Bilgisayar Becerilerinin Öğretilmesi Çocukların Gelecekteki Başarısını Etkiliyor Mu?

Bilgisayar Becerilerinin Öğretilmesi Çocukların Gelecekteki Başarısını Etkiliyor Mu?

Bir çocuk okul çağına ulaştığında, dijital bir kaynağa maruz kalması muhtemeldir. Evinizde bir masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, oyun konsolu, tablet veya akıllı telefon varsa, çocuğunuzun onu nasıl kullanacağını izlemiş olabileceğini ve hatta denemek isteyebileceğini görebilirsiniz.
 

Bazı ebeveynler, 2-3 yaşlarındaki bir çocuğun bu kadar pahalı ve hassas ekipmanlarla nasıl başa çıkabileceği konusunda endişeli ve çocuklar ve bilgisayarlar arasındaki etkileşime karşı da temkinliler. Ancak giderek artan bir şekilde, bilgisayar geçmişi olmayan çocuklar azınlık durumuna düşmektedir. Kaiser Aile Vakfı tarafından 2003 yılında yapılan bir çalışmada, 3 yaşına kadar olan çocukların %31’inin bilgisayar kullandığı belirtildi.

 

Bugün, dijital eğitime olan karşı duruş, öğretmenlerin öğretme ve çocukların öğrenme şeklini değiştiriyor. Birçok anaokulu müfredatı, sınıfta bilgisayarlı öğrenme içerebilir. Bu nedenle, çocuğunuza erken dönemde maruz kalma yoluyla bilgisayar becerileri konusunda bir temel sunmak, okuldaki ekrana dayalı dersleri özümseyip anlaması için daha iyi bir pozisyonda olmasına yardımcı olacaktır.

Ne yapabilirsiniz?
Bilgisayarları kitaplarla entegre edin.
Resimli kitapların yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun kalbinde her zaman bir yeri vardır ve yatma vakti hikayeleri de onlarsız olmazdı. Ancak, gün boyunca basılı ve dijitali birbiriyle birleştirebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun uykusundan hemen sonra biraz ekran aktivitesine zaman verin ve entegre edilmiş kitabı gece boyunca sesli olarak okuyun.

Yaşa uygun programları bulun.
Genç çocuğunuzun sevdiği, çığır açan grafikler ve ses efektleri bulunduran uygulamalar küçük bilgisayar kullanıcıları için pek uygun değildir. Matematik, okuma, çizim ve diğer beceriler için yeni yürümeye başlayan çocuğunuza yönelik uygun yazılımları bulabilirsiniz.

İnternet güvenliğini öğretin.
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bilgisayarı kullanırken doğru ve yanlış şekilde yönlendirilmesi için asla çok geç değildir. Uygun siteleri ve oyunları seçerek doğru örneği ayarlayın ve çocuğunuza denetiminiz olmadan bir şeyler indirmemesi ve sohbet yapmaması gerektiğini söyleyin.

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/bid/242634/Why-Teaching-Children-Computer-Skills-Will-Give-them-Future-Success

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94