Bebekler Neden Her Şeyi Ağızlarına Götürüyorlar?

Bebekler Neden Her Şeyi Ağızlarına Götürüyorlar?

Bebeklerin her şeyi ağızlarına götürmesi ile bilinirler. Doğumdan hemen sonra da, bebeklerin başparmaklarını emdikleri görülür ve doğduktan sonra ağızlarından tat alma becerisini geliştirirler. Bebekler zevk için emmeyi ve ağızlarını kullanmayı severler. Yeni doğmuş bebekler emzik, meme, biberon, hatta başparmaklarını emerek kendilerini rahatlatabilirler ve büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, nesneleri tutarlar ve keşfetmek için ağızlarına götürürler.

 

Bebekler neden her şeyi ağızlarına sokuyor?

 

  • Bebekler, duyu zevkleri de dahil bütün dünyayı keşfetmek için tüm duyularını kullanırlar.
  • Sakinleşirler
  • Bu hareket ağızlarında, çenelerinde, yanaklarında, dillerinde ve dudaklarında koordinasyon geliştirmelerini sağlar.
  • Ağzın meme/biberondan katı maddeye geçerken farklı doku ve hislere alışmasını sağlar.
  • Diş çıkarırken rahatlık sağlar.

Bebeğim boğulma riski altında mı?

Bebekler, ağızlarında ilerleyen nesneleri dışarı atmalarını sağlayan doğal bir tıkaç refleksine sahiptirler. Yine de, bebeğinizin sadece düğmeler, küçük oyuncaklar veya boncuklar gibi boğulma tehlikesi oluşturmayan güvenli oyuncaklarla oynamasını sağlamanız çok önemlidir çünkü boğulma çok gerçek ve korkutucu bir olasılıktır. Bir oyuncağın tehlikeli olup olmadığını değerlendirmek için, tuvalet kağıdı rulosunun ortasından geçirebilirsiniz. Oyuncağın doğrudan kayması, boğulma tehlikesi taşıyor olduğunu gösterir. Bebeğiniz hareketliyse ve her şeyi ağzına götürüyorsa, bebeğinize zarar verebilecek tehlikeli maddeleri gidermek için kontrolleri yaptığınızdan emin olun. Bebeğinize çiğ sert meyve ve sebze, sosis, bütün üzüm, fındık, patlamış mısır, vb. gibi onu boğabilecek yiyecekler vermekten kaçının.

Mikroplar için endişelenmeme gerek var mı?

Bebeğinizin kirli oyuncakları ağzına götürmesini önermememize rağmen, yine de tozdan hastalanmayacağından emin olabilirsiniz. Çocukları hasta eden şeyler virüsler ve bakterilerdir, bu nedenle çocuğunuz oyuncaklarını potansiyel olarak hasta olan diğer çocuklarla paylaşmazsa veya kirli ellerle işlenen nesnelerle karşılaşmazsa, çocuğunuz büyük olasılıkla hastalanmaz. Güvenli tarafta olarak ve doğru hijyen uygulayarak, çocuğunuzun çevresini temiz tutmaya çalışın ve oyuncaklarını sık sık temizleyin.

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/why-do-babies-put-everything-in-their-mouths/