Bellek, Biliş ve Dil Arasındaki İlişki

Bellek, Biliş ve Dil Arasındaki İlişki

Hafıza, bir çocuğun belirli bilgileri zamanında ve verimli bir şekilde hatırlama yeteneğini ifade eder. Dil veya bilişsel yetersizliği olan çocuklar, genellikle yeni dil becerilerini öğrenmenin bellek bileşenlerinde ve bunları komutla kullanabilmede sorun yaşarlar.

Biliş, bir çocuğun düşünme ve analiz etme yeteneğini ifade eder. Bilişsel bozukluklar, bir çocuğun yeni becerileri öğrenmesini ve korumasını zorlaştırır. Bilişsel yetersizliği olan bir çocukta dil becerileri önemli ölçüde etkilenebilir.

 

Konuşma Terapistleri Bellek ve Biliş Üzerine Çalışır mı?

Konuşma terapistleri, dilin hafıza ve bilişte oynadığı rolü ele alır. Çocukların yeni konuşma ve dil becerilerini öğrenmek ve sürdürmek için hafızalarını ve bilişlerini kullanmalarına yardımcı oluyoruz. Ayrıca insanlar olarak düşüncelerimizi dili kullanarak organize ettiğimiz için zihinsel organizasyona da yardımcı oluyoruz.

 

Kelime Erişimi Nedir?

Kelime geri çağırma, bir çocuğun ihtiyaç duyduğu zaman doğru kelimeyi bulma yeteneğini ifade eder. Hiç bir kelimeye takılıp, ne anlama geldiğini bilmenize rağmen ne olduğunu düşünemiyor musunuz? Bu, beynin dil merkezlerinin yetersiz düzenlenmesi nedeniyle dil bozukluğu olan bazı çocukların başına gelir. İşte bir çocuğun kelimeleri daha iyi organize etmesine yardımcı olacak ve böylece onları daha hızlı bir şekilde anlayabilecek bazı etkinlikler:

 

Kelime Erişimi Nasıl Geliştirilir?

Kelime Ağlarını kullanmak beyindeki kelimeleri daha verimli bir şekilde düzenlemeye de yardımcı olabilir. Kelime ağlarının nasıl öğretileceğine ilişkin bilgiler:

 

Hatırlamayı İyileştirme

Belleğin önemli bir bileşeni, geçmiş olayları hatırlamak ve birisine onlardan bahsetmek için bunları mantıksal bir ilerlemeye sıralayabilmektir. Bu tür faaliyetler sadece hafızayı değil, aynı zamanda harika bir organizasyon ve planlama gerektirir.

 

Kaynakça

Bu makale Speech and Language Kids web sitesi tarafından yazılmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.