Bebeğinizin Ağlaması Durmadığında Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin Ağlaması Durmadığında Neler Yapabilirsiniz?

Eğer bırakılmayı sevmeyen bir bebeğin ebeveyni iseniz, “Bırak ağlasın, sakinleşir.” gibi tavsiyelere zamanla alışırsınız. Bu tür bir tavsiyede bulunanlar genellikle yardımcı olmaya çalışsa da, verdikleri tavsiye maalesef işe yaramıyor. Bebeğiniz ağladığında veya durmadığında sakinleştirmeniz ve aynı zamanda işleriniz halletmeniz için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

 

Bebek Kangurusu Kullanın

Bebeklerin karşılanması gereken birçok biyolojik ihtiyacı vardır ancak huzursuz durumlarında aradıkları sıcaklık ve rahatlık konusunda pek seçici değildirler. Bebeğinizi kucağınızda taşımak ve aynı zamanda dolu ellerinizle işlerinizi yapmak yerine, bebek kangurusunu kullanın. İlk başta zor gibi gözükse de pratik yaparak zamanla alışacaksınız.

Arkadaşınızın Tutmasını İsteyin

Büyük bebekler genellikle ayrılık endişesinden dolayı ebeveynleri dışında başkaları tarafından tutulmayı her zaman sevmezler, küçük bebekler için ise bu durum fark etmiyor. Bebeğiniz evin içinde zorluk çıkarıyor ve işleriniz yapmanıza engel oluyorsa bir arkadaşınızdan ya da akrabanızdan bebeğinizi tutmasını isteyebilirsiniz. Çoğu insan yeni doğmuş bebekleri kucaklamayı çok sever.

Sorunu Araştırın

Bir bebeğin kucaklanmak istemesi yaygın, doğal ve normal bir durumdur. Bebeğinizin düz dururken veya hareket etmeye başladığında zorluk çekip başını bir yandan diğer tarafa çevirdiğini fark ederseniz, reflü gibi önemli bir sorun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanız gerekebilir. Bebeğinizin tıbbi bir sorunu varsa, genellikle küçük bir ilaç veya sizin ve bebeğinizin beslenme şeklindeki bir değişiklik sorunu hafifletebilir ve ihtiyacınız olan dinlenmeye ulaşabilirsiniz.

Kucağınızdan İndirin

Ağlayan bir bebeğin ağlamasını izlemek hiç eğlenceli olmasa da, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız önemlidir. Ayrıca kendi gereksinimlerinizi de karşılamanız gerekir. Eğer banyoyu kullanmanız veya başka bir gerekli işi tamamlamanız gerekiyorsa, bebeğinizi yere indirmeniz ve suçluluk duygusunu bırakmanız gerekir. Acele edin, işlerinizi halledin ve onları tekrar yerden alın. Ayrıca biraz ağlamanın onlara kalıcı olarak zarar vermeyeceğini bilin.

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/blog/cant-set-crying-baby-down/