Bebeğinizle Birlikte Evde İşlerinizi Halletmeniz İçin 5 İpucu

Bebeğinizle Birlikte Evde İşlerinizi Halletmeniz İçin 5 İpucu

 

Çalışan anne-babaların çoğu, evde çocuk bakımı olmadan tam gün çalışmanın mümkün olmadığını bilseler de, çoğu zaman kendilerini evde bebekle çalışmak durumunda bulabilirler. Gündüz bakımı hava nedeniyle kapalıysa, bakıcı hastaysa ya da çocuğunuzun kendine özgü bir nezle vakası varsa, evde bebeğinizle nasıl bir iş yapacağınızı merak edebilirsiniz. Evde bebeğinizle beraber işleri yönetmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atın!

 

Beklentilerinizi kontrol edin.

Bebeğiniz oyun oynadığında ve uyuduğunda işlerinizi yapmak kesinlikle mümkün olsa da, çocuğunuz olmadan bir ofiste yaptığınız kadar iş yapamazsınız. Beklentilerinizi kontrol edin ve bugünün tipik bir iş gününden biraz farklı olabileceğini kabul edin.

Görevlerinizi bebeğinizin programına göre planlayın.

Sırf işe ihtiyacınızın olması, bebeğinizin, normalde olduğu kadar size ihtiyaç duymayı bırakacağı anlamına gelmez. Günün başında, tamamlamanız gereken görevleri belirlemek için birkaç dakika ayırın ve ardından bebeğinizin programına da en uygun olacağı zamanları planlayın. Örneğin, bebeğiniz yanınızda oynarken, e-postalarınıza kolayca yanıt verebilirsiniz ancak telefon görüşmelerinizi bebeğiniz uyuduğunda yapmanız gerekir.

Daha uzun bir iş gününü bekleyin.

Normalde bir ofiste sekiz saat odaklanmış bir şekilde çalışıyorsanız, daha sonra evde bir araya geldiğiniz zaman dikkatinizi çocuğunuza verin. Bebeğinizle birlikte evde çalışırken, muhtemelen çok daha sık vites değiştiriyor olacaksınız. Buna göre planlarınızı yapın ve çocuğunuzla etkileşimde bulunmak için sık sık ara vermenin ve onların ihtiyaçlarını karşılamanın muhtemelen sekiz saatlik çalışma zamanınızdan daha uzun süreceğini ve zorlu geçeceğini unutmayın.

Bağımsız oyunu teşvik edin.

Bebeğiniz aniden bağımsız oyunda uzmanlaşmayacaktır ancak yapacak işleriniz olduğu için, çocuğunuzun bağımsız oyun becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak adına çalışmalarınızı evde yürütebilirsiniz. Çocuğunuz için aperatifler ve oyuncaklar ayarlayın, mutlu ve meşgul oldukları sürece de müdahaleniz olmadan eğlenmelerini sağlayın.

Bebeğinizi giyin.

Diğer tüm ipuçları başarısız olduğunda, bebeğinizi giymek, işinizi yaparken bebeğinizi kendinize yakın ve rahat tutmanızı sağlayacak basit bir çözümdür. Çalışma saatlerinizde bebek taşıyıcısını kullanmaktan vazgeçmeyi düşünün ve bebeğinizi göğsünüze sıkıca yapıştırmadan neler yapabileceğinizi görün.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/positive-thinking-and-aging-2224134https://www.everydayfamily.com/blog/five-tips-working-home-baby/?internallink=nav&from=blogs