Bebeğinizin Düşündüğünüzden Daha Zeki Olduğunu Gösteren 6 Örnek

Bebeğinizin Düşündüğünüzden Daha Zeki Olduğunu Gösteren 6 Örnek

Bebeklerimizin beyinleri inanılmaz bir şekilde gelişir. Doğumdan bir yaşına kadar gelişimi tamamen ikiye katlarlar. Ve bir bebeğin beyninde tipik bir yetişkinin iki katı kadar olan yaklaşık trilyonlarca sinaps vardır.

İşte bebeğinizin ne kadar zeki olduğunu gösteren 6 harika örnek.

Konuşulan farklı dili bilirler.

Tam olarak nasıl mı? Konuşmacının yüz ifadelerinden! British Columbia Üniversitesi araştırması, dört aylık bebeklerin, konuşmacının ağzının şekli ve yüz ifadeleri gibi görsel ipuçlarını kullandıklarını tespit etmiştir. Dahası altı aylıktan küçük bebekler, farklı dillerden sesleri yetişkinlerden daha iyi bir şekilde ayırt edebiliyorlar. Ancak bu, yaşamın ilk altı ayı boyunca devam eder; bu da çoklu dili kolayca işleme yeteneğinin ‘kullan veya kullanma’ durumudur.

Çevreden etkilenirler.

Hücre Biyolojisi’nde yayınlanan bir araştırmada, iki yaş ve üstü bebeklerin, akranlarından üçünün ya da daha fazlasının bir davranışı yapması durumunda davranışı taklit etme ihtimallerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğer bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun iyi yemek yemesini, nazik ve kibar olmasını istiyorsanız, onun çevresini iyi yönde etkileyen arkadaşlarla oluşturun.

Empati kurarlar.

Brigham Young Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırma, bebeklerin Beethoven’in müziğindeki değişiklikleri algılayabildiğini bulmuştur. Aynı araştırma laboratuvarı, bebeklerin köpeklerin havlamalarını ve diğer seslerini, tehditkarlığı veya arkadaş canlılığını ifade eden ilgili köpek fotoğraflarıyla eşleştirebildiklerini bulmuştur.

Kelimelerin ne anlama geldiğini bilirler.

Geleneksel bilgelik, bebeklerin en az bir yaşına gelinceye kadar nesneler ve isimleri arasında bağlantı kurmadıklarını söyler. Ancak, yapılan araştırmalar konuşmadan çok önce altı aylıkken anlamaya başladıkları ortaya çıkarmıştır. Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacılar, bebeklere vücut parçalarının resimlerini gösterdiler ve ebeveynlere “Gözler nerede?” Gibi sorular sordular. Bebekler, Forrest’in vücut kısmına diğerlerinden daha uzun süre baktı, kelimenin anlamını bildiklerini öne sürdüler. Akıllı bebeğinizle konuşmak için daha iyi bir neden!

Cömerttirler.

Araştırmacılar bebeklere tek bir kraker verdi ve onlardan bir kuklaya vermelerini istediler. Sonra çocuğa iki kraker verdiler ve onlardan birini kuklaya vermelerini istediler. Çocuğun tepkisinden sonra kraker paylaşmanın aksine, tekli krakeri verdiklerinde bebeklerin daha mutlu olduğunu buldular. Sonuç olarak, araştırmacılar ihtiyacı olan başkalarına yardım etmenin doğuştan gelen insani bir duygu olduğunu ileri sürdü.

Bebeğiniz neyin adil olup olmadığını bilir.

Bir yaşından sonra, bebekler birinin son krakeri ne zaman aldığını söyleyebilirler. Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar küçük çocuklara eşit ve eşit olmayan ölçülerde süt ve kraker verilen bir çalışma yapmışlar. Yeni yürümeye başlayan çocukların haksız dağılıma karşı daha dikkatli ve bu da tutarsızlıktan haberdar oldukları ve şaşırdıkları görülmüştür.

İlginç Not: Süt ve kraker haksızlığına en çok maruz kalan çocukların, oyuncaklarını paylaşma ve sonraki çalışmalarda bencil olmayan davranışlar sergileme durumlarının daha yüksek olduğu görülmüştür.

Kaynakça: https://www.mamanatural.com/babies-smarter-than-you-think/