabilecek çocuklar veya yetişkinler arasında bulunmasını istemezsiniz. Eğer yaşadığınız yerde yaygın bir hastalık varsa, arkadaşlarınız ve aileniz aşılarını tam olmamışsa veya çocuğunuzu kalabalık bir yere götürme konusunda emin değilseniz, evde vakit geçirebilirsiniz.

Aşılar Önemlidir

Ebeveyn olarak bebeğinizi hastalıklardan korumak için yapmanız gereken şeylerin başında aşılar gelmektedir. Bebeğinizin aşı takvimini düzenli şekilde takip edin ve aşılarını zamanında uygulatın. Aşılar bebeğinizin hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olacak, hastalıklara yakalanmaması ya da yakalansa dahi hastalığı çok düşük şiddette geçirmesini sağlayacaktır. Aşı konusunda oldukça titiz davranmanız önemlidir, çünkü ebeveyn olarak, bebeğinizi güvende ve sağlıklı tutmak sizin işinizdir.

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/blog/keeping-baby-safe-before-shots/