Becerikli Çocuklar Yaratmak

Becerikli Çocuklar Yaratmak

Hepimiz biliyoruz ki çocuğumuz, giyinirken, kavanozu açarken veya yerleri süpürürken çok zaman kaybedebiliyor. Ayrıca çocuğumuz işlerini yaparken oturup beklemek yerine onlar için işleri hallederek zaman kazanacağımızı biliyoruz. Ancak bu yöntem çocuğunuzun yeterlilik geliştirmesine yardımcı olamaz. Peki, o zaman neler yapılabilir?

 

Sabırlı Olun

Çocuğunuz paltosunu giyerken, birkaç saniye bekler ve sonra ona yardım eder misiniz? Yoksa çocuğunuz anlayana veya gerçekten yardımınıza ihtiyaç duyana kadar bekler misiniz? Hemen yardım etmek yerine, “Neredeyse!” veya “Çok yaklaştın!” gibi cesaret verici kelimeler kullanmayı deneyin. Vazgeçebileceği zamanı söyleyebilirsiniz. Bu noktaya ulaşırsa, yardımınızı isteyip istemediğini sorun ve eğer yardım isterse, çocuğunuzla beraber işi halledebilirsiniz.

Sadece Kelimeleri Değil Örnekleri de Kullanın

Çocuğunuz yerleri süpürürken bir yere zarar verdiğinde süpürgeyi alın, onlara nasıl olduğunu gösterin ve “Burada, bu şekilde yapacağız tamam mı? ” şeklinde ifadelerle örneğinizi destekleyin.

Günün Her Dakikasını Planlamayın

Can sıkıntısından kaynaklanan ve çocuğunuza sağlayabileceğiniz birçok fayda vardır. Çocuğunuz için aktivite sonrası bir plan yaptığınızda veya bir telefonla veya benzeri bir cihazla vakit geçirmesine izin verdiğinizde, sıkılma şansı oolmayacaktır. Eğer sıkıntı yaşarsa, kendi kendine zamanı doldurmayı öğrenecektir. Can sıkıntısı huzursuz bir durumdur ve beyin pratiklerle hayal kurma ve problem çözme gibi ondan kurtulmak için yapılacak şeyleri bulur. Çocuğunuz meşgul olmaya alışkınsa, bir şey yapmadığı zamanlarda tedirgin olarak büyür ve zamanını doldurmak için sizi arar. Bu yüzden kendiniz için durumu kolaylaştırın ve arada bir çocuğunuzun sıkılmasını sağlayın.

Kaynakça: https://learningchildblog.com/2019/07/01/creating-capable-children/