Bebeğinizin İlk Hareketleri ve Kas Koordinasyonu

Bebeğinizin İlk Hareketleri ve Kas Koordinasyonu

Çocuğunuzun ilk altı ayı, hayatı boyunca her gün ihtiyaç duyacağı bir beceri olan el-göz koordinasyonunu geliştirmeye başlayacağı çok önemli bir zamandır. Bu süreçte, çevresini keşfetmek için güçlendiğini ve yeni hareketler yapmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu makalede, yapabileceği belirli hareketlerden bahsedeceğiz ve gelişimini desteklemek için yapabileceğiniz şeylerden bahsedeceğiz.

 

İlk ay

Yaşamının ilk ayında çocuğunuz ortamına uyum sağlamaya başlıyor. Bu, onun için bir uyum dönemidir, bu yüzden onun empati kurmasına yardımcı olmanız ve gereksinimlerine karşılık vermeniz gerekecektir. Temasınız, kendini güvende hissetmesini sağlar. Ellerine, ayaklarına ve yüzüne hafifçe masaj yaparak rahatlamasına yardımcı olun. Başparmaklarınızı kullanarak ellerine ve ayak tabanlarına hafifçe masaj yapın. Kulaklarını okşayın ve parmaklarınızla kaşlarından çenesine doğru kalp çizerek masaj yapın. Çocuğunuzun gözleri, hareketini göreceğiniz ilk şeylerden biridir. Sizi sadece bir adım öteden görebilecek ancak bu mesafe sizi görmesi için yeterli. Tanıdık seslere bakmaya çalışabilir. Güven duygusunu da geliştirirken, onun sıkı ve minik ellerini açmaya başladığını fark edeceksiniz. Bunlar, etrafındakileri tanıma girişimindeki ilk hamleleridir. Ritmik hareketler kullanarak ve çocuğunuzu sallayarak ve göğsünüze karşı doğru pozisyonda tutarak rahatlaması için güvenli bir alanda olduğunu hissetmesini sağlayın. Bu şekilde dokunuşlarınızı hissedecek.

İkinci ay

Bu ayda, sevginizin ve dokunuşunuzun çocuğunuzun gerilmeye başlayacak kadar kendinden emin hissettirdiğini fark edeceksiniz. Karşısında yüzünüzü ya da parlak bir oyuncağın olması, kafasını yavaşça kaldırması için onu teşvik edecektir. Bebeğinizin kafa kontrolü ve kas kuvveti, sizinle bu anlamlı etkileşimler sırasında güçlenir. Ellerini keşfettiği için, onları görmeye ve heyecanlandığında kollarını sallamaya çalışabilir. Birçok denemeden sonra, onları ağzına götürür ve emme hareketi yaparak kendini rahatlatır.

Üçüncü ay

Bu ayda çocuğunuz elinde küçük bir nesneyi tutabilir. Karnının üstünde yatarken üst bedenini destekleyebilecek ve hatta sarkan nesnelere uzanabilecektir. Tamamen bağımlı bir yeni doğanın aktif ve duyarlı bir bebeğe olan dönüşümünü fark edeceksiniz. Hareketleri çok daha koordineli olacak, hareketli nesneleri takip edebilecek ve çıngırak gibi küçük bir oyuncağı sallayabilecektir. Daha fazla gönüllü kontrol ve güç kazanacaktır. Ayrıca sert bir yüzey üzerinde dururken bacaklarıyla kendini ittirmeye başlayacaktır. Vücudunun daha rahat olduğunu fark edeceksiniz. Ellerini açıp kapatarak, bacaklarıyla tekmeleme hareketi yaparak ve bacaklarını kaldırarak kendini eğlendirebilir. Onun için bir oyun alanı oluşturarak kendini keşfetmesini sağlayın. Yumuşak bir battaniye ve gürültülü oyuncaklar kullanarak çocuğunuzun ayak ve göz hareketlerini keşfetmesini teşvik edin.
 

 

{!GALLERY}