Bebek Bekleyen Anneler İçin Folik Asit Önemli midir?

Bebek Bekleyen Anneler İçin Folik Asit Önemli midir?

Bebek bekleyen annelerin, fetüsün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunan ve bir tür B vitamini olan folik aside ihtiyaçları vardır
 

Vitamin, beyin ve omurilik oluşumunu etkileyen doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Hamile anneler folik asit almaya ne zaman başlamalı?
Spina bifida, çocuklarda en sık görülen omurilik bozukluktur. Ulusal Çocuk Sağlık Sistemi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Rehabilitasyon Tıbbı Anabilim Dalı eski başkanı ve Ulusal Çocuk Spina Bifida Kliniği eski tıp direktörü Sarah Evans gebe kalmadan önce yapılan folik asit takviyesinin, bir nöral tüp defekti olan spina bifida (bozuk omurga) riskini azalttığını söylüyor.

 

Evans, “Hamilelikten önce alınan folik asidin, miyelodisplazi veya spina bifida insidansını büyük ölçüde azalttığını gösteren kesin kanıtlar var.” diyor.
 

Folik asit hamile anneler için neden önemlidir?
Vital fetal büyüme hamilelikte erken olur. Fetal nöral tüpün kapanmaması veya spina bifida ile omurga yetersizliğinin gelişmesi, döllenmeden sonraki 30 gün içinde kendini gösterebilir. Bu nedenle hamilelikten önce ve hamileliğin erken döneminde folik asit almanız önemlidir.

Bir insan ne kadar folik asit alır?
Vücudumuz yeni hücreler oluşturmak için vitamin kullandığından herkesin folik asite ihtiyacı vardır. Bebeğin beyninin ve omurgasında görülebilecek önemli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak adına hamile kalmadan önce kadınlar için önerilen günlük folik asit ihtiyacı yaklaşık 400 miligramdır.

Günlük olarak multivitaminler alarak veya tahıl, makarna, kahvaltılık gevrekler, yeşil sebzeler ve meyveler gibi yiyecekleri yiyerek önerilen 400 miligramlık folik asit ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/do-expectant-mothers-need-folic-acid/