Bebek ve Anne Arasındaki Cilt Temasının 7 Faydası

Bebek ve Anne Arasındaki Cilt Temasının 7 Faydası

 

Yeni doğmuş bir bebeğin cildinden daha yumuşak hiçbir şey yoktur ve bebeği kucaklamanın hem bebeğe hem de yetişkinlere çok fazla neşe getirdiği iyi bilinse de, doğru olmayan tutuş ve kucaklama bebeğin cildine zarar verebilir. Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa veya yakında olacaksa, bebeğinizi kucaklamanın ve cilt cilde temasın sağlayacağı şeyleri gözden geçirin.

 

Doğum sonrası hayati fonksiyonları destekler.
Bebek doğumdan sonra ebeveynlerinin göğsüne temas ettiğinde, sıcaklığı, kan şekerlerini ve solunumlarını düzenlemeye yardımcı olan mutluluk hormonları salgılanır. Bu sadece APGAR skorunun yükselmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda rahimden dünyaya geçişin olabildiğince sakin ve yumuşak olmasını da sağlar.

Emzirmenin zorluklarını azaltır.
Çoğu kadın, bebeğin cildinin anne cildine temasının emzirmeye yardımcı olduğunu bilir. Ancak birçok ebeveyn cilt cilde temasın, bakımın getirebileceği zorlukların çoğunu hafifletmeye yardımcı olduğunun farkında değildir. Cilt cilde temas ile bebek açlığını daha açık bir şekilde işaret eder.

Huysuzluğu azaltır.
Araştırmalar, cilt temasının bebeklerde ağlamayı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Anneyle temas, bebeği kendini rahat, güvenli ve sıcak hissettiği için ağlama ve huzursuzluğun olmamasına ve aynı nedenlerle ağlayan bir bebeğin sakinleşmesine de yardımcı olabilir.

Anneyi sakinleştirir.
Bebeğin sıcak, güvenli ve sakin hissetmesine yardımcı olmasının yanı sıra, çalışmalar anne ve bebek arasındaki cilt temasının annenin sakinleşmesine de yardımcı olduğunu göstermektedir. Kucaklaşma, kendini stresli hisseden annenin rahat ve mutlu olmasını sağlayan ve iyi hissettiren hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

Bağ kurulmasını sağlar.
Bir ebeveyn ile çocuk arasındaki bağdan daha tatlı hiçbir şey yoktur. Bu bağ çoğu zaman hepimizin umduğu gibi hızlı ya da doğal olmayabilir. Yeni doğmuş bir bebekle vakit geçirmek, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte kendilerini rahat ve sakin hissetmelerine yardımcı olarak sağlam bir bağ kurulmasını sağlayabilir.

Ebeveyn güvenini arttırır.
Bir ebeveyn yeni doğmuş bebeğini cildine temas ettirdiğinde, bebeğin gösterdiği ipuçlarını öğrenmeye ve bebeğiyle iletişim kurmaya genellikle bu uygulamayı yapmayan ebeveynlerden daha erken dönemde başlarlar. Bir ebeveyn bebeğinin iletişim çabasını bilir ve iletişim işaretlerini etkili bir şekilde okuyabilirse, kendi ebeveynlik becerilerine olan güveni de artar.

Beyni geliştirir.
Bebek ve anne cilt cilde temas ettiklerinde, bebek tüm duyuları vasıtasıyla çok fazla bilgi edinir. Ebeveynlerinin yüzünü görür, tenlerini hisseder, kokularını bilir, kalp atışlarını duyar ve sıklıkla sütün tadını da daha fazla alır. Bu duyusal girdilerin tümü bebeğin beyninin hızlı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Tüm bu sayılan nedenleri göz önünde bulundurarak bebeğiniz için, cilt cilde temasın aktif olduğu bir bakımı ebeveynlik planınıza dâhil etmeniz önem taşımaktadır.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/seven-benefits-skin-to-skin/

Bu makalenin çevirisi Ebe ve Fizyoterapist Ferda Saraçoğlu tarafından yapılmıştır.

Dilgem uzmanlarından destek almak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                   +90 (533) 165 60 94