Bebek Gibi Konuşmak: Bebeğinizin Dil ve Konuşma Gelişimin Destekliyor mu?

Bebek Gibi Konuşmak: Bebeğinizin Dil ve Konuşma Gelişimin Destekliyor mu?

Bebek gibi konuşma yeni doğmuş bir çocukla konuşurken anne ve babaların sık sık kullandıkları konuşma kalitesini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Daha yüksek perde, daha abartılı eklemlenme ve yüz ifadeleri kullanarak bebekler ile bu şekilde doğal olarak konuşuyoruz.

Birçok uzman bebek konuşmasının kullanımının çocuğun konuşma ve dil gelişimi üzerindeki önemini veya engelini tartışmıştır. Bazı ebeveynler, bebek gibi konuşmanın çocuğa konuşmayı öğretmede önemli bir ilk adım olduğuna inanırken, bazıları da bebek konuşmasının kullanılmasının çocuğun dilini anlama becerisini sınırladığına inanmaktadır. Araştırmacılar bir cevap bulmak için çalışmalarına devam ediyorlar. Yetişkin dilini modellemek, bir çocuğun konuşma ve dil gelişimine faydalı olurken; bebek konuşması miadı dolmuş ve bir bebek ile ebeveynleri arasında bir bağ oluşturmada yararlı bir araç olmuştur. Bu bağlanma, çocuğun yaşamı boyunca başkalarıyla ilişki kurmayı öğrenmesine yardımcı olur. Dünyanın dört bir yanında birçok farklı kültürden gelen bebekler, birçok farklı dili konuşarak dikkatlerini çekmeye çalışılırken bu konuşma kalitesine ilgi göstermiştir. Bu tür bir etkileşim aynı zamanda bir bebeğe dönüş yapma ve göz teması ve konuşma sesleri gibi sosyal ipuçları ile ilgili ilk deneyimlerini de verebilir.

Yaşamın ilk günlerinde, bir bebeğin beyninde nöroplastisite dönemi vardır. Bu da hızlı bir şekilde yeni sinirsel bağlantılar oluşturabilecekleri ve sünger gibi yeni bilgileri emebilecekleri anlamına gelir. İlk manzaralarını, kokularını ve seslerini tecrübe ettiklerinde; sonsuz olan birçok ilk izlenim bırakırlar. Araştırmalar bebeklerin genellikle bakıcılarının sesini tanımayı ve tercih etmeyi öğrendiğini göstermiştir. Araştırmacılar yetişkin konuşmasını başından itibaren kullanmanın daha faydalı olup olmadığını belirleyememiş olsalar da beyin tarama teknolojisinin kullanımı, bebeklerin ana dillerinde olduğu kadar yabancı dillerde de bebek konuşmasını kullanan yetişkinlere verdiği tepkileri görmemizi sağlamıştır.

Unutmayın ki, açıkça tanımlanmış bir doğru veya yanlış ebeveynlik veya öğretim tarzı yoktur. Eğer yeni bir ebeveynseniz, çocuğunuzla nasıl konuşursanız konuşun ama sadece konuştuğunuzdan emin olun. Doğrudan bir bebekle konuşmasanız bile, sürekli bilgi alıyor ve bağlantı kuruyorlar. İster seçim, ister içgüdüsel olsun; bebek konuşmasını yapıyorsanız, çocuk yürümeye başladığında ve konuşma ve dil becerilerini geliştirmeye başladığında bu tür bir konuşmayı engellemeniz önerilir.

KAYNAKÇA: https://www.speechbuddy.com/blog/language-development/language-building-skills/motherese-momma-talk-language-aquisition/