Beckman Oral Motor Müdahalesi Hakkında

Beckman Oral Motor Müdahalesi Hakkında

“Oral motor” çeşitli şekillerde tanımlanmıştır. 1950 ve 60’ların stratejilerinin birçoğu, fırçalama (basınçlı masaj), buzlama (termal stimülasyon), hızlı esneme (dağılma) ve titreşim (manuel ve mekanik) gibi stimülasyon teknikleriydi. Bu stratejiler, fiziksel ve mesleki terapistler tarafından hareket için bir kas alanı hazırlamak için kullanılmıştır. Bu stratejiler bir kasın hareket aralığı veya ek kas hareketi olmadan bir kasın gücünü değiştiremez. Diğer oral motor teknikler bir hareketi tamamlamak ve bireyi takip etmesi için bireyin bilişsel işbirliğini gerektirir.

Fakat birey bilişsel olarak işbirliği yapamıyorsa veya önemli motor tutulumu nedeniyle terapistin “dudaklarını yalamak” veya “dilini burnuna doğru kaydırmak” veya “dudaklarını yuvarlaklaştırmak ve yaymak” sözlü yönergesini izleyemezse ne olur? Oral motor becerileri bozuk olan birçok kişi oral hareket yönergesini takip edemez. Bu tür bireylere daha iyi hizmet edebilmek için Debra Beckman, 1975’ten bu yana kas kasılmasını harekete geçirmek ve güçlenmeye karşı dirence karşı hareket sağlamak için yardımcı hareket sağlayan bu özel müdahaleleri geliştirmek için çalışmıştır. Bu müdahalelerin odak noktası dudakların, yanakların, çenenin ve dilin basıncını ve hareketini, menzilini, kuvvetini, çeşitliliğinive hareket kontrolünün fonksiyonel tepkisini arttırmaktır.

İhtiyaç duyulan müdahaleler, dudak yanakları, çene, dil ve yumuşak damak için hareket ve basınç, menzili, kuvveti, çeşitliliği ve hareket kontrolünün sonuçlarının ölçülmesi için yardımlı hareket ve gerdirme reflekslerini kullanan Beckman Oral Motor protokolü’nün değerlendirmesi ile belirlenir. Değerlendirme, klinik olarak tanımlanmış asgari yeterliliğe sahip fonksiyonel parametrelere dayanır ve bireyin bilişsel katılımını gerektirmez. Çünkü hareketin bileşenleri işlevseldir; yani yaşa özel değildir; bu protokol çok çeşitli yaşlarda (geriatrik doğum) ve tanı kategorileri için faydalıdır.

Beckman Oral-Motor Değerlendirme ve Terapi ile ilgili eğitimlerimizi incelemek için: http://dilgem.com.tr/tr/pages/35/seminerlerimiz

Kaynakça: https://www.beckmanoralmotor.com/about.php