Besin Alerjileri Konuşma Bozukluklarına Neden Olabilir mi?

Besin Alerjileri Konuşma Bozukluklarına Neden Olabilir mi?

Mevsimsel alerjilerin, olağan semptomlarını (burun akıntısı veya burun tıkanıklığını, boğazda kaşıntı, hapşırma ve genel tıkanıklık) düşündüğünüzde konuşmayı etkileyebileceğini hayal etmek zor değildir. Ancak, gıda alerjileri gözden kaçırılmamalıdır.

Vücudunuza aldığınız yiyeceklerin kelimelerin ağzınızdan çıkma şeklini etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü? Yiyecek alerjilerinin, mevsimsel alerjilerin olduğu kadar konuşma gelişimini de etkilediğinden şüphelenilmektedir, ancak bağlantı her zaman tam olarak açık değildir.

Gıda alerjilerinin vücut üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Bir gıda duyarlılığına veya alerjisine sahip olduğunuzda, vücudunuz birçok şekilde reaksiyona girebilir. Ancak, çoğu zaman bu reaksiyonların kökündeki neden iltihaplanmalardır. Bu, boğazda  veya gözlerin etrafında olabilir. Bunlar, daha kolay görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz işaret ve semptomlardır. Süt ürünlerine alerjiniz varsa, örneğin; bir bardak süt içerseniz, sindirim sisteminiz tahriş olabilir. Bununla birlikte, gıda alerjileri söz konusu olduğunda, görünüşte alakasız sorunların altında yatan nedenler olabilecek başka vücut reaksiyonları vardır. Kulak enfeksiyonları, dilinizde dolgunluk hissi, ruh hali değişimleri ve daha fazlası olabilir. En yaygın gıda alerjisi kaynaklarından bazıları; çoğu menüde, hemen hemen her market mağazasında bulunan ve her türlü gıdada ortak maddeler olan yiyecekleri içerir.

En sık alerjiye neden olan yiyecekler de sıklıkla temel besinleri sağlayan yiyeceklerdir. Süt ürünleri kalsiyum sağlar, fındıklar protein ve sağlıklı yağlar sağlarlar. Soyaya alerjisi olan insanlar için, bu alerjiler önemli diyet yağlarını sağlayan yiyeceklerin alımını önleyebilirler. E-Vitamini sağlayan Omega-3’ün, bu vitamindeki bir eksikliğin anlamlı konuşma gecikmesine, duyusal entegrasyon işlev bozukluğuna ve sözel apraksiyi tetiklediği bulunmuştur. Besin alerjisi olduğunda vücut, işitme ve konuşma iletişimi de dahil olmak üzere pek çok alanda sağlıklı gelişim için besinleri emmez.

Besin Alerjileri, Kulak Enfeksiyonları ve Konuşma Bozuklukları Arasındaki Bağlantı Nedir?

İnsanların kulak enfeksiyonuna sahip olmasının en önemli nedenlerinden biri alerjik reaksiyondur. Östaki tüpleri sıvının orta kulaktan boşaltılmasına yardımcı olmaktan sorumludur ve alerjiler aşırı sıvı birikmesine ve iltihaplanmalara neden olduğunda, bu tahliye  daha az etkili olabilir.

Daha sonra bu sıvı bakteriler için üreme zemini haline gelir. Bu durum da işitme kaybı ve ağrılı kulak enfeksiyonu ile sonuçlanır. Kulak enfeksiyonları konuşma ve iletişim becerilerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Yiyeceklerden Korkma – Alerji Testinin Önemi

Genel sağlık ve gıda alerjileri konusundaki endişelere cevap olarak, bazı insanlar bir uzman tarafından desteklenmeden sebepsiz olarak ciddi diyet değişikliklerine yöneliyorlar. Yiyecekler ciddi alerjik reaksiyonların kaynağı olabilirken, açıklanamayan hastalıklar veya davranışlar alerjinin ince belirtileri olabilir. Herhangi bir gıda alerjisinin potansiyelini daha düzenli olarak belirlemek için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

  • Alerji test yöntemleri ve hangi test yönteminin siz veya çocuğunuz için en iyi olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.
  • Sonuçları beklerken sabırlı olun. Beslenme değişikliklerinden sonra, davranışlarda ve sağlıkta bir fark görülmesi çoğu zaman birkaç hafta veya daha uzun sürer.
  • Paketlerin üzerinde ki etiketleri dikkatlice okuyun ve sizin ya da çocuklarınızın her gün tüketilen yiyeceklerle birlikte nasıl hissettiği konusunda günlük tutun.

Yiyecek alerjilerinin teşhisi zor olabilir, çünkü birden fazla alerjiniz olabilir. Tanı konduktan sonra, kendinizi ve çocuğunuzu koruyor olmak önemlidir. Yemek ve beslenme tarzınızı değiştirmek çok zor olabilir ve kendizi zevk aldığınız lezzetleri elde etmek için yeni yollar denerken bulabilirsiniz. Cilt döküntüleri için dermatolog veya iletişim sorunları için dil ve konuşma terapisti gibi dışa dönük alerji semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olabilecek profesyonellerle görüşebilmeniz için araştırma yapın. Besin konusunda vücudunuzda bir denge sağlandığında, bu uzmanlar vücudunuzun yemeğe karşı mücadelesinden kaynaklanabilecek zorlukları yönetmenize yardımcı olabilir.

Kaynakçahttps://www.speechbuddy.com/blog/language-development/can-food-allergies-cause-speech-disorders/