BEBEKLERE KİTAP OKUMA: Ne Zaman ve Nasıl Okunmalı?

BEBEKLERE KİTAP OKUMA: Ne Zaman ve Nasıl Okunmalı?

BEBEKLERE KİTAP OKUMA: Ne Zaman ve Nasıl Okunmalı?

            Yüksek sesle okumanın en güzel yanlarından biri: Herhangi özel bir yetenek veya eşya gerektirmez. Yalnızca siz, bebeğiniz ve bir kitap… Her defasında birkaç dakika okuyun, ancak sıkça okuyun. Tüm kitabı bitirmeye çalışmayın- sizin ve bebeğinizin sevdiği sayfalara odaklanın.

Günlük olarak okumak için zaman belirleyin- örneğin yatmadan önce veya öğle uykusundan önce. Bebeğinizle sarılıp yatma keyfinin yanı sıra, rutin belirleyerek hayatı biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Bu, çocuğunuzu yatıştıracak ve ne zaman uyku vaktinin geldiğine dair bir beklenti oluşturmasını (anlamasını) sağlayacaktır.

Günün farklı zamanlarında okumak da iyidir. Bebeğinizin tok, altı kuru ve algısının açık olduğu zamanları seçin. Okuma aynı zamanda beklemek zorunda olduğunuz zamanlarda da kullanışlıdır; bez çantasına bir kitap koyun ve doktor sırası beklerken veya mağazada sıra beklerken okuma yapın.

 

İşte size birkaç ek okuma ipucu:

  • Okurken çocuğunuza sarılmak onu sıcak, güvende ve sizinle bağlantı içinde hissettirir.
  • Okurken yüz ifadeleri kullanın, sesinizin tonunu alçaltın ve yükseltin, hatta farklı karakterler için farklı sesler kullanın.
  • Yazılanları tam anlamıyla takip etmek zorunda hissetmeyin. Arada bir durun ve bebeğinize soru sorun veya yorum yapın (Neredeymiş küçük kedicik? Bak buradaymış! Ne tatlı küçük bir kedicik değil mi?). Bebeğiniz henüz tepki vermeyecektir, ancak bu daha sonrası için bir temel görevi görecektir.
  • Kafiyeli bebek şarkıları söyleyin, hayvan sesleri çıkartın veya bebeğinizi dizinizde zıplatın; okumanın eğlenceli olduğunu hissettireceğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
  • Bebekler tekrar etmeyi ve tekrarlardan öğrenmeyi severler. Dolayısıyla aynı kitabı tekrar tekrar okumaktan çekinmeyin. Bunu yaptığınızda da, aynı yerleri kafiyeli bir şarkı ile vurgulayın.
  • Bebeğiniz büyüdükçe kitabı tutması konusunda cesaretlendirin. Kitabı çiğneme konusunda cesaretlendirmek istemezsiniz, ancak bebeğiniz kitabı ağzına götürerek onu öğreniyor, kitabın nasıl hissettirdiği veya tadının nasıl olduğunu keşfediyor- sonunda ise yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaktır.