Beyin Sarsıntısı ve Baş Ağrıları: İlişkili mi?

Baş ağrısı, beyin sarsıntısından sonra en sık bildirilen semptomlardan biridir. Travmatik bir yaralanmadan sonra ortaya çıkan bir baş ağrısına travma sonrası baş ağrısı denir ve yaralanmayla ilgili birden fazla bozukluğa neden olmaktadır. Travma sonrası baş ağrılarını migren ve travma sonrası migrenden ayırt etmek önemlidir. Migrenler, spesifik tıbbi müdahaleler gerektiren alternatif katkıda bulunan bir nedene sahip farklı bir baş ağrısı türüdür.

İnsanlar, bu yaralanmadan sonra, özellikle sarsıntı yaralanması dışında baş ağrılarının birden çok nedeni olan farklı tipte baş ağrıları yaşayabilirler. Genellikle iki farklı baş ağrısını tanımlayacaklardır: çoğu zaman görülen, bazen yer değiştiren bir baş ağrısı; ve farklı görevler denendikçe ortaya çıkan basınç tipi bir baş ağrısı.

Çoğu zaman, bir sarsıntı, servikal omurgayı etkileyebilecek bir kırbaç mekanizmasından kaynaklanır. Servikojenik baş ağrıları (boyundan gelen baş ağrısı), boyun yaralanmasından sonra yaygındır. Bu baş ağrılarının, genellikle hastaların kendileriyle uyandıklarını bildirmelerine neden olan çok spesifik bir sevk modeli vardır. Hastalar ayrıca, büyük olasılıkla yüzeysel alanda iltihaplanma veya tahrişe neden olan başlarının etkilendiği yere dokunmaya da hassas olabilirler. Konuma bağlı olarak, bu oksipital nevraljiye neden olabilir.

Beyin sarsıntısından sonra, bozulmuş uyku bir kişiyi rahatsız edebilir ve kalıcı baş ağrısına neden olabilir. Mide bulantısına ikincil olarak kötü beslenme ve yetersiz hidrasyon da baş ağrısına katkıda bulunur.

Okülomotor bozukluklar; göz hareket bozuklukları baş ağrısına neden olabilir. Gözleriniz, hareket bozukluğuna bağlı olarak çevrenizdeki duyusal bilgileri uygun şekilde almıyorsa baş ağrısı oluşabilir. Örnek olarak, baş ağrıları; kitap okurken, televizyon izlerken veya bilgisayar kullanırken ortaya çıkabilir.

Ek olarak, artan stres ve kaygı ile birlikte ışık ve gürültü duyarlılığı da bir sarsıntıdan sonra yaygın semptomlardır ve baş ağrısına katkıda bulunabilir. Bir hasta yaralanmadan bunalmışsa veya görevleri tamamlamada sorun yaşıyorsa, bu genellikle baş ağrısı sıklığında rol oynayacaktır.

Bu liste en yaygın nedenlerden bazılarını içerir, ancak baş ağrısının tüm olası nedenlerini içermez. Yukarıdaki bozukluklar tedavi edilebilir ve yönetilebilir.

Beyin sarsıntısı yaralanmaları tedavi edilebilir. Semptomlara katkıda bulunan bozuklukların uygun bir şekilde nasıl teşhis edileceği konusunda eğitimli uzmanlar ve hedefe yönelik müdahaleler, tedaviyi kolaylaştırmak için gereklidir. Neredeyse tüm sarsıntı sonrası semptomların birden fazla katkıda bulunan nedeni olacaktır. Sebeplerin belirlenmesi, sonuçları ve iyileşmeyi optimize edecektir.

Kaynakça: https://blog.summit-education.com/physical-therapy/concussions-headaches-are-they-related/