Bebeğinizin Dil Becerilerini Geliştirmenin 5 Yolu

Bebeğinizin Dil Becerilerini Geliştirmenin 5 Yolu

Bebeğiniz konuşmaya başlamadan çok önce beyninde dil merkezini oluşmuş oluyor. Ona bu süreçte başından sonuna kadar anlaşılır girdiler vermek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır; böylece ihtiyacı olan tüm araçlara sahip olacaktır. Okumaya devam ederseniz, bebeklerde dil becerilerinin nasıl geliştirileceğini daha iyi öğreneceksiniz.

Anlatmak

Scientific American’a göre, bebeklerin dil becerilerini nasıl geliştirecekleri, beyinlerinin anadili öğrenmeye en açık olduğu zamanlarda belli olur; bu, ünlüler için altı ayda, ünsüzler için dokuz ayda başlar. Bu, ürettiğiniz her sesin beynine girdiği ve hangi kombinasyonların kelimeler için kullanıldığını öğrendiği anlamına gelir. Çok fazla dil çıktısı sağlamanın en kolay yolu, yaptığınız şey hakkında konuşmanızdır. İlk başta kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz, ancak hayatınızdaki çok önemli bir kişiyle sohbet ettiğinizi unutmayın.

Şarkı Söylemek

Ninniler bir nedenden dolayı hayatımızda klasik bir yer almıştır; çünkü hareketler ve müzik bebeğinizi sakinleştirir. Yüksek notalara çıkmadığınız sürece her şarkıyı söyleyebilirsiniz; radyo şarkıları, çocuk şarkıları, nasıl çok yorulduğunuzla ilgili bir şarkı bile söyleyebilirsiniz. Mesele dili bir ritimle ortaya koymaktır. Çocuğunuzun hangi şarkıları hatırladığına ve talep ettiğine şaşıracaksınız.  Kendinize bir meydan okuma arıyorsanız, çocuğunuzun sevdiği şarkıyı farklı dillerde söylemeyi deneyin. Ayrıca bebeğinizi sakinleştirmenin en iyi yolu olarak şarkı söylemeye ilişkin yeni araştırmalar da var; böylece bağlantı kurarken dil ekleyebiliyorsunuz.

Okumak

Sadece çocuk kitaplarına odaklanmayın. Gazete, şiir kitabı, hatta bir magazin dergisini yüksek sesle okuyun. İlk başta bu durum size komik gelebilir, ancak çocuğunuza büyük bir dil çıktısı verirken herhangi bir şeyler okuyabilirsiniz. Erken okumanın yararları, daha sonra okuryazarlık alışkanlığını nasıl geliştirdiği de dahil olmak üzere belgelenmiştir. Bebeğinizle okurken ona kelimeleri ve resimleri gösterin.

Washington Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Andrew Meltzer, bir yetişkinin bakışlarını izleyen küçük çocukların, yaşamın ilk iki yılında bu göz hareketlerini izlemeyen çocuklardan daha fazla kelime öğrendikleri sonucunu bulmuştur.

Taklit Etmek

Bebeğiniz altı aylık olmadan önce yüzünüzü ve seslerinizi taklit etmeye başlayacaktır. Babasını taklit ederek kendince bir oyun oynayabilir. Bu oyun karşısında büyülenecek ve çok geçmeden gülmeye başlayacaksınız. Hayvan sesi taklidi yapın ve çocuğunuzun sizi taklit etmesini bekleyin. Her iki durumda da konuşması için gereken kas hareketlerini uyarmış olursunuz. Washington Üniversitesi araştırmacıları bebek etkileşimlerini incelediler ve bebeklerin taklit edilmeyi kesinlikle sevdiklerini buldular. Yeni becerilerin kazandırılması, onlara ilgi gösterilmesi ve konuşmaları için onları teşvik etmek bebeğinizi oldukça motive edecek durumlardır.

 Kafiye

Sözcükleri kafiyeli yapmak için son sesi değiştirme tekniğidir. Tekerlemeler söylemek için dille oynamak, bebeklerin ve küçük çocukların kelimeleri oluşturan sesleri öğrenmeleri için harika bir yoldur. Tekerlemeler ve şarkıların ritmi onları akılda kalıcı ve eğlenceli kılar. Dil ve konuşma terapistleri, erken okuryazarlığı ve dili anlamak için gereken dinleme becerilerini geliştirmenin eğlenceli bir yolu olarak kafiyeli oyunları önerirler.

Kaynakçahttps://www.speechbuddy.com/blog/language-development/5-ways-to-build-language-skills-in-your-little-ones/